Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

Kuvars madeni Taraklı


Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkan Taraklı Bölgesi'nde, Kuvars minareli olduğu belirlendi.

Rapor

Sedimanter Konglomeratik Kuvrs Minerali Jeolojik raporunda, ‘Taraklı Tuzla Mahallesi sınırlarında jeolojik olarak oluşan çok geniş bir Kuvars formasyonunun fiziksel ve kimyasal etkilerle parçalanmış erozyonla taşınarak yuvarlaklaşmış kendi bünyesinde bulunan ince Kuvars kumlarıyla çimentolaşmış konglomeralaşmış bir milimetre altı Kuvars kumuyla, mercimek ve leblebi büyüklüğünde kuvars yumruları uzun mesafelerden taşınarak istiflenmiş derecelenmiş ve büyük bir sedimantasyon havzasına depolanmıştır’ denildi.

İhracat

Hazırlanan raporda bölgede yapılan jeolojik incelemelerde, yaklaşık 700-800 metre genişlik 500-600 metre derinlik ve 30- 40 metre kalınlık sunulduğu buna göre yaklaşık 10 milyon ton görünür rezerv mevcut olduğu bildirildi. Raporda çok kaliteli bir yataklanma olduğu için bu hammadde cam, porselen, seramik, sıvı sanayinde rahatlıkla kullanılabilir özellikte olduğu belirtildi. Ayrıca Kuvars malzemesinin hiçbir pazarlama sorunu olmadığı ve tamamen ihracat yapılabileceği ifade edildi. 

16 Şubat 2017 , Perşembe Bu haber toplam 1028 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU