Günün Tarihi:28 Ocak 2020

‘FAKÜLTE İSTİYORUZ’


Akyazılı sivil topum örgütleri, AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’in ilçeye yüksek okul kurulacağı açıklamalarına karşı tek ses olarak ısrar ettikleri fakülte konusunda AK Parti Sakarya İl Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.

İl binasında

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar, Gıda Maddeleri Odası Başkanı Mustafa Demiralay, Şoförler Odası Başkanı Hikmet Özgür, Bakkallar Odası Başkanı Hüseyin Kaliç, Manifaturacılar Odası Başkanı İsmet Öztürk, Ağaç İşleri Odası Başkanı Turan Gürel, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Curoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Üstün ve Berberler Odası Başkanı Hasan Cengiz ve Akyazı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tutar ile birlikte “Akyazı’ya fakülte açılması” konusunu görüşmek ve bir sonuca bağlamak için AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen’le AK Parti il binasında bir araya geldiler.

Milletvekilleriyle

Fakülte konusunda yapılan toplantıya AK Parti Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Fatih Sevindik, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak ve Belediye Meclis Üyesi Kemal Kaliç de katıldı.

İsen’in açıklamaları

Ziyarette konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar, “Sakarya’ya kurulacağı açıklanan 2. üniversiteye (Orhanbey Üniversitesi)  bağlı olarak açılması planlanmakta olan fakültelerden birine talip olduğumuzu daha önce kamuoyuna duyurmuştuk. Konuyla yakından ilgilenmekte olan değerli Milletvekilimiz Sayın Mustafa İsen’in gerek Sakarya’da, gerekse Akyazı’da yapılan bir toplantıda yaptığı açıklama bizi düşündürmeye başladı. Akyazı’ya 4 yıllık Yüksek Okul açmayı düşünüyoruz şeklindeki açıklamalarından sonra oda başkanlarının isteği üzerine ATSO salonunda bir toplantı yaptık” dedi. 

Görüş birliğine

Bayraktar, bu toplantıda yüksek okul ile fakülte konularını ele alıp en ince detaylarına kadar incelediklerini ve toplantı sonrasında Akyazı’ya yüksek okul yerine fakülte açılması hususunda görüş birliğine vardıklarını ve aldıkları bu ortak kararı da kamuoyuna deklere ettiklerini söyledi. Bayraktar, “Bugün bizim buraya gelip sizlerle görüşüyor olmamız bu konuya bir netlik kazandırmak içindir” dedi.

Daha fazla öğrenci

Yüksek okul ile fakülte arasında öğrenci sayısı bakımından da farklılık olduğunun altını çizen Bayraktar, “Biz ilçemize daha fazla öğrenci gelsin istiyoruz. O nedenle yüksek okul yerine fakülte istiyoruz diyoruz. Bize randevu vererek görüşme talebimize olumlu cevap veren Milletvekili İsen’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

Müdür Tutar bilgi verdi

ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar’ın isteği üzerine gerçekleşen toplantıya katılan Akyazı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tutar da yaptığı açıklamada, yüksek okul ile fakülte arasındaki farkları anlatarak, “Yüksek okullar 1.kademe, fakülteler 2.kademe sınavları ile öğrenci almaktadır. Fakülteden mezun olan bir öğrenciye bu durum o öğrenciye prestij kazandırmaktadır. O nedenle öğrenciler, yüksek okul yerine daha ziyade fakülteleri tercih ediyorlar” dedi.

En değerli bölümdür

Sakarya’da kurulacak olan Orhanbey Üniversitesi ile ilgili olarak Sakarya AK Parti Milletvekilleri olarak defalarca bir araya gelip, fikir teatilerinde bulunduklarını, günlerce süren toplantılarda alınan kararlar çerçevesinde üniversitenin kurulmasından sonra bu üniversiteye bağlı olarak açılacak olan fakülte ve yüksek okul yerlerini belirlemeler yaptıklarını söyleyen Milletvekili İsen, “Bu toplantılardan sonra aldığımız ortak görüş çerçevesinde de Akyazı’ya 4 yıllık Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu kurulması kararı aldık. Kurulacak olan üniversiteye bağlı açılacak olan Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Teknoloji Fakültesi ile birlikte en değerli bölümdür” dedi.

Kafa karıştırmasın

İsen, “Anladığım kadarı ile Meslek Yüksek Okul ile Yüksek Okul isim olarak birbirleri karıştırılıyor. Yüksek Okulların Fakültelerden eksisi yok bilakis fazlası var. Verilecek olan diplomalarında da bir fark yok. O nedenle sadece isme takılıp Yüksek Okul istemiyoruz demek bana göre yanlıştı. Sizin istediğiniz Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açamayız. Çünkü aynı üniversiteye bağlı ve aynı ismi taşıyan iki fakülte olamayacağı için sizin istediğiniz Sağlık Bilimleri Fakültesi ismi altında bir fakülte açılmasını biraz zor görüyorum. Söz vermek istemiyorum, ama bu zorluğu aşmak ve açılacak olan yüksek okulu fakülteye dönüştürebilmek için milletvekili arkadaşlarımla birlikte gayret göstereceğiz. Bundan emin olmalısınız” dedi.

Orman veya kimya

Milletvekili İsen, “İlla da fakülte diyorsanız o zaman bir taraftan Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu’nu fakülteye dönüştürebilmek için çalışırken, olmaması halinde size Orman ya da Kimya Fakültesi açabiliriz. Ancak açtığımız o fakültelere öğrenci bulamazsınız. Çünkü şu anda o fakülteleri bitirmiş yüzlerce mezun öğrenci iş bulamamaktadır. Bu nedenle öğrenciler bu fakülteleri tercih etmiyorlar” dedi.

Akyazı’nın önü açık

Milletvekili Yavuz da, “Bilindiği gibi Akyazı doğası, ormanı, gölleri, turizm alanları ve termal suları ile tanınan bir ilçe. Eğer biz bu alanda bir turizm bölgesi ilan ettirebilirsek inanın onun değeri 5 fakülteye bedeldir. Bölge milletvekilleri olarak Akyazı’yı turizm bölgesi ilan ettirmek için tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Başardığımızda göreceksiniz ki, Akyazı turizm bölgesi ilan edilmekle büyük gelişme kaydetmiş, önü açık ve diğer ilçelerin gıpta ile baktığı bir ilçe konumuna gelmiş. Bunun için çalışıyoruz. Sizlerin bu çalışmalarımızı da dikkat almanızı istiyorum” dedi.

Termal kaynakları

İsen yeniden söze girerek, “Akyazı’mızın güzel mahallesi Kuzuluk’ta bulunan termal (sıcık) su konusunu yeniden ele almalıyız. Sıcak sudan yararlanarak yapılabilecek olan her şey yapılmalı, bölgenin ve ilçenin kalkınmasına bu şekilde katkı sağlanmalıdır. Onun için bu konuyla ilgili olarak Akyazı Belediyesi tarafından bir çalışma yapılmasını ve hazırlanacak olan raporların bana gönderilmesini istiyorum” dedi. Milletvekili İsen, biraz evvel de söylediğim gibi, Akyazı’nın önü açıktır ve gelişmeye çok müsait bir ilçemizdir. Yakın zamanda bu güzel ilçemiz parmakla gösterilecek bir seviyeye gelecektir” dedi.

Bayraktar oylama yaptırdı

Milletvekili İsen’in konuşmasının ardından ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar toplantıya katılan oda başkanlarına, “Akyazı’ya yüksek okul mu, yoksa fakülte mi istiyorsunuz” diye sorarak oylama yaptırdı. Toplantıya katılan Ağaç İşleri Başkanı Turan Gürel, “Yüksek okul istiyorum” derken, diğer oda başkanları fakülte konusunda ısrarcı olduklarını söylediler ve böylece genel kanaat 1’e karşı 8 oyla fakülte oldu. 

7 Şubat 2017 , Salı Bu haber toplam 848 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU