Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Kredi değil iş verin


Matbaacıların zor durumda olduğunu söyleyen Sakarya Matbaacılar Derneği Başkanı Özcan Kam, “Sakaryalı matbaacılara iş verilmeli” dedi.

Kurumlar ayrıştırılıyor

Son günlerde matbaacılar olarak büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Kam, “Matbaacıların önlerinin açılmasını bekliyoruz. Kredi desteği ve vergide indirimler olmalı. KOSGEB kredilerinin verilmesinde kurumlar arası ayrışmanın kaldırılması gerek. Esnaf aracı olmadan, kurumlara bağlı kalmadan kredi alabilmelidir. Sakarya’da büyük matbaacı olarak sayıları çok az. Genelde esnafımız küçük ölçeklidir. Bu insanlar kış aylarında zor dönüyor. Yaz ayını dört gözle bekliyoruz. Birçok esnafımız siftah yapmadan günü bitiriyor” dedi.

‘Ne yapalım?’

Basit usuldeki esnafın fişlerini esnaf odalarından aldığını ifade eden Kam, “Bu fişler Ankara’da ya da başka illerde basılıyor. Biz istiyoruz ki bu fişleri Sakarya’daki esnaflar bassın. Eğer böyle olursa ilimize iş istidamı ve ekonomik anlamda büyük katkı sağlar. Bu işte ciddi rakamlar dönüyor. Bu tür şeyleri bile biz basmıyorsak ne yapacağız biz? Bize iş verilirse krediye de ihtiyacımız kalmayacak, kendi ayaklarımızın üstünde durabileceğiz” dedi.

Esnafa sahip çıkılmalı

Siyasi partilere seslenen Kam, “Aslında bizim krediye de ihtiyacımız yok. Bizim işe ihtiyacımız var ben buradan sesleniyorum siyasi partiler seçimlerde dışarıya iş vermek yerine bize vermelerini istiyoruz. Sakarya’daki matbaacılara verilirse hem matbaacılar hem Sakaryalılar kazanır hem Sakaryalı kazanır. Sakaryalı matbaacı arkadaşlarımızın donanımları tam, A dan Z ye ne gerekiyorsa yapabilirler, diğer illere kazandırmak yerine kendi esnafımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

‘Devlet bizi düşünmeli’

Yeni çıkan kanunlarla alakalı bazı sıkıntıları olduğunu dile getiren Kam, “Yeni çıkan ve çıkaracak olan 10 bin TL E fatura limiti git gide düşürülüyor. Bu rakamı bin TL’ye kadar düşürmeyi hedefliyorlar. Bunun sonucu matbaacılar olarak işlerimizden olacağız. Devletin bizleri de düşünmesi gerekiyor.  Faturaların yüksek limitlerde kalması için dernek olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Biz 10 bin TL’den aşağı faturaların kesilmesini istemiyoruz, bu rakamın üstü için geçerli olmalı” şeklinde konuştu. 

26 Şubat 2017 , Pazar Bu haber toplam 918 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU