Günün Tarihi:21 Nisan 2021

‘Mühendishane’ tanıtıldı


Kredi Yurtlar Kurumu Sakarya İl Müdürlüğü ve Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin düzenlediği Mühendishane Projesi tanıtım toplantısı, Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Amaç

Kredi Yurtlar Kurumu Sabahattin Zaim Erkek Yurdu Müdürü Paşa Odabaşı konuşmasında şunları söyledi, “Yurtlarımızda çok fazla sayıda Mühendislik Fakültesi öğrencileri barınmaktadır. Bu öğrencilerimizin mesleki nitelik artırma hususunda zorlanmaları dikkatimizden kaçmamıştır. Bu sebeple Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin uzun çalışmalar neticesinde oluşturduğu bir proje olan Mühendishane Projesini hayata geçirmeye karar verdik. Gençlerimizin; aslına ve nesline karşı kendini sorumlu hisseden, sosyal yönü güçlü, dünyayı iyi okuyabilen ve hayatı kaliteli yaşayıp ciddi çalışma prensibine sahip yetişmelerini amaçlıyoruz. Hedefimiz mesleğin erbabı mühendisler yetiştirmek.

Destek

Mesleki Kariyer Tamamlama Programı olan 'Mühendishane' projesine başvurular titizlikle incelenmiş, mülakatta titizlikle seçim yapılmıştır. Öğrencilerimiz, iş işleyişi ve stratejilerini bilen, piyasaya hazır meslek elemanları olacaklardır. On hafta boyunca her cumartesi günü: İngilizce, iletişim, sağlıklı ve kaliteli hayat, tecrübe paylaşımı ve kariyer planlaması dersleri yapılacaktır. Proje süresince yoğun ve aynı zamanda keyifli bir çalışma ortamı öğrencilerimizi beklemektedir. Mühendishane projesi, kendisini iyi yetiştirmiş, donanımlı, kişisel gelişimini geliştirmiş sosyal açıdan etkili mühendisler yetiştirme hedefi yola çıkmış ve bu hedefe ulaşabilmek için öğrencilerimize gerekli desteği daime vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Mühendishane yaptığımız yoğun etkinliklerden bir tanesidir 2 tanesi Hendek’te 2 tanesi Geyve’de olmak üzere şehir merkezindeki 4 yurdumuzla birlikte toplam 8 yurdumuzda 8 bine yakın öğrenci barınmaktadır.

Etkinlik fırsatı

Öğrencilerimize ders saatleri dışında hazırladığımız etkinlikler seçeneğinde 138 ayrı alanda etkinlik seçme ve bu faaliyetlere katılma fırsatı sunulmaktadır. 2016-2017 eğitim döneminin ilk yarıyılında her öğrencimizin her öğrencimizin 10 etkinliğe katıldığını görmekteyiz ve bu sayı toplamda 80 bine ulaşmıştır. İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde tüm faaliyetlerimize katılan öğrenci sayımızı yüz bine ulaştırma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. KYK yurtlarımızda Edebiyat atölyelerinden, el sanatlarına kültürel gezilerden, tiyatroya, dini faaliyetlerden, kişisel gelişime kadar her yurdumuzda yoğun faaliyetlerimiz, öğrencilerimizin vize ve final haftaları ve öncesindeki hafta dışında devam edecektir. Hedefimiz öğrencilerimizi donanımlı ve etkin, çevresine duyarlı, sosyal yanları kuvvetli, vatanının milletinin farkında olabilen bireyler olarak yetiştirmektir.”

Ekonomi

Mimar Sinan Mühendisler Birliği Sakarya İl Temsilcisi Ahmet Zahit Elmas ise, “Ülkelerin en büyük silahlarından birinin ekonomi olduğu günümüzde, üretilen katma değerli ürünlerin, yapılan Arge harcamalarının, patentlerin ve markalaşmanın bu gücün elde edilmesinde büyük rolü bulunmaktadır. 1 TIR dolusu tarım ürününün ithal edilen sadece 1 bilgisayara neredeyse eşit olduğunu düşündüğümüzde, bu kavramların önemi daha da belirginleşmektedir. Bu noktada, özellikle üniversitede okuyan, yakın gelecekte mezun olacak arkadaşlarımızın bu gereksinimlere adapte olması, oldukça önemlidir. Kaybedecek zamanımızın olmadığı düşünüldüğünde, bir an önce harekete geçmek adına, Mimar Sinan Mühendisler Birliğimiz ve kredi yurtlar kurumuyla birlikte başlatmış olduğumuz Mühendishane programı bu konuda hem örnek hem de oldukça faydalı bir model olacağı inancındayız. Bu programla, öğrenci arkadaşlarımız, Üniversitede mesleğin akademik gerekliliklerini öğrenirken, bir yandan da 1. Sınıftan başlayarak hem piyasayı ve gerekliliklerini yakından tanıma fırsatı elde edecekler, hem de farklı donanımlar edinirken bir yandan da gelecekte izleyecekleri yolu daha mezun olmadan belirlemiş olacaklardır” diye konuştu.

Duygusal bağ

Mimar Sinan Mühendisler Birliği Genel Başkanı Muhammed Garip, “Bu projenin benimle iki tane duygusal bağı var. 1-1990 yılında hocamız bir tavsiyede bulundu İngilizceyi öğrenin, burslarınızı İngilizceye yatırın. Mesleki kariyerimin en önemli adımını İngilizceyi öğrenerek yaptım. 2- Kale grubu İbrahim Bodur bey ile sanayicinin en önemli sorununun kalifiyeli ve karakterli eleman bulamamak olduğunu öğrendim. 2023 hedefine ulaşmak için insan kaynaklarında önemli bir role sahip olduğu gerçektir. Bu sebeple temel hedef üniversite 1nci sınıf öğrencilerinin mesleki kariyerlerini tamamlamada ihtisası olan hayat tecrübelerine sahip elini taşın altına koyarak nitelikli eleman yetiştirmek. Mühendishane Projesi ile 2017 Ekim ayında Türkiye'de havacılık sektörü için yerli uçak projesi hazırlamak, sosyal projelerle ülke kalkınmasına yardım etmek istiyoruz. Mühendishane Sakarya için çok faydalı olacaktır” dedi.

‘Nitelikli insan’

Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, “Ülke olarak ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey nitelikli insan yetiştirmektir. Mühendishane projesi gençlerimizi daha donanımlı ve sosyal bireyler haline getirecektir. Projeye katılacak öğrencileri tebrik ediyorum geleceğimiz gençlerimizdedir, onların başarısı ülkemizin başarısı olacaktır, çok çalışıp ülkemizi her alanda etkin konuma getireceklerine inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Başarılar diledi

İlk dersi veren SAÜ Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise, “Dünyadaki üniversitelerde ilk ve ikinci sene meslek ile ilgili olarak değil, ahlaklı, nitelikli, etkili iletişime sahip bireyler yetiştirmeye yönelik dersler verilmekte. Eğitim sınıf içinde yapılan bir ders olmaktan çıktı. Sınıf dışı etkinliklerle; kantinde, koridorda 24 saat eğitime yöneldik. Öğrenciler 2-3 senesini yurtlarda ortak alanların olduğu yerlerde birlikte yaşayarak geçirerek paylaşımında bulunmalıdırlar. Çalışmak çok çalışmak ve öğrendiğiniz dersleri uygulama alanlarında pekiştirmeniz gerekir, mühendishane projesi öğrencilerimizin yeteneklerini arttırabilmeleri açısından bulunmaz bir fırsat gibi duruyor katılan öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi. 

21 Şubat 2017 , Salı Bu haber toplam 1082 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU