Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Büyükanne projesinde Sakarya pilot il oldu


Torunlarının bakımını üstlenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayan "Büyükanne Projesi"nin protokolü imzalandı. Sakarya 500 aile ile bu proje çalışmasının kapsamı içinde pilot il olarak yer alacak.

Katılanlar

Büyükanne Projesi Protokolü imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve projenin diğer paydaşlarının katılımıyla gerçekleşti. Protokolün imza törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Bakanlık Müsteşarı Ahmet Erdem, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TOBB ile İstanbul, İzmir ve Bursa ticaret odaları yetkilileri katıldı.

Pilot iller

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanne Projesi için bu ay talepleri alacaklarını ve projenin mart ayı itibariyle fiilen uygulamasına geçileceğini belirterek, "Net asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 lira katkı sağlayacağız büyükanneye. İstanbul bin aile, İzmir bin aile, Bursa bin aile, Ankara 500 aile, Kayseri 500 aile, Sakarya 500 aile, Antalya 500 aile, Konya 500 aile, Tekirdağ 500 aile olarak bu proje çalışmasının kapsamı içinde yer alacak" dedi.

Külfeti 6 milyon

Aylık ailelerin takibini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uzmanlarının yapacağını ifade eden Müezzinoğlu, “1 yıl sonra biz bu projenin verimliliğini ve bundan sonra bir hükümet projesi haline dönüşmesinin değerlendirmesini yapabilecek duruma gelebilelim. Bu süre zarfında bu projenin maddi külfeti bin aile için yaklaşık 6 milyon. Bu ücretin yarısını İŞKUR olarak biz üstleniyoruz. Diğer yarısını da masanın başında protokolünü imzalayacağımız paydaşlarımız üstleniyor. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada önemli olan paylaşarak bu ülkeye ve bu millete ait olan bir projenin altına imza atmak” ifadelerini kullandı.

Dünyada ilk

Büyükanne Projesi’nin dünyada ilk defa uygulanan proje bazlı da olsa uygulamaya sokulan bir proje olduğunu, bakanlıklara ve paydaşlara ait bir proje olacağının altını çizen Müezzinoğlu, “O nedenle paydaşlarımıza da değerli bakanımıza da teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte bu protokolden sonra bu ay talepleri alacağız. Bu talepleri ay sonuna kadar değerlendirmesini yaptıktan sonra Mart ayı itibariyle projenin fiilen uygulamasına geçeceğiz. Burada öncelikle aile seçiminde veya büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen temel kriterlerimiz olacak. Bunlardan birincisi doğum yapmış annenin asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olmasını arayacağız. Ondan sonra doğum yapmış çocuğunun ilk 1 yaşının içinde olması lazım bu 1 yılı görelim. Zaten ilk 6 ayda yasal farklı hakları var” diye konuştu.

Alım şartları

Gelir düzeyi düşük olan ailelerin üzerinde gitmeyi planladıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Bu da annenin gelirinin 2 asgari ücretin altında olması ailende baba da çalışıyorsa toplam 3 asgari ücreti geçmeyecek şekilde olması. Bazı detay kriterlerde süreç içinde ilk doğumlara dağılımı, ikinci doğum dağılımı, üçüncü çocuk dağılımı gibi dağılımlarda belirli kriterlerimiz, normal doğum, sezaryen doğum kriterlerimiz gündeme gelebilir. Bunlar süreç içinde bizim yarın veri olarak 6 bin aileyi analiz ederken uzun vadeli projenin veya genişletilebilecek projenin veri tabanını oluştursun diye belirli kriterleri de önümüzdeki süreçte kamuoyuna deklare edecek detaylarımızı netleştireceğiz. Büyükannenin sağlıklı olması, bir toruna, çocuğa bakabilecek sağlık dinamiklerinin olması, burada 65 yaş cümlesini kullanıyoruz, ama 65 yaşı geçen olamaz anlamında değil” şeklinde konuştu.

Rakamlar

Aile uygunsa büyükanne de sağlıklıysa, dinamikse diğer veriler uygunsa tek arayacaklarının büyükannenin o çocuğu 8-9 saat hakkından gelebilecek, yanında olabilecek bir noktada olup-olmaması olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Bütün bunları da genel ilkeleriyle söylemiş olayım" açıklamasında bulundu. Net asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 lira katkı sağlayacaklarını belirten Müezzinoğlu, "İlleri de hızla söyleyeyim. İstanbul bin aile, İzmir bin aile, Bursa bin aile, Ankara 500 aile, Kayseri 500 aile, Sakarya 500 aile, Antalya 500 aile, Konya 500 aile, Tekirdağ 500 aile olarak bu proje çalışmasının kapsamı içinde yer alacak” dedi.

Geleneksel aile

Geleneksel aile bağlarını daha da güçlendirecek ve kadın istihdamını da arttıracak bir projenin protokolünü imzaladıklarını söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, “Torununa bakan büyükanneye ekonomik destek projesini biz bakanlığımız olarak çalışıyorduk. Sayın Çalışma Bakanımız da paydaşlarımızla birlikte böyle bir projenin hazırlığındaymış. Bunu öğrenince birlikte bu projeyi yürütmeyi amaçladık. Bu projenin iki amacı var. Birincisi kadın istihdamını desteklemek, ikincisi de geleneksel aile bağlarını kuvvetlendirmek nesiller arası iletişimi ve etkileşimi arttırarak aile kurumunu daha da güçlendirmek. Yoğun çalışma temposunda özellikle de çekirdek ailelerin çoğaldığı dönemde geleneksel aile dediğimiz geniş aile modelinin azaldığı günümüzde aileler arası görüşme etkileşim gün geçtikçe azalmakta. Bu projeyle biz torununa bakan büyükanneler yani anneanne babaannelerle geleneksel aile modelini de güçlendirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Güçlü aile

Proje hayata geçtiğinde kadınların çocukların emin ellere annelerine ya da kayınvalidelerine bırakarak emin ellerde olduğunun güvencesiyle iş hayatından kopmadan hem çocuklarını güvenle baktırabileceklerini hem de akılları geride kalmadan işlerine devam edebileceklerinin altını çizen Kaya, “Bu arada nesiller arası iletişim dediğimiz bağı da çok ciddi bir şekilde kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. Biz kadını ailenin en önemli unsuru olarak görüyoruz ve sosyal politikalarımız da kadının desteklenmesini çok önemli bir unsur olarak görüyoruz. Kadını desteklediğimiz zaman aileyi desteklemiş oluyoruz, toplumu desteklemiş oluyoruz. Güçlü bir aile kurumunu da sağlamış olacağımızı umuyoruz. Bu projeyle biz kadınlarımızı güçlendirmeyi, iş yaşamından kopmadan istihdamlarını arttırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle kadınlarımızın kazanacağı her değer aileyi daha da güçlendirecek, kadına yönelik yaptığımız her hizmet aileye yönelik bir hizmet."

https://youtu.be/AtGHNAmNDGc

8 Şubat 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 1076 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU