Günün Tarihi:23 Ocak 2021

Şehrin enerji yatırımlarına onay


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, şehrin enerji üretim kapasitesini arttırmak amacıyla hayata geçirilen projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

23 milyon lira

Keleş, “Sakarya’yı kendi enerjisini üreten bir şehir haline getirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz projelerden ilki ADASU HES oldu. HES’i hizmete aldığımız 2013 yılından bu yana şehrimiz için 23 milyon lira değerinde enerji ürettik. Bu konuda iki önemli projemiz devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda da Akçay Barajı ve Keremali’de kuracağımız dört adet HES’e mali desteği kapsayan maddeler de kabul edildi” diye konuştu.

Enerji Akçay’da

Keleş, “Şehrimizin güneyinde Pamukova Eskiyayla bölgesinde önemli bir projeyi hayata geçirdik. 100 milyon liralık dev yatırımla Akçay Barajı’nı inşa ediyoruz. Hem Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturması, hem de şehrin enerji üretim kapasitesini arttıracak olması açısında proje Türkiye’de bir ilk. Projemiz tamamlandığında 40 milyon metreküplük içmesuyu potansiyeli oluşturmuş olacağız. Ayrıca Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak 47 kilometrelik çelik isale hattının üzerine toplamda 12 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip 3 adet elektrik türbini yerleştiriyoruz. Dev projelerle hem şehrimizin, hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Keremali yolunda

İlkleri Sakarya için inşa ettiklerini dile getiren Keleş, “İçmesuyu ve enerji konusunda Akyazı İlçemiz’de de benzer bir projeyi hayata geçirdik. 4,5 milyon liralık proje kapsamında Keremali Dağı’ndan temin edeceğimiz suyu 18 kilometrelik çelik isale hattı ve iki içmesuyu deposu ile Akyazılı hemşerilerimizin musluklarına ulaştıracağız. Projemizin önemli bir ayağını isale hattı üzerine inşa edeceğimiz HES oluşturuyor. Söz konusu projemiz Akçay Barajı ile Türkiye’deki ilk örneklerin biri olacak. Bir yandan 18 kilometrelik içmesuyu hattı ile ilçemiz için içmesuyu sağlarken, bir yandan da söz konusu hat üzerine yerleştireceğimiz bir adet türbin ile şehrimiz için enerji üreteceğiz. Projemiz tamamlandığında şehrimizi içmesuyu ve enerji geleceği için önemli bir garanti olmuş olacak” şeklinde konuştu.

Garanti altına

Keleş, “Şehrimizin kuzeyinde de benzer bir proje için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Karasu ve Kocaali ilçelerimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alacak Çamdağı Baraj projemizin hazırlıkları tamamlanmak üzere. Baraj, kuzeyde inşa ettiğimiz entegre içmesuyu ağının bir parçası olacak. Aynı zamanda şehrin enerji üretim kapasitesi konusunda da önemli bir rol üstlenecek. SASKİ olarak Sakarya’nın kuzeyinden güneyine doğusundan batısına tüm ilçelerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan şehrimizin altyapı geleceğini inşa ederken bir taraftan da Türkiye’de ilkleri hemşerilerimiz için hayata geçiriyoruz. SASKİ olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’nun desteğiyle şehrimiz için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

15 Şubat 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 806 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU