Günün Tarihi:15 Ocak 2021

Sanatın yeri başka!


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Akyazı Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.

Sanat üretiyorlar

360 kursiyerin eğitim aldığı merkezde bilgisayar, Arapça, İngilizce, ahşap boyama, perspektif, kırkyama, giyim, çeyiz, nakış, diksiyon, hat, resim, ney, gitar, bağlama ve filografi branşlarında eğitimler sunuluyor.  Eğitim çalışmalarıyla ilgili düşüncelerini paylaşan, bahar döneminde Akyazı SAMEK’te Perspektif ve El Sanatları Eğitmeni olarak görev yapan Hanife Yan, SAMEK Merkezleri’nde kursiyerlerin sanat üreterek kendilerini daha özel hissettiklerini belirtti.

 

His duygusu

Hanife Yan, “Perspektif resim sanatından gelen bir uygulama biçimidir. Resim düzleminde uzaktan yakına gelerek resme boyut kazandırma olarak tanımlayabiliriz. Akyazı SAMEK perspektif kursunda öğrencilerimize resme boyut kazandırırken değişik materyallerle süslemeyi öğretiyoruz. Amacımız özgün çalışmalar ortaya koymak. Çünkü perspektif sanatı his duygusu ile doğrudan bağlantılıdır. Kursiyerler perspektif yaparken kendilerini yaptıkları çalışmanın içinde hissediyorlar” diye konuştu.

Gelir kaynağı

Yan, “Perspektif sanatı aslında kadınlara bir hobi kursu gibi geliyor. Fakat istenildiği takdirde kadınlarımıza bir gelir kaynağı da yaratabiliyor. Kurs eğitimi sürerken, ya da daha sonrasında özel sipariş alanlar var. Aile bütçesi için çok büyük bir avantaj. SAMEK’lerde hanımlarımız genelde atmosferi beğenip, başka kurslara da katılıyorlar. Hem stres atıp, hem de günlerini kaliteli bir şekilde değerlendiriyorlar. En önemlisi de kendilerine ait bir günleri oluyor” dedi.

‘Sosyalleşiyorum’

Akyazı SAMEK perspektif derslerine katılan Ayşe Otlak, “Yakın bir arkadaşımın tavsiyesiyle SAMEK’lere gelmeye karar verdim. 3 yıldır da perspektif kursuna katılıyorum. Hayatımda bir uğraş olsun diyerek başladığım bu kurs şimdi geçim kaynağım oldu. Siparişler alıp satıyorum. Harçlığımı çıkarıp, özel ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Aynı zamanda da sosyalleşiyorum.  Çok güzel arkadaşlıklar ve kaliteli bilgiler edindim. Bütün kursiyerler kursa gelmeyi dört gözle bekliyor. Her günümüz birbirinden zevkli ve eğlenceli geçiyor. SAMEK’te maddi ve manevi kazanç sağlamımıza vesile olan herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

20 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1631 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU