Günün Tarihi:26 Kasım 2020

‘Din mesafeli bir anlayıştır’


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Prof. Dr. İsmail Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansla devam etti.

Modern

Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa kültür sanat dostlarının ilgisi yoğun oldu. Prof. Dr. İsmail Kara, “Din meselelerinin, İslamiyetle ilgili konuların ülkemizde ve İslam dünyasında bir mesele haline gelişi cumhuriyet ile başlamış değildir. Aslında dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir. Modernleşme, dinle mesafeli bir anlayıştır. Modern düşüncenin, modern yaşama arayışlarının dinlerle mesafeli oluşu, dinleri bir problem haline getiriyor. Bizim ülkemizde de İslamiyetin bir problem haline gelmesi modernleşmenin başlangıcı ile ilişkilidir” dedi.

Mesafe var

Kara konuşmasının devamında, “Osmanlı ve Türkiye modernleşme teşebbüslerine dini ve devleti kurtarmak amacıyla giriyor. Devleti ve dini kurtarmak adına giriştiğimiz modernleşme teşebbüsleri olsa da, modernleşme ve dine eğilim gösterme arasında bir mesafe var. Batı'daki ve bizim topraklarımızdaki bu süreç farklılık gösteriyor. Bizde modernleşme ve dini kurtarma düşüncesi iç içe gitmektedir, Batı Avrupa'sı için bu böyle değildir” diye konuştu.

11 Şubat 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 764 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU