Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

‘Kaosun içindeyiz’


Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Rüya’ filminin gösterimi ve Derviş Zaim söyleşisi ile devam etti.

Soruları cevapladı

AKM’de gerçekleşen programa konuşmacı olarak katılan Derviş Zaim, konferansa katılan Sakaryalı sinemaseverlerin sorularını cevapladı. Sinemanın başka sanat dallarıyla olan ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Zaim şunları kaydetti, “Büyük bir görüntü bombardımanı altındayız. Büyük bir kaosun içindeyiz. İnsanlık daha önce bu kadar büyük bir görüntü bombardımanına, kaos ve bağlam lodosuna uğramamıştır. Böyle bir kaostan birkaç şekilde çıkmak mümkündür. Bu durumdan ya yalınlaşarak ya da yapıyla oynayarak çıkabilirsiniz.”

 

Zenginleştirmek

‘Yalınlaşmanın büyüsüne ve meziyetine sonsuz saygım var’ diyen Zaim konuşmanın devamında, “Büyük ve önemli yapıtlar söz konusu olduğunda yalınlaştırılmış bir filmi tekrar ve tekrar izlemek beni mutlu edebilir. Fakat yapıyla oynamak kategorisinin bu coğrafyada çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Antik Yunan mitolojisindeki gibi her defasında farklı biçimlerde örüntüyü kurup o örüntüyü bozarak ve farklı örüntülerle oynayarak kendinizi her alanda zenginleştirmeniz mümkündür” diye konuştu.

Eser üretirken

Gelenekle Türk sineması arasındaki bağı açıklayan Zaim, “İnsanlar, bir eser üretirken geri dönüp geleneklerine bakıyorlar. Geleneklerinden bugünü anlamlandırabilmek için bugüne dair sorular sorup hangi yapıtları ortaya çıkarabileceklerini düşünüyorlar. Gelenekle ilişkisini netleştirmeye çalışan bir yönetmen ya da senarist geleneğin kendisine göre çalışma ihtimali olan yapılarına mutlaka bakar. Onların günümüzdeki biçime ve içeriğe nasıl uygun olabileceğine dair bir düşünme sürecine girer. Bunun sonucunda elde ettiği ipuçlarını bir tümevarım düşünme yoluyla birleştirir. Ve sanatçı işine bu düşünceyi uygular” ifadelerini kullandı. 

13 Mart 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 904 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU