Günün Tarihi:21 Ekim 2021

‘İki başlılık bitecek’


Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen konferansta konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Burhan Kuzu, “Anayasa paketi geçtikten sonra Başbakan olmayacak. İki başlılık bitecek” dedi.

Konferans

AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Burhan Kuzu, Sakarya Düşünce Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen "Her Yönüyle Cumhurbaşkanlığı Sistemi" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Kuzu’nun yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün ve Recep Uncuoğlu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Enver Toçoğlu, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaliteli uygulayıcı

Yeni anayasa metninin savunulmasında sıkıntı çekecek bir taraf olmadığını söyleyen Burhan Kuzu, “Anayasa, nihayetinde bir metin. Anayasanın elbette iyisi, kötüsü, uzunu, kısası vardır, ama bütün mesele önce uygulayıcıların iyi olmasına bağlı. Hangi metin gelirse gelsin kaliteli uygulayıcı olması lazım” şeklinde konuştu.

Modeller

Dünyada yönetim olarak bakıldığında 3 ana hükümet modelinden bahsedildiğini dile getiren Kuzu, bunların İngiltere'nin parlamenter, Amerika'nın başkanlık modeli ve ikisinin ortasında sayılan Fransa'daki yarı başkanlık modeli olduğunu ifade etti. Kuzu, "Bugünkü parlamenter modelin arızasını gideren, başkanlık modelinde de doğması beklenen ve doğan sorunları şimdiden görüp çözme mekanizması kuran bir model üretmiş olduk" dedi.

‘Başbakan olmayacak’

Getirilen sistemin iki başlılığa son verdiğine işaret eden Kuzu, “ Bundan sonra bu memlekette başbakan olmayacak bu paket geçtikten sonra. İki başlılık iniyor tek başlılığa, oda cumhurbaşkanı. İki başlılıktan az mı sıkıntı çektik. Bu modelin birinci faydası iki başlılığa paydos. Bu modelin bir başka faydası koalisyona paydos, ne zamana kadar? ömrü billah. Ne zamanki koalisyon var memlekette, işler hep harap ve perişan olmuştur. Koalisyon yürümüyor” dedi.

Koalisyon

Kuzu, “ Bakanlıkları bölüşüyorlar. Biz geldiğimiz zaman 40 bakanlık vardı, biri Meteoroloji Bakanlığı. Bakanlık israf, bakanlık masraf, bakanlık kırtasiyecilik. Biz geldiğimiz zaman 23 milyar dolar zarar vardı. Vatandaş sandığa gidiyor, akşama eve geliyor yine koalisyon. İki sene geçti yine bir seçim. 1970-1980 yılları arasında 10 yılda 12 hükümet kuruldu. Bugün 65'inci hükümet var, cumhuriyetimizin 94. yılında kurduğumuz 65 hükümeti, aslında 264'üncü yılda kurmamız lazım. Bugün 13, bilemedin 14'üncü hükümet olması gerekir. Hükümet istihkaklarını bu kadar hoyratça kullanan başka bir ülke olamaz. Dolayısıyla koalisyonlardaki yıkım yılları dediğimiz yıllar ülkemizin başında hep oldu" ifadelerini kullandı.

Parlamento

Ana muhalefet partisinin 'Parlamento yok oluyor' dediğini hatırlatan Kuzu, "Bugün parlamentonun adı var kendi yok. Türkiye'de parlamento hiçbir işlem görmez. Hükümetten gelen yasaları kabulden başka bir iş yapmaz. Bütçeyi kabul eder, yasayı kabul eder. Peki, yasa kimden gelir, yüzde yüzü hükümetten gelir. Kurulu hükümet parlamentonun içinden çıkıyor. Parlamentodaki çoğunlukla hükümet aynı partinin adamı, oğlan bizim kız bizim” şeklinde konuştu.

20 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 113489 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 21 Şubat 2017 , Salı

Haluk Akbay

Sayın Kuzu diyor ki iki başlılık sona erecek. O zaman şu soruyorum Peki Aynı kişi 20 milyon oy almış partinin genel başkanı olacak ve Cumhurbaşkanı olacak bu iki başlılık değil mi ?? Esasında bu durum tam anlamıyla zaten olmayan parti içi demokrasiyi tam anlamı ile yok edecektir. Çünkü o genel başkan o partinin milletvekillerini genel başkan seçecek ve seçime aynı anda girecek kendisini milletvekili olmasın istediği milletvekilleri acaba meclis de yasama görevi yaparken karşı gelebilecekler mi 15 senede ki uygulanmada bunları gördük muhalif olanların siyasi hayatları bitmiştir. ve bunların hepside genel başkandan kariyer olarak daha üstün olanlardır. bu da bize genel başkanlar kendilerinin yönetebileceği kadroları seçerler.İşte bu kendi seçtiği milletvekillerin oluştuğu yasama meclisinde başkanın izni olmadan hiç bir yasa çıkmaz. aynı şekilde muhalefet partilerin genel başkanlarının seçtiği milletvekillerinin durumuda aynıdır. Örnek MHP de yaşanan genel başkanla ters düşen vekiller partiden ihraç ediliyor Türkiyeyi tek adam olan genel başkanlar yönetiyor. Sayın Kuzu anayasa uzmanı olması nedeni ile böyle bir görüşü savunmasını anlamak çok zor.Geçmişte sağlığı bozulan genel başkanları bile o görevden indirmek ne kadar zordu bunları yaşadık. Böyle seçilen Cumhurbaşkanları TARAFSIZ olmaları mümkün değil bu da Türkiyenin geçmiş siyasi tarihine bakınca bunları görürüz. Saygılarımla

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU