Günün Tarihi:6 Ağustos 2020

Arıcılar sorunlarını konuştu


Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından 9. düzenlenen arıcılık paneline yetiştiricilerin ilgisini gördü. Panel’de arı besleme, arı hastalıkları, polinasyon, propolis ve apiterapi anlatıldı.

Stratejik olgu

Erenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde ilk olarak Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun konuşarak, “Arıcılık, dünyada, ülkemizde ve bölgemizde kırsal bölgelerde yapılan en yaygın tarımsal faaliyetlerden birisi haline gelmiştir. Ekonomik yönden desteklenmeye ve işgücü sağlanarak kalkınmaya ihtiyacı olan bu kırsal bölgelerde arıcılık ve ormancılık birbirini tamamlayan stratejik olgu durumundadır” dedi.

 

Bal üretim ormanı 

Kurşun, “Arıcılık faaliyeti ile üretilen bal, balmumu, arı sütü, arı zehiri, propolis vb. gibi besin, gıda, biyokimyasal ve farmokolojik değeri yüksek olan bal ürünleri insan sağlığı ve yaşamı açısından tartışılmaz öneme sahiptir. Ülkemiz nüfusunun hızla çoğalması, daha fazla besin ve gıda ihtiyacına ihtiyaç duyulması, işsizliğin artması, endüstri ve sanayileşmedeki büyüme çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle toplum sağlığı ve yaşamı itibariyle bal üretim ormanları kurulmasına ihtiyaç duyulmuş ve günümüzde sosyal ormancılık gereği ayrıca önem kazanmıştır” dedi.

 

Dişi arılar işçidir

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut konuşmasına Kuran’ı Kerimden alıntılar yaparak, “Kur’an’ın saydığı dişi arı olan işçi arılar bu faaliyeti gerçekleştirmektedirler. Bu yüzden Kur’an’da arıdan sonra gelen fiile dişilik takısı eklenmiştir. Kur’an’ın saydığı faaliyetler ile erkek arıların hiçbir ilişkisi yoktur. Yaz sonunda bu görevini yerine getiren erkek arılar dişi arılar tarafından kovandan atılır ve dişi arıların bakımıyla yaşamaya alışkın oldukları için çok geçmeden açlıktan ölür. Kur’an’da dikkat çekilen dişi bal arısının yaptıklarını iyice incelediğimizde arının kabiliyetlerine şaşmamak elde değildir. Birlik Başkanımız Mustafa Ör’e de teşekkür ediyorum bu kadar Arıcıyı bir araya getirip böyle bir güzel panel düzenlediğinden dolayı” dedi.  

 

Verilen destekler

Panelde bir konuşma yapan Doğu Karadeniz kalkınma Ajansı (DOKAP)Başkanı Ekrem Yüce’de, “Bölge arıcılığının geliştirilmesine yönelik eylem çerçevesinde bölge illerde arıcılığın gelişmesine katkı sağlayacak ülke genelinde verilen desteklerin dışında bölgeye özgü yeni desteklerin verilmesini amaçlayan bir destek programının uygulamaya konulması ve arıcılık eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesinin yapılmasında katkılarda bulunduk” dedi.

 

2,5 milyon TL

Yüce, “Arıcılık eylem planlarımızı devreye sokup 4 bin 250 arıcımızı eğitimden geçirdik. Hepsine sertifika verdik ve 2,5 milyon TL destek verdik. Arıcılarımızın eksikliklerini tamamlayarak, arıcılarımıza her türlü desteğimizi vererek seferberliğimizi başlattık. Arıcılığın bölgemiz için önemi dikkate alınarak, DOKAP eylem planı alınması olmazsa olmazların arasına girmiştir” dedi.

 

Arı ölümleri

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör konuşmasında, “Son yıllarda Sakarya ve Türkiye’de Arı ölümleri var. Bunun bir kısmı tarım ilaçları kullanmakla ve tarımdaki bilinçsiz kullanmaktan dolayı meydana gelen ölümler. Tabi bunun bir çok nedeni var. Nedenlerinden birinin de arıcıların bakımı ile ilgili olabilir mi diye bunun eksiklerini tamamlama anlamında arı bakımı. Amerika ve Avrupa yavru arı çürüklüğü konusu ve birde apiterapi olayı var dünyada gelişmiş ve gelişmekte, buda Türkiye de bir ihtiyaçtır. Bu konu dada Apiterapi merkezi açma anlamın dada adayız. Ve çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

Oldukça başarılı

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, “Panel gerçekten çok iyi oldu. Arıcılık konusunda birbirinden değerli hocalarımız çok yararlı bilgiler verdiler. En önemlisi de orman bölge müdürlüğünün bal ormanlarının yapması da arıcılar için bir kullanım alanları olmuştur. Hocalarımızın yeni arı ürünleriyle bilgiler vermesi, arı zehiri ve propolis ile çalışmalar oldukça başarılı bir safhaya gelmiştir. Bilindiği gibi insan sağlığı ile ilgili önemli bir şeydir bunlar. Bu gibi çalışmaları ve ARGE’lerin çalışmasını istiyoruz” dedi.

 

Eksikliklerimiz var

Karasu Eski Ziraat Odası Başkanı, Fikri Hordoloş, “Verilen bilgiler arasında ilk defa bilmediğim bazı bilgileri de öğrenmiş oldum. Panele katılan hocalarımız bizleri gerçekten çok iyi bir şekilde bilgilendirdiler. Bizler üreticiler olarak tabi ki eksik bilgilerimiz var ve bu eksik bilgilerimizi de yapılan bu panel sayesinde hocalarımızı bizleri bilgilendirdi” dedi.

 

50 milyon ton üretim

Arı Üreticisi Arslan Demir’in panel ile ilgili olumlu düşüncelerini aktarması sonrasında

Abant  İzzet Baysal Üniversitesi  Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz’de, “Bu gün ülkemizde 20 milyon ton civarında meyve, 30 milyon ton civarında da sebze yetiştiriliyor. Toplam 50 milyon tona ulaşan üretimimizin tozlanma ve dölleme ile ilgili ürün ortaya koyduğunu bilmekteyiz. Dolayısıyla arılar meyveleri tozlayarak üretime katkı yapıyor, üreticilerin adeta işçisi statüsünde bu tozlanmayı ve döllenmeyi gerçekleştiriyor. Doğaya ve tarım da da büyük bir katkısı olmaktadır. Yaban hayatın beslenmesine de büyük katkıda bulunuyor. Ne kadar polinasyon, o kadar meyve ve kalite anlamına gelen bir döngünün içerisinde arılar. Bunları sessiz sedası arılar olarak görüyoruz” dedi.

 

En önemli özellik

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Aslı Özkırım, “Arıcılarımızın her zaman bilgiye olan sevgisini ve saygısını taktir ediyorum. Çünkü diğer Tarım sektörlerinden arıcıları ayıran en önemli özellikleri bilgiye değer vermeleri denemeler yapmaları arıcılığın o yüzden Türkiye de daha iyi geliştiğine inanıyorum. Hep birlikte daha da ileriye gideceğimizi düşünüyorum. Bu sektörde üniversiteler arıcılık ekipmanlar, malzeme sağlayıcılar, arıcılar, Gıda Tarım Bakanlığı birlikte çalışıyor. Yani saç ayağını oluşturuyoruz” dedi.

 

Katılım ve çekiliş

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Sakarya Orman Müdürlüğü Odun Dışı Orman Ürün Ve Hizmetleri Şube Müdürü  İhsan Köse, İstanbul Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Onur Çilenk, Prof.Dr. Turan Karadeniz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümran Şahan, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Hüseyin Oruç, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Devrim Oskay, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Aslı Özkırım, ve yüzlerce arı yetiştiricisinin katıldığı panel sonunda çeşitli firmalar tarafından 100 arıcıya çekilişle hediyeler verildi. 

1 Mart 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 865 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU