Günün Tarihi:29 Eylül 2020

‘Yüzde 70 hayır çıkacak’


CHP olarak referandum çalışmaları için bugünden itibaren sahada olacaklarını ifade eden Milletvekili Engin Özkoç, “Sakarya’da yüzde 70 hayır çıkacağını düşünüyorum. Bu hayal değil” dedi.

Toplantı düzenlendi

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İl Başkanı Ayça Taşkent, ilçe başkanları ve il yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ve İl Örgütü olarak tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Taşkent, “Pazartesi günü itibari ile hep birlikte sahada olacağız. Sakarya İl Örgütü olarak parti üyesinden milletvekiline kadar hep birlikte ekip çalışması halinde sahada olacağız” dedi. Taşkent, konuşmasının ardından Ferizli Belediyesi’ne açılan ve kazanılan dava hakkındaki bilgileri vermesi için sözü İl Başkan Yardımcısı Elif Yar’a bıraktı.

Dava sonuçlandı

1999 depreminde hayırsever özel bir şirketin hazine arazisine yaptığı konutlarla alakalı Ferizli Belediyesi’nin satış işlemi yaptığını ve buna karşı bir dava açtıklarını hatırlatan Elif Yar, “ Mahkeme, belediyenin şu anda orada oturan depremzedelerin evlerinin satışının devir amacına aykırı olduğunu belirterek iptal etti. Böylelikle birinci etabı atlatmış olduk. Belediye bunu yüksek mahkemeye taşıyacaktır, ama karar kesinleşirse emsal teşkil edecek” dedi.

Hukuka inanç

Milletvekili Engin Özkoç ise, “Bugün ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde hepimiz için umut olan bir hukuk zaferini sizlerle paylaşmak için buradayız. Ferizli Belediyesi’nin deprem konutlarının satışı için 22 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ihale, Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Karar, hukuka, adalete inancımızı yitirmememiz gerektiğini bize gösterdi, umudumuzu tazeledi” ifadelerini kullandı.

Çözüm önerileri

Özkoç, “Hatırlarsınız, satış sürecinde, uygulamanın, hukuksuz ve vicdansız bir uygulama olduğunu, vazgeçilmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bu konutların, hayırseverler tarafından depremzedelerin barınması için yaptırıldığını, amacın belediyeye gelir sağlamak olmadığını anlattık, uyardık ve çözüm önerilerimizi ortaya koyduk. Dedik ki, ‘Vazgeçin, bu hukuka da, vicdana da sığmaz. İnsanlarımızı kapı önünde bırakmayın. Gelin konutlar için 10 yıl vadeli, düşük faizli bir satış planı oluşturalım ve içinde oturan insanlarımızın almasını, evlerin yasal sahibi olmalarını sağlayalım” ifadelerini kullandı.

‘Satış iptal edildi’

Özkoç, “Uyarılarımız da, çözüm önerilerimiz de karşılık bulmadı ve ihale 22 Temmuz 2015’te gerçekleştirildi. İhaleden sonra da insanların evleri boşaltmaları için her türlü zorbalık ve baskı yapıldı. Biz o süreçte konutlarda yaşayan insanlarımızı yalnız bırakmadık. Her konuda yanlarında yer aldık. Hukuki destek sağladık ve yasal süreci birlikte başlattık. Sakarya 1. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava,  geçtiğimiz günlerde sonuçlandırıldı. Mahkeme, Ferizli Belediyesi’ne ‘Bu konutlar, deprem mağdurları için yaptırıldı, belediyeye gelir sağlamak için satamazsın’ dedi ve satış ihalesini iptal etti” dedi.

‘Karara sarılalım’

Ülkemizde ve kentimizde yaşayan insanların mutlu ve güçlü olmalarını istediklerini belirten Özkoç, “İktidarın da buna katkı sağlamasını istiyoruz. Neden bizi ve vatandaşlarımızı mahkeme kapısına gönderiyorsunuz? Neden bu kararı yüksek mahkemeye gönderme gerekçesini hissediyorsunuz? Siz de bu karara sarılsanız ve birlikte bu kararı alsak kötü mü olur?” dedi.

Adaletsizlik

CHP olarak mağdurların her zaman yanlarında olacaklarını belirten Özkoç, “Biz CHP olarak, nerede bir haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve mağduriyet varsa orada olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz kentimizi, biz ülkemizi, biz insanımızı seviyoruz. Üzerimize düşen her görevi sonuna kadar yerine getireceğimizin, hiçbir işi, hiçbir insanımızı yarı yolda bırakmayacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

‘Tek adam rejimi’

Referandum konusunda da açıklamalarda bulunan Milletvekili Engin Özkoç, “Tek adamlı, Başbakana, bakanlara, anayasa mahkemesine yani hiç kimseye gerek duyulmayan bir sisteme biz milletimizle beraber bundan 94 yıl önce son verdik. Biz bir kişinin değil, birlikte yönettiğimiz bir cumhuriyeti kurduk.  Tek kişinin değil, birlikte yönetimin olduğu bir cumhuriyet kurduk. O yüzden Irak’ta, Suriye’de ve Libya’da yaptıklarını bize yapamadılar. Çünkü bizim güçlü bir cumhuriyetimiz var. Daha iyisini yapabilir miyiz, evet yapabiliriz” dedi.

‘Yola çıktık’

Özkoç, “Bu büyük aile ile birlikte halkımıza anlatmak için yola çıktık. İnşallah başarılı oluruz. Alınan karar inşallah milletten, vatandan ve bayraktan yana olur. Bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenlere karşı milletimiz umut ediyorum ki inşallah ‘hayır’ der. Hayır, bölemezsiniz der. Ve insanlarımız ‘Benim partim kazanacağına ülkem kazansın’ der inşallah. Verilecek tek cevap ‘Benim partim kazanamasın birlik ve bütünlük ile ülkemiz kazansın’ olmalıdır. Birlik ve bütünlük bir kişi değil, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşlarımızdır” şeklinde konuştu.

‘Hayal değil’

Referandum sonucu hakkındaki görüşü sorulması üzerine ise Özkoç, “Yüzde 70-75 diyorlar, doğru söylüyorlar. Öyle bir oranda hayır çıkacağını umut ediyorum. Ben yüzde 70 hayır çıkar diyorum. Bu bir hayal değildir. Dünya’nın birçok yerinde bunu başaran oldu. Biz de 94 yıl önce bunu başardık.  Yepyeni bir cumhuriyet kurduk. O zaman da bıyık altından gülenler oldu, ancak milletimiz bunu başardı. Biz de cumhuriyeti kuran vatanına, milletine bağlı vatandaşlarımıza güveniyoruz. Bizim kararımız Suriyeli mülteciler gibi Akdeniz sularında vatan arayanlardan olmama karardır. Biz milletçe kararlıyız bu ülke geriye değil, ileriye gidecektir” dedi.

‘Kendisi de anlamıştır’

MHP İl Başkanı Levent Bülbül’ün açıklamalarının sorulması üzerine ise Özkoç, “Sevgili il başkanımız bu konu ile ilgili çok doğru beyanatlarda bulunmuş. Demiş ki ‘Sayın Bülbül, o kelimelere kendisi de inanmıyordur’ Doğru söylemiş. O beyanatı okuduktan sonra başka söylenecek bir şey olmadığını düşündüm. Ben onun da yaptığı yanlışı anladığını düşünüyorum” dedi.

https://youtu.be/kBHW0c4srss

13 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 992 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU