Günün Tarihi:10 Ağustos 2020

Türk'ün oyu Türk'e


Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bulgaristan'da 26 Mart'ta yapılacak erken genel seçime katılabilmeleri için Türkiye'de yaşayan Bulgar vatandaşlarının beyanname işlemlerini tamamlamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Oy vermek için

Türkiye'de yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip Bulgar vatandaşların yapmaları gereken bazı işlemler olduğunu hatırlatan Hacıoğlu, konfederasyon olarak seçmenlere yardımcı olacaklarını belirtti. Hacıoğlu, "İlk olarak, Bulgaristan Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sayfasına girip elektronik ortamda, 'Türkiye'de oy kullanmak istiyorum' yönünde başvuru yapılması gerekiyor. Eğer seçmen bunu yapamıyorsa, büyükelçilik ve konsolosluğun elektronik adresinden alınacak beyannameyi doldurup, konsolosluğa gönderebilir. Seçmenler bunu da yapamıyorsa derneklerimize başvursun, oradaki arkadaşlar kendilerine yardımcı olacaktır” dedi.

Talepler karşılanacak

Son müracaat tarihi olan 28 Şubat'a kadar işlemlerini yapamayanların ise seçim günü Türkiye'deki açılacak sandıklara, Bulgaristan kimlik kartı ve pasaportuyla gidip, beyanname doldurmak şartıyla oy kullanabileceklerini belirten Hacıoğlu,  “Oylarını Bulgaristan'a giderek kullanmak isteyenlerin taleplerini de karşılıksız bırakmayacağız, ulaşım konusunda yardımcı açacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında Türk'ün oyu Türk'e diyoruz. Bizim konfederasyon olarak düşüncemiz bu" ifadelerini kullandı.

‘Davaya sahip çıkıyoruz’

Sivil toplum kuruluşu olarak siyaset yaptıkları yönünde eleştiri aldıklarına değinen Hacıoğlu, "Türkiye'de farklı siyasi partilere gönül verebiliriz ama söz konusu ay yıldız, al bayrağın gölgesi dışında yaşayan bir Türk ise ona sahip çıkacağız, ona tarafız. Bunun için eleştiriler alıyoruz. 'Sivil toplum kuruluşları temsilcileri neden siyaset yapıyor?' diye. Biz siyaset yapmıyoruz, davaya sahip çıkıyoruz. Soydaşlarımızın hak ve hürriyetlerini hangi kanalla kazanacağına inanıyorsak, onun yanında saf tutuyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

24 Şubat 2017 , Cuma Bu haber toplam 710 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU