Günün Tarihi:23 Ocak 2020

Sapanca’ya vergi dairesi


Adapazarı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Mali Kongresi’ne katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Sapanca’ya vergi dairesi yapılacağını açıkladı.

Kongre yapıldı

Adapazarı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Mali Kongresi dün Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Kristal Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye Bakan Ağbal’ın yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün ve Mustafa İsen, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Adapazarı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, STK temsilcileri ile kooperatif üyeleri katıldı.

Kredi rakamları

Gündemin onaylanması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adapazarı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, “1957 yılında kurulmuş ve 60 yaşında bir kooperatifiz ve ilk defa kongremize bir bakanımız teşrif etti. Kooperatif olarak yoğun bir yılın ardından hesap vermek için genel kurulumuzun huzuruna çıktık. 2015 yılında 476 kişiye 30 milyon kredi desteğinde bulunmuştuk. 2016 yılında ise 627 esnafımıza 36 milyon lira kredi dağıttık” dedi.

Hedef 45 milyon

Balaban, “ 36 milyonun içinde 4 milyon lira faizsiz kredi de var. 2016 yılında faizsiz kredi hayalimize kavuştuk. Hainler 15 Temmuz darbe girişimi ile ülkemize diz çöktürmeye çalıştılar. Bu süreç içinde millet olarak dik durduk. Bir gecede milletimiz darbeyi engelledi. Dış güçler ülkemize yine diz çöktürmek için ekonomik kriz çıkardılar. Bunu da kısa süre vatandaşlarımızla engelledik. İşte biz bu şartlar altında ülkemizin ve esnafımızın sıkıntıda olduğunu görerek 2015 yılında olduğu kadar sıkı davranmadık. Kooperatifin riskini düşünmedik ve daha fazla kişiye daha fazla kredi verdik” dedi. Balaban 2017 yılı hedeflerinin ise 750 esnafa 45 milyon lira kredi kullandırmak olduğunu da açıkladı.

‘Ülkeye sahip çıktınız’

Balaban’ın ardından konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, “Esnaf şehri Sakarya’da sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Ben de bir esnaf çocuğuyum. Esnafımız vefakâr ve cefakârdır. 15 Temmuz gecesi Sakarya vatandaşı ile esnafı ile vatanını ve ülkesini savundu. Sizlere müteşekkiriz bu kahramanlığınızdan ötürü iyi ki varsınız. Sakarya her zaman ülkesine sahip çıktı. Ülke ne zaman sıkıntıya düşse en önde yer aldı ve dimdik ayakta durdu. Bu toplumun birliğini ve beraberliğini gösteren esnaflarımızdır” diye konuştu.

Müjde verdi

Naci Ağbal, “Burası öyle bir vilayet ki vergi dairesi yok diyor ve vergi dairesi istiyor. Personel eksik personel eksik diyor. Maliye bakanı böyle güzel taleplere ne der? Tabi ki evet der. Zaten sözümüzün başı da ortası da sonu da evet. İnşallah Sapanca’da vergi dairesini yapacağız ve açılışını da ben yapacağım. Sakarya’yı ve sizleri çok seviyorum” ifadelerini kullandı.  

‘Can veriyorsunuz’

Ağbal, “Esnaf olarak siz ekonomiye, piyasaya can veren işletmelersiniz. Özellikle burada 2017 yılında ilk defa işe alacağınız elemanlar için yüzde 35 oranında indirimler yaptık, bütün primler bizden, tüm vergiler bizden. Siz yeter ki işsiz kardeşlerimize iş imkânı sağlayın, onlara ekmek, aş verin. Taksici esnafımız yıllardır bana söylerdi, taksileri ve dolmuşları yenileyelim diye. Yolcular da derdi bu arabalar artık eskidi, bunları bir yenileme imkanı olsun. 2019 yılına kadar bir imkân getirdik taksici ve dolmuşçu esnafımıza. Artık araçlarını yenileyebilecekler hiçbir vergi, hiçbir ÖTV ödemeyecekler” dedi.

‘Hizmetler devam edecek’

Bakanlık olarak hizmetlerin devam edeceğini açıklayan Bakan Ağbal, “Bağ-Kur, prim borcu olanın genel sağlık sigortası imkânından yararlanamaması önemli bir konu. Devlet olarak biz bunu alacağız, ama genel sağlık sigortasından yani tedavi hizmetinden yararlanmaması doğru değil. Bu konuda çalışma bakanımız ile bir araya gelir çalışırız inşallah esnafımız devletimizin bütün hizmetlerinden yararlansın. Burada inşallah önümüzdeki dönemde de esnafımızı güçlendirecek, esnafımızı kalkındıracak, hizmetlere bir bir imza atacağız. Sizlerin desteği olduğu sürece, sizlerin duaları olduğu sürece, sizlerin bu memlekete inancı olduğu sürece burada bizim inşallah hizmetlerimiz daha da artacak” şeklinde konuştu.

Referandum

16 Nisan’da çok önemli bir referandum olacağını hatırlatan Ağbal, “Anayasa değişiklikleri önemlidir, ülkelerin, milletlerin tarihinde gerçekten belirleyici unsurlardır. Önümüze konulan sandık ne diyor daha büyük ve daha çok demokrasi, daha çok hukuk devleti diyor, söz milletindir diyor. Yeter artık söz milletindir diyen anayasa değişikliğini hep beraber Allah’ın izniyle 16 Nisan’da gerçekleştireceğiz. 15 Temmuz’da bu millete oyun oynamak isteyenler bu milletin iktidarına karşı, kafa tutanlarına karşı nasıl milletçe cevap verdiysek, 16 Nisan günü geldiğinde de inşallah hep beraber gümbür gümbür sandıklara gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Anayasa değişikliğine de evet diyeceğiz” dedi.

6 Mart 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 836 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU