Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Çalışanın hakkını verin!


Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, Başkan Vekili Abdullah Arı ve Başkan Yardımcıları Yavuz Bingöl, Vedat İnan ile SAÜEAH’ta döner sermaye dağılımında yaşanan adaletsizlikle ilgili açıklamalarda bulundular.

Kayıplar karşılanmıyor

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2016 yılına göre 2017 yılında personel ödeneklerinin Merkezi Yönetim Bütçesi’nden alınan paylar itibariyle % 14,6 Döner Sermaye Bütçesi’nde ise % 12,9 arttığı ifade edilirken, “Söz konusu ödenek artışları yeni personel ihtiyacının had safhada olduğu sağlık sektörü için yeterli değildir” denildi. Bu rakamlarla sağlık çalışanlarının ekmeğini büyütmesi de mümkün olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Yani bu durum; Yıllardır sağlık personelinin alınlarının teriyle kazandığı performans ek ödeme gelirleri fiyat artışlarının doğurduğu kayıpları giderebilecek düzeyde değildir. Dolayısıyla döner sermaye bütçesinde öngörülen artışlar personelin performans ek ödeme gelirlerinde yaşanan reel kayıpları karşılamaktan çok uzaktır” ifadeleri yer aldı.  

Dar boğaz

Döner sermaye bütçelerinde yeterli artış oranlarının sağlanması gerektiği vurgulanırken, “Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler bugün itibariyle hayati şekilde finansal dar boğazda olmasa bile döner sermaye bütçelerindeki artışların böyle kısıtlı olmaya devam etmesi bizleri tedirgin etmektedir. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin telafisi güç finansal risklerle karşılaşmamaları için döner sermaye bütçelerinde yeterli artış oranları sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı döner sermaye bütçesinin kullanımındaki esneklik önemli bir oranda kaybedilmiştir. Nihayet sağlık kurum ve kuruluşlarının onarım ve cihaz ödenek ihtiyaçları için döner sermaye bütçelerindeki ödeneklerin bu kadar azaltılmasının sağlık hizmet sunumunu olumsuz etkilemesi muhtemeldir” denildi.

İnsan üstü gayret

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Kısacası; özellikle Maliye Bakanlığı, Sayın Sağlık Bakanımız’ın üstün gayretlerine rağmen Sağlık Bakanlığı’nın bütçe yönetimi üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturmakta, değişen ve gelişen sağlık hizmetlerine rağmen, bu hizmeti 7 gün 24 saat sunan sağlık çalışanlarının sıkıntılarını, dertlerini görmezden gelmekte, deyim yerinde ise Maliye Bakanlığı bizim alın terimiz üzerinden sağlık alanında tasarruf etmeye ve bir bütçe disiplini oluşturmaya çalışmaktadır. Bu durum yanlıştır! Sağlık çalışanları, bugün hak ettikleri değeri madden ve manen görememektedir. Bakınız! Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına Türkiye’de hekimlerimiz 3 katı, hemşirelerimiz 5 katı hasta yoğunluğunu karşılamakta ve deyim yerinde ise bu ülke için insanüstü bir gayret sarf etmektedirler.

‘Lafımız bakanlığa’

Sağlık çalışanlarının tedirgin olduğunun altının çizildiği açıklamada, “Yoğun çalışma şartları sağlık çalışanlarını yıpratmaktadır. Hele üzerine bir de yetersiz ve adaletsiz döner sermaye gelir dağılımı eklenince, durum içler acısıdır. Yine altını çiziyoruz. Lafımızın çoğu sağlık çalışanlarının alın terinin önünü kesen Maliye Bakanlığı’nadır! Maliye Bakanlığı yetkilileri! Artık ülkenizdeki sağlık sisteminin kahramanları sağlık çalışanlarının feryadına kulak verin!  Hak ettikleri döner sermaye gelirleri için ısrarla mücadele eden sendikamız Sağlık-Sen’e ve Sağlık Bakanlığı’nın iyileştirme önerilerine dikkat kesilin. Yoksa bu şekilde bize engel olduğunuz sürece bizim madden hakkımıza girdiğinizi bilin. Sağlık çalışanlarının yıpranma payı çıkarılmalı. Nitelikli hizmet ve hasta-çalışan memnuniyeti için Sağlık Bakanlığı gelirleri arttırılmalı. Adaletsiz döner sermayeye son verilmeli. Çalışanlarının hak ettikleri değer onlara verilmelidir!” 

25 Şubat 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 887 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU