Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

2B’lere uzatma geldi


Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Önceki süreçlerde başvuruları yapılmış ancak ödemeleri yapılmamış bundan dolayı 2B arazisini kazanma hakkını kaybetmiş vatandaşlara ya da hiç başvuru yapmamışlara yönelik olarak bu ödeme süresini 6 ay daha erteledik” dedi.

İş dünyası ile toplantı

Maliye Bakanı Naci Ağbal Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Sakarya iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı Akgün Altuğ ev sahipliğinde Sen Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Bakan Ağbal’ın yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bilim Sanayi Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen ve Ayhan Sefer Üstün, Rektör Muzaffer Elmas, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ve SATSO üyeleri ile çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı.

 

Otomotiv şehri

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen yemekli toplantıda açılış konuşmasını SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul yaptı. Kösemusul, “Potansiyeli yüksek, geleceğe hazırlanan şehrimizin tüm sektörlerinde çevre ve insan odaklı örnek çalışmaları hayata geçirerek Sakarya’mızı 2023 yılında milli üretimler ve otomotiv şehri, Türkiye’nin yıldız şehri hüviyetine ulaştıracağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Güçlü istihdam

Kösemusul, “Milli Tank ve Milli Tren, savunma sanayi üretimlerinin yanı sıra sıfır hata ile üretim yapan otomotiv sanayisine ev sahibi olan, ihracatını her geçen gün rekor rakamlarla yükselten bir Sakarya’mız var. Güçlü referans ve nitelikli istihdama sahibiz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1917 yılında, o zor dönemlerde başlatılan kutlu yolculuğu, hiç durdurmadan her geçen gün daha çok çalışarak başarılı günlere kavuşturmanın, 100üncü yılımızı kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kümelenme çalışmaları

Kösemusul, “İhtisaslaşan yeni Organize Sanayi, Ticaret Bölgelerimiz ile fark oluşturmak için üstün gayret sarf ediyoruz. Kümelenme çalışmalarımız başarıyı da beraberinde getiriyor. İhracatta 6 ve 7nci sıralardayız hedefimiz ilk 5 il arasında devamlı yer almak. İnşallah bu hedefimize de devletimizin iş dünyamıza verdikleri önemin devamı, teşvik ve desteklerle kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum. 2023 yolunda kendi değerlerimizle dünyadaki örnekleri iyi analiz ederek tüm alan ve kurumlarda yeni ve doğru yöntemler uygulamak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz” dedi.

 

İkinci üniversite

Başkan Kösemusul’un konuşmalarının ardından kürsüye gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal Sakarya ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ağbal, “Sakarya şehir olarak ülke ekonomisine ciddi katkıları olan bir ilimiz. Şu anda 4’ü aktif 8 OSB’si ile potansiyeli büyük, büyümeye de payını alacak bir ilimiz. Sakarya Üniversitesi ile güçlü müteşebbisleri ile kalkınan Türkiye’nin lokomotifi olacak. Sakarya’ya artık ikinci bir üniversite gerek. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni Sakarya’da kuracağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

2B müjdesi

Ağbal, “Bu üniversite mevcut Sakarya Üniversitesi ile birlikte ülkemize ve ilimize bir değer katacak. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve ara eleman gereksinimi karşılayan bir üniversite olacak” dedi. Sakaryalılara bir müjde daha veren Bakan Ağbal, “Sakarya’da çok sayıda 2B arazisi var. Önceki süreçlerde başvuruları yapılmış ancak ödemeleri yapılmamış bundan dolayı 2B arazisini kazanma hakkını kaybetmiş vatandaşlara ya da hiç başvuru yapmamışlara yönelik olarak bu ödeme süresini 6 ay daha erteledik. Başvurmayanlar da başvurabilir” dedi. Bakan Ağbal ayrıca Sakarya’da ihtisas Vergi Dairesi kurarak yatırımcıların ihracatın kolaylık sağlayacakları konusunda da müjde verdi.

 

‘Dönüşüme inanıyoruz’

Süper Teşvik Sistemi olarak adlandırılan teşvik paketi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Naci Ağbal, “Artan işgücüne katılma oranlarını yükseltmeyi hedefliyoruz. Ekonomide değişim ve dönüşüme inanıyoruz. Yatırımlara güçlü destekler veriyoruz. 2009'dan bu yana Türkiye ekonomisi yaklaşık 7 milyon insanına yeni iş imkânı sağlamıştır. Aynı dönemde Avrupa birliğine bakıyoruz daha yeni 2009'daki istihdam seviyelerine gelmiştir. Bu son derece önemlidir” dedi.

 

Sıfır bürokrasi

Bakan Ağbal, “Bu teşvik paketimizde örneğin, bir yerde fabrika yapıyorsunuz. Bu fabrikanın limana erişimi için belki de özel bir yol yapılması lazım. Özel bir demiryolu bağlantısı yapılması lazım. Devlet olarak fabrikaya özel yapma garantisi veriyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü siz fabrikanın inşaatına başladığınız zaman karayolları da yol yapımına başlayacak. Eş zamanlı olarak fabrikaya özel bu yatırımı yapacağız. Bu yatırım kapsamında izin, tahsis, ruhsat onların hiç biri yok. Sıfır bürokrasiyle bu yatırımlar gerçekleşecek” dedi.

 

KDV iadesi

Daha basit daha anlaşılır bir KDV iadesi uygulaması ile yatırımcının yanında olduklarını belirten Bakan Naci Ağbal, “Toplam 22 milyarlık bir destek programının yanına 12 milyarlık bir istihdam paketi ile toplam 34 milyarla istihdama ve yatırıma destek olduk” diyerek istihdam konusunda da istihdamda milli seferberlik adı altında verilen destekler hakkında bilgi verdi.

 

Referandum

Ağbal, anayasa paketi ve 16 Nisan referandum süreci ile ilgili, “Niye bu anayasa değişikliğini yapıyoruz? 16 Nisan köklü bir düzen ve reformu getiriyor. Bunu farklı yerlere taşımaya gerek yok. Demokrasi büyüsün ve güçlensin istiyoruz, insan hakları, siyasete katılım artsın istiyoruz. Bunlar için de yeni düzenlemeler gerekiyor. Ekonomide temel şiarımız sürekli değişim, sürekli dönüşüm ve Ar-Ge’dir. Anayasanın yanı sıra kamu yönetiminde, eğitimde kamu maliyesinde de değişimler ve reformlar öngörüyoruz” dedi.

 

Yapısal reform

Bakan Ağbal, “Bu yapısal bir reformdur. Çünkü mevcut sistem sürdürülebilir değil. Mevcut parlamenter sistem bütün aksaklıklarıyla, eksiklikleriyle, yanlışlarıyla Türkiye'yi ileriye doğru taşıyacak bir yapıda değil. Hantal bir yapı var. Bugün yasama ile yürütmenin yetki alanları birbirine girmiş durumda. Bazen yürütme yasama gibi hareket ediyor, yasama yürütme gibi hareket ediyor. Yargı da hepsi gibi hareket ediyor. Bazen yargı, yasamanın yerine geçmiş icraata yön veriyor. Bu anlamda bu sistem, bütün kuvvetleri kendi olmaları gereken alanda yeniden konumlamış oluyor” dedi. (Akın ERDEN)

6 Mart 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1033 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU