Günün Tarihi:21 Ekim 2021

‘Türkiye’de birinci olalım’


‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programında konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, “İlimizde istihdamı seferberlik ile arttırmalıyız. Sakarya bu konuda Türkiye’de birinci olsun. Üretim ve istihdam bakımından daha iyi bir yere ulaşsın” dedi.

İstihdam toplantısı

SATSO’da gerçekleştirilen ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programına Vali Hüseyin Avni Coş, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, İşkur İl Müdürü Tekin Kaya, STK temsilcileri, işverenler ve vatandaşlar katıldı.

 

‘İstifade edeceğiz’

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomide milli seferberlik programı için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. Kösemusul, “Hepimiz aynı gemideyiz, işveren yükü olan kısmını devletin üstlendiği ve istihdama katkı sağlayacak olan bu kampanyanın içinde biz de olacağız. Devletimizin bu bereketli tavrından inşallah istifade edeceğiz” dedi.

 

Çağrıda bulundu

Kösemusul, “ İlimizde zaten istihdam ihtiyacı çok, bunu biliyoruz. İlimiz orta vadede yaklaşık 70 bin kişilik bir istihdam ile karşı karşıya kalacak. Bu kampanyaya destek olarak milli seferberliğin içinde olacağız. Tüm üyelerimize en az bir işçi alarak bu kampanyaya destek olmaları yönünde çağrıda bulunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Kapasite artmalı

Tüm dünya devletlerinin en önemli sorununun üretim ve istihdam olduğunu belirten Vali Hüseyin Avni Coş ise, “ Devlet ve millet olarak güçlü olmamız için üretim kapasitemizi ve istihdamı artırmamız gerekiyor. Bunun için var gücümüz ile çalışmalıyız. 15 Temmuz girişimi sonrasından çok ciddi saldırılarla karşılaştık. Dışarıdan kurgulanan bu saldırılar etkisiz hale getirilince son zamanlarda ekonomimiz üzerinden saldırılar başladı. İstikrarsızlık oluşturmak için çeşitli ekonomik saldırılarla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

 

Seferberlik önemli

Vali Coş, “ Bu sebeplerden dolayı çalışma hayatındaki seferberlik çok daha fazla ön plana çıktı. Ancak sadece bu olağanüstü dönemde değil diğer dönemlerde de bizim dikkat etmemiz gereken konu üretimimizi artırmak. Gücümüzü arttırmalıyız. Gereken tedbirleri de almamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin de aldığı kararlar çerçevesinde çalışma hayatında milli bir seferberlik anlayışı içinde istihdamı artırma ve işsizliği azaltma konusunda çok çeşitli teşvik tedbirleri yürürlüğe girdi” dedi.

 

Teşvik tedbirleri

Teşvik tedbirlerinin önemli olduğunu belirten Vali Coş, “ Biz bu tedbirlerin kullanımında Sakarya’nın çalışan nüfusuna oranla en iyi oranları elde etmesini istiyoruz. Sakarya bu konuda Türkiye’de birinci olsun. Sakarya üretim ve istihdam bakımından daha iyi bir yere ulaşsın. İlimizde istihdam artarsa, tüm şehre yarar sağlar. Bundan dolayı bizim en önemli konumuz istihdamdır. Bu da üretim artarsa artacaktır. Bunun için de üreticilerimizi korumamız gerekiyor. Ancak çevremizin ve doğamızın da bu derece korunması gerekiyor” dedi. Vali Coş ’un konuşmasının ardından İşkur İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş teşvik programları hakkında bilgi verdiler.

 

38 bin iş açığı

Kurumun 2016 yılı faaliyetlerinden söz eden Tekin Kaya, “2016 yılında Özel sektör işverenlerimizden 38 bin açık iş gücü talebi almışız. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakam 2015 yılında 29 bindi. 38 bin açık iş gücü ilanımızın sadece 18 binini doldurabilmişiz. Yani arka planda 20 bin kişilik talep doldurulamamış. Buradaki asıl hususu işverenlerin aradığı nitelikli iş gücünü bulamaması. Bunu yapmanın yolu işletmelerin eğitim yuvası haline gelmesi. Biz bunun için kişilerin iş başı eğitim programları ile ücretlerini ödeyeceğiz” dedi.  Kaya’nın sunumunun ardından iş verenlerin soruları yanıtlandı.

https://youtu.be/yJXcwoxPLes

1 Mart 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 1130 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU