Günün Tarihi:29 Eylül 2020

Seçmeli ders çağrısı


Seçmeli dersler ile ilgili olarak ortak bir basın açıklaması yayınlayan dernekler ailelere, liselerde seçmeli ders olan Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler Derslerini seçmeleri konusunda çağrıda bulundular.

Nitelikli eğitim

İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, SİMDER (Sakarya İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği) , TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı), Türkiye Diyanet Vakfı, KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) ve İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin ortaklaşa yaptıkları açıklamada, “Bir insanı hayata hazırlayan en önemli unsur eğitimdir. Nesillerin nitelikli din eğitimine ihtiyacı vardır, çünkü din eğitimi bireylerin ruhen daha ahlaklı, sağlıklı, sosyal ilişkileri güçlü, tutarlı ve öz güveni yüksek olarak yetişmelerine büyük katkı sağlar” denildi.

Gereksiz düşünce

Din eğitiminin gereksiz olduğu düşüncesinin gereksiz olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu düşünce ne kadar geçersiz ve temelsiz ise dinin asıl kaynaklarına dayalı, hurafelerden uzak, sevgi, hoşgörü ve ahlak temelli bir din eğitimi ve öğretiminin zeminini hazırlamak da o denli elzemdir. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı, İmam Hatip okulları dışında da ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin zorunlu, Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler Derslerinin de seçmeli ders olarak okutulması kararı almıştır” ifadeleri yer aldı.

Bu imkânı değerlendirin

Ailelere seslenilen açıklamada, “Geleceğimizin manevi değerlere de bağlı kalınarak daha güçlü temeller üzerine kurulması, çocuklarımızın en güzel şekilde yaşamaları, hem kendilerine, hem ailelerine ve hem de vatan ve milletine yararlı birey olmalarını sağlamak için bu derslerin önemli olduğu bilgisini bir kez daha kamuoyumuzla, öğrencilerimizle ve velilerimizle paylaşmak isteriz. Biz ebeveynlerin vazifesi olan gençlerimizi kötü ahlaktan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, dinine diyanetine, örf âdetine, değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek hususunda, bizlere destek olmak adına, devletimizin sağladığı bu imkânı hep birlikte değerlendirmek gerektiğine inanıyoruz” denildi.

Tarihe dikkat

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Velilerimiz, ilkokul 4.sınıf, ortaokul ve lisede okuyan öğrencileri için en geç 24 Şubat tarihine kadar okul müdürlüklerine matbu dilekçede seçimlik dersler olan Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini işaretleyerek seçebilirler.Bu konuda velilerimizin ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için tarihe dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.”

‘Desteğe hazırız’

“Bizler milli ve manevi değerlerimizi yaşatma gayreti içerisinde olan ve bu doğrultuda gönüllü faaliyetler yapan İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, SİMDER (Sakarya İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği, TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı), Türkiye Diyanet Vakfı, KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) ve İnsan ve Medeniyet Hareketi olarak bu çok önemli gelişmeyi büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve bu hususta kurumlarımızla irtibata geçilmesi durumunda her türlü desteği vereceğimizi ifade etmek istiyoruz.” 

19 Şubat 2017 , Pazar Bu haber toplam 769 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU