Günün Tarihi:25 Ocak 2021

‘İstikrar olacak’


AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, anayasa değişikliği ile ilgili açıklamada bulunarak, ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde’ koalisyon ihtimali yoktur, istikrar vardır’ dedi.

‘Uyumlu’

Başkan Sofu açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Hayata geçirilmesi hedeflenen ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ bize özgü, Türkiye’nin dinamikleri ve tarihsel birikimiyle uyumlu, AK Parti ve MHP'nin mutabakatıyla hazırlanmış ortak bir tasavvurun ürünüdür. Milletimiz bu zamana kadar bir anayasa yazamamış olsa da, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak tanımlanan modelle anayasada en anlamlı değişikliği yapacaktır.

Hükümet modeli

Anayasada Cumhurbaşkanına tanınan görev ve yetkiler yanında halk tarafından seçiliyor olması, hükümet sistemimizi ‘yarı başkanlık sistemine’ çevirmiştir. Bu değişimde geriye dönüş söz konusu olamayacağı için, anayasa değişikliği ile milletin yürüyüşüne uygun ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ getirilerek, 2007 de başlayan süreç tamamlanmıştır. ‘Anayasa değişikliği ile rejim değiştiriliyor’ söylemi tamamen kandırmaca ve milletimizin kafasını karıştırmaya yönelik bir çalışmaktır. Yapılan düzenleme Türkiye Cumhuriyeti devletinin rejimi ile ilgili değil hükümet modeli ile ilgilidir.

‘Ayrılacak’

Anayasa değişikliğinin en önemli özelliği, yürütmeyi iki başlı olmaktan kurtarmaktır. Bu değişiklikle yürütme yetkisi halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Cumhurbaşkanı bu yetkilerini yardımcıları ve parlamento üyeleri olmayanlardan atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi mecliste olacaktır. Yasama ve yürütme tamamen ayrılacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, parlamento daha güçlüdür. Cumhurbaşkanı parlamentonun koyduğu kanunlarla görev yapabilir. Parlamentonun onaylayacağı bütçe ile hizmet eder, seçimle gelip seçimle gider, en fazla 5+5 olarak 2 dönem görev yapar. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri meclis kanunlarıyla hükümsüz hale gerekecek üstünlük mecliste olacaktır.

‘Hesap sorulabilir’

Öncelikle yargı ‘bağımsızlığı’ ilkelerine ‘tarafsızlığı’ da eklenerek, yargının tarafsızlığına güçlü bir vurgu yapılmaktadır. HSYK, HSK ya dönüştürülmüş, üye sayısı 22'den 13'e düşürülmüştür. Adalet Bakanı ve müsteşarın üye olacağı HSK'ya Cumhurbaşkanı 4 üye TBMM 7 üye seçilecektir. Anayasa mahkemelerindeki asker kökenli üyelerde çıkarılarak, AYM üye sayısı 15'e düşürülmüştür. Mevcut durumda ‘vatana ihanet’ dışında sorgulanamayan Cumhurbaşkanı,  yeni sistem onaylandığı taktirde tüm icraatlarından dolayı hesap sorulabilir olacaktır.  Yeni sistemde yargılamaya kapalı alan, kişi ve konu bırakılmamıştır. Hesap sorulamayan hiç bir yetkili söz konusu değildir.

‘Koalisyon yok’

Rejimin ve demokrasinin teminatı kanunlarında ötesinde bi zati aziz milletimizin kendisi olduğunu asla unutmamak ve unutanlara gür sesle hatırlatmak gerekir. ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde’ koalisyon ihtimali yoktur, istikrar vardır. Kalkınmanın, büyümenin sebebi istikrardır. Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Üniter yapımızı koruyarak, dünyadaki uygulamalardan ve köklü devlet geleneğimizi dikkate alarak formüle edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimiz uygun bulursa ‘evet’ diyerek onaylayacaktır. Bu değişikliği kişi ve partilere göre değil Türkiye’nin ilerlemesine ve çocuklarımızın geleceğini düşünerek daha geniş bir yaklaşımla değerlendirmeliyiz. Evet diyerek ülkemizin gelecekte yaşayabileceği muhtemel kriz tehlikeleri ortadan kaldıralım.   Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirelim.” 

21 Şubat 2017 , Salı Bu haber toplam 748 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU