Günün Tarihi:5 Haziran 2020

CHP'li Tunay; ‘Evet % 60’ın altına düşmemeli'


AK Parti Serdivan İlçe Teşkilatı’nın 46. Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 16 Nisan’da gerçekleşecek oylamanın önemine değindi.

Yeni sistem

Yusuf Alemdar referandum tarihine kadar AK Parti Serdivan İlçe Teşkilatı olarak tam kadro sahada olacaklarını ve anayasa değişikliği ile birlikte yeni sitemin ülkemize kazandıracakları hakkında vatandaşları birebir bilgilendireceklerini söyledi.

 

Bir kez daha

Kamuoyunda anayasa değişikliği maddeleri üzerinden farklı spekülasyonların döndüğünü ve topluma algı operasyonu yapılmak istendiğini dile getiren Başkan Alemdar, yalan ve yanlış bilgilendirmelerle oluşturulmak istenen bu algının herkes tarafından fark edildiğini ve 16 Nisan’da bir kez daha evet diyerek milletin sandıkta gerekli cevabı vereceğini belirtti.

 

Seçimlerin önemlisi

Bu seçimin bir milletvekili seçimi olmadığı için kamuoyunda çok önemli değilmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Başkan Çelik, 16 Nisan’da gerçekleştirecek referandumun bugüne kadar ki seçimlerin en önemlisi olduğunu belirtti.

 

Kapı kapı dolaşıp

1960 darbesinden bu yana görev yapan tüm liderlerin düşünce yapısında başkanlık sistemi olduğunu hatırlatan Çelik, “Her seçim sandıkta kazanılır. Sandığa sahip çıkarsak seçimi kazanırız. 16 Nisan’a kadar kapı kapı dolaşıp herkese neden Evet demeleri gerektiğini anlatacağız. İstikrarın Evet’ te olduğunu söyleyeceğiz. Çift başlılığın kaldırıldığını, cumhurbaşkanının artık bu sistemde yargılanabileceğini anlatacağız” dedi.

 

Neden evet

Danışma Meclisi toplantısında teşkilat üyelerine seslenen 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ise, kendisinin neden evet diyeceğini ve Türkiye’nin de evet demesi gerektiğini maddeler üzerinden anlattı.

 

Sahne arkasındalar

Referandumda evet oylarının %60’ların altına düşmemesi gerektiğine vurgu yapan Tunay,

“Biz az bir oyla eveti çıkartırsak bizim başımıza çorap örmek isteyenler hemen sahneye çıkacaklar. 60’ın 65’in 70’in altına düşmemek lazım. Sanmayın ki, 15 Temmuzda birileri tamam bu iş bitti dedi. Sahne önündeydiler şimdi sahne arkasına geçtiler. Bu iş 52, 53 veya 54’le yani az bir farkla geçerse meşruiyet tartışması yaratmak isteyecekler. Ben bir dostunuz olarak söylüyorum. Arada 2 puan 3 puan var buralarda karışıklık çıkarmaya çalışacaklar. Ama  60’la 65’le 70’le geçerse hiç kimse bir şey diyemez.” dedi.

 

Çirkeflik yapmayacağız

Hayırcıların Evet’çilere göre daha fazla seslerinin çıktığını ifade eden Tunay, “Biz bağırmayacağız, biz çirkeflik yapmayacağız ama neden evet denmesi gerektiğini mantıklı bir şekilde halka anlatmak zorundayız.” diye konuştu.

 

Ekonomik anlamda

1950’den beri çok partili hayatla birlikte Türkiye’nin ekonomik anlamda en çok büyüdüğü zamanların tek parti iktidarları zamanında olduğunu vurgulayan Tunay, “Bu benim düşüncem değil. Rakamlarla, istatistiklerle açıklanmış. Rahmetli Menderes, rahmetli Demirel, rahmetli Özal ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte AK Parti dönemi. Bunu biz söylemiyoruz ekonomik veriler söylüyor. Bir daha koalisyon ve sonucunda ekonomik kaos istemiyorsak evet diyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

2 Mart 2017 , Perşembe Bu haber toplam 792 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU