Günün Tarihi:28 Haziran 2022

Erdoğan Sakaryalılara seslendi; "Sandıkları patlatın"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir milyar 542 milyon liralık 118 yatırımın açılışını yapmak üzere ilimize geldiği ilimizde Sakaryalılardan 16 Nisan referandumunda sandıkların evet oyuyla patlatılmasını istedi.

Protokol

Demokrasi meydanında düzenlenen açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıkloğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Esnaf ve Sanaatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Milletvekilleri, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, SAÜ Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, belediye Başkanları, STK Temsilcileri, şehit aileleri ve on binlerce Sakaryalı katıldı.

 

Coşkuyla ‘evet’

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Biz Sakaryalılar olarak 15 Temmuz’da tarihi görevimizi yerine getirdik, vesayet odaklarına dur dedik. Fakat bu tarihi görevimizin henüz tamamlanmadığının bilincindeyiz. Bir ay sonra, 15 Temmuz ruhuyla meydanlara koştuğumuz gibi sandıklara koşacağız ve karanlık vesayet odaklarını ortadan kaldırarak tarihi görevimizi tamamlayacağız. 16 Nisan’da sadece kendimiz için değil tüm mazlum milletler için coşkuyla EVET diyeceğiz. Bugün, Büyükşehir Belediyesi olarak ayrıca onurluyuz. İbadet aşkıyla yaptığımız işlerin açılışını yapma şerefini bize yaşattığınız için şahsım ve hemşehrilerim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

‘Pırıl pırıl olacak’

Başkan Toçoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Şanlı bayrağın böyle dalgalandığı sürece bu milletin sırtının yere gelmez. Türkiye uçağını, tankını yaptıkça içerideki şer odaklarının ve dışarıdaki Avrupa odakları kıskançlıktan ne yapacaklarını bilemiyorlar. İnşallah bundan sonraki günlerde bu şer odaklarından ülkemiz kurtulacak. Tüm milletimizin yüzü gülecek. Bu millet burada, bu meydanda olduğu sürece de inşallah nisan ayı aydınlık, pırıl pırıl olacak" dedi.

 

‘15 Temmuz gecesi’

Türk-İş’in Sakaryalı Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “ Bu şehirde doğmaktan, Müslüman olmaktan ve bu ülkenin evladı olmaktan yaratana hamd ediyorum. 15 Temmuz gecesi de bu alandaydım. Bu hainler işgal girişimi yapıyorlar. Türk-İş, bu işgalin, darbenin sonuna kadar karşısında. 1 milyon üyesi, 4 milyon aileleriyle herkes alanlardaydı. 15 Temmuz'da yaradan bu ülkeye sahip çıkmasaydı, bu ülkenin hali ne olacaktı? Sayın Cumhurbaşkanımız olmasaydı bu alanda şu saate burada beraber olmamız mümkün müydü?" dedi.

 

‘Sevindirmeyeceğiz’

1995-2002 arasında 11 iç işleri bakanının değiştiğini vurgulayan Atalay, "Böyle bir ülkede istikrar sağlanır mı, böyle bir ülkede terörün hakkından gelinir mi? Onun için Hollanda, Almanya, Avusturya ve düşmanların yaptığı ortada. Onun için sonuna kadar 16 Nisan'da, bu anayasanın kabul edilmesi için herkes elinden geldiği kadar gayret edecek. Düşmanları sevindirmeyeceğiz” dedi.

 

‘Teşekkür etti’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da son 16 yıldır Türkiye'de sağlanan güven ve istikrar ortamıyla müthiş bir başarı hikayesinin yazıldığını söyleyerek, “Sözde birbirleriyle alakası olmayan PKK'sı, DEAŞ'ı, FETÖ'sü, hep birlikte bu ülkeyi hedef alıyor. 15 Temmuz'da FETÖ'nün hain darbe girişimini yaşadık. Emin olun, bu yaşananların yarısı başka ülkelerin başına gelse hiçbiri ayakta kalamazdı ama biz dimdik ayaktayız. 7'si değil, 70'i bir araya gelse bizim birliğimizi bozamaz, bozamayacak." şeklinde konuştu.

 

Güç ve moral

Vali Hüseyin Avni Coş da kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen, maliyeti 1 milyar 542 milyon lira olan 118 projenin toplu açılış töreni için bir araya geldiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, teşrifleriyle Sakarya'ya onur ve gurur bahşettiğini, güç ve moral verdiğini dile getiren Coş, “İlimize böyle bayram gibi bir gün yaşattığınız için zatı devletlerinize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 

‘İstihdam seferberliği’

Vali Coş, “Başlattığınız istihdam seferberliğine bütün gücümüzle destek veriyoruz. 2016 Ocak ayından 2017 Mart ayına kadar işçi istihdamında ilimizde yüzde 14,2 oranında artış sağlanmıştır. Yatırımlar için ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün temin edilmesi amacıyla da meslek edindirme kursları düzenlenmektedir. Sakarya istihdam artışını sürdürmek için istikrara, yatırıma, yatırımcıya sahip çıkmaya devam edecektir" dedi.

 

‘Kıymetli tesisler’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, “ Bugün Sakarya için güzel bir gün. 15 yıllık AK Parti iktidarında laf değil iş üreten iktidarımızda çok değerli ve kıymetli tesislerimizin açılışı için bir aradayız. Eski Türkiye'nin, hep temellerin atıldığı ama bir türlü açılışların gerçekleşmediği hatıralarını bir kenara koyup, artık icraatlar noktasında büyük adımlar atıyoruz. Bugün, bir anlamda başka bir önemli gün aslında. Bugün, 15 Temmuz'da ülkemizin birliği ve beraberliğine, bekasına, geleceğine kasteden, ülkemizi bölmeye çalışan, parçalamaya çalışan PKK, FETÖ, DAEŞ, aklınıza gelebilecek tüm terör örgütlerine karşı cevap niteliğinde olacak olan 16 Nisan'da büyük Türkiye idealini gerçekleştirme noktasında sizlerle buluşma günümüz, Sakarya'yla buluşma günümüz. Onun için 16 Nisan'da ne diyeceğiz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet için ne diyeceğiz? Dünya lideri burada, büyük Türkiye'nin güçlü lideri burada. Açılışımız mübarek olsun" dedi.

 

‘Durduramadılar’

Önemli bir sürecin arifesinde olduğumuzu söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “"yeniden Büyük Türkiye" hedefini gerçekleştiremememiz için 7 düvelin karşımızda duruyor. Birileri terörle, birilerinin ekonomi, siyaset ve diplomasiyle Türkiye'nin üzerine geliyor. Ama tarih tekerrür ediyor. Dün de geldiler, Sultan Alparslan'ı Malazgirt'te, Selahattin Eyyubi'yi Kudüs'te, Sultan Fatih'i İstanbul'da durduramadılar, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sakarya'da geçemediler” dedi.

 

‘Gezi olayları’

Çelik, birilerinin Gezi olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz'da milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'a tosladığını ifade ederek, “16 Nisan'da bu güruh, bizden son mağlubiyet talep ediyor. Bir kez daha mağlup olmak istiyorlar. Sakarya, 16 Nisan'da son raunda hazır mısın? Halkın yanında olan 'tek adam değil, dik adamın' yanında mısın? Sakarya, anayasa değişikliğini okumayıp yandan gazel okuyanlara 16 Nisan'da ders vermeye hazır mısın? Teşekkürler Sakarya, günümüz aydınlık olsun" şeklinde konuştu.

 

‘Deprem yıkamadı’

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak Sakaryalıya hitap ederek, "Sakarya saf çocuğu masum Anadolu'nun, divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun. Evet, sadece ikimiz de kalsak Allah yolunun divanesi olmaya var mıyız Sakarya? Düşmanın dize getiremediği, depremin yıkamadığı Sakarya terör örgütlerine, onların destekçilerine hiç meydanı bırakır mı?" dedi.

 

‘14 şehit verdi’

Erdoğan, Sakarya'nın sadece son bir buçuk yılda 14 şehidinin bulunduğunu belirterek, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi, gazilere de şükranlarını sundu. "Sakaryalı şehit kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk'ü özellikle yad ediyorum" diyen Erdoğan,  "Ne diyor Köroğlu, 'Mert dayanır, namert kaçar.' Terör örgütü kaymakamımızı alçakça, hunharca, ahlaksızca şehit ederek, namert olduğunu ispatlamıştır” dedi.

 

‘Sakaryalıları tanımıyorlar’

Erdoğan, terör örgütlerinin, arkalarındaki güçlerin ve FETO’cuların Türkiye'yi içeride ve dışarıda sıkıntıya sokmak için her türlü oyunu oynadıklarını bildirdi. Avrupa'nın bazı ülkelerinin Türk siyasilere getirdiği yasaklara ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Neymiş efendim, 'Türkiye Avrupa'da seçim propagandası yapamazmış.' Sen gidip başka ülkelerde seçim propagandası yapıyorsun, ey Hollanda İngiltere'de seçim propagandası yapıyorsun." dedi.

 

‘Rezil etti’

İsveç'in eski Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Carl Bild'in açıklamalarda bulunduğunu ve "Siz gelip bizde yapıyorsunuz, yani ben şu anda bir başka ülkeye gittiğim zaman yoksa beni de içeri mi alacaksınız?" dediğini aktaran Erdoğan, eleştirilerini sürdürdü.

 

Hollanda’ya seslendi

Hollanda'daki seçimlere ilişkin de konuşan Erdoğan, “ "Ey Rutte, sen seçimi birinci parti olarak almış olabilirsin ama bilesin ki Türkiye gibi bir dostunu kaybettin. 'Efendim, seçimden sonra Başbakan ile bir yemek yiyebiliriz.' Bizde öyle bir başbakan yok geç o işi, geç o işi. Sen kaybettin, kaybettin. Avrupa'da kim bunları yapıyorsa ki Almanya bu işin başını çekmiştir, onlarla da bu işi enine, boyuna oturup konuşacağız” dedi.

 

‘Ne zararı olacak?’

Erdoğan, Demokrasi Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde, yurt dışında 3 milyona yakın seçmen olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi. "Hayır" diyenlerin Türkiye'de yapılan tüm güzel şeylere de "hayır" dediğine dikkati çeken Erdoğan, “15 Temmuz Köprüsü yapıldığı zaman o zamanın solcuları o köprüye 'hayır' dediler. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldı ona da 'hayır' dediler. Biz Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık ona da 'hayır' dediler. Osmangazi Köprüsü'nü yaptık ona da 'hayır' dediler. Marmaray, boğazın altından, ona da 'hayır' dediler. Üç yılda Marmaray'dan geçenlerin sayısı ne oldu biliyor musunuz? 200 milyon.” ifadelerini kullandı.

 

‘Millet yutmuyor’

Erdoğan, “Şimdi Avrasya Tüneli'ni bitirdik buna da 'hayır' dediler. Haydi şimdi sesleniyorum, 'hayır' diyenler, cumartesi günü 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün temelini atıyoruz, 'evet' mi 'hayır' mı? Sıkıysa 'hayır' desinler, diyebilirler mi? Niye? Artık millet bunları yutmuyor ve inşallah dünyanın bir numaralı köprüsü olacak. Asya'yı Avrupa'ya bağlıyoruz. Fakat bunlarda yüz yok, derler mi derler ama ondan sonra da o köprülerin üzerinden geçerler. Marmaray'dan geçerler, Avrasya Tüneli'nden geçerler, geçsinler. Biz ne diyoruz, 'At denize balık bilmezse halik bilir.' diyoruz. "dedi. Erdoğan, Avrupa ülkelerine de seslenerek, korkularının arttığını söyledi.

 

‘Güçlü Türkiye’

Alandakilere "Buna, güçlü Türkiye'ye var mıyız?" diye soran Erdoğan, "evet" yanıtı üzerine, halk oylamasına kalan sürede kapı kapı dolaşmalarını ve anayasa değişikliğini içeren maddeleri anlatmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Bu CHP zihniyeti, o zihniyet değil mi? Onlar bizi o 50 sente muhtaç edenler değil mi? Türkiye güçlendikçe, büyüdükçe, kendi ayakları üzerinde durdukça, ülkemizi hortumladıkları kanallar birer birer kapandıkça adeta kuduruyorlar. Ya sen ne yapıyorsun ya? Atları insanların üzerine salıyorsun, itlerini insanların üzerine salıyorsun ya! Bunlarda medeniyet diye bir şey yok. Ne diyor Akif ? Bunlar için 'Tek dişi kalmış canavar.' diyor" şeklinde konuştu.

 

‘Yeni nazizim’

Erdoğan, “ Dünyaya demokrasi, insan hakları, özgürlük dersi verirler ama kendi çıkarları söz konusu olduğunda faşizmin en alasını sergilemekten kaçınmazlar. Ben diyorum ya 'Bunlar yeni Nazizimdir', bundan çok rahatsız oluyorlar. Çünkü Hollanda Nazi tokadı yedi. Peki ey Hollanda, sen Srebrenitsa'da benim Müslüman kardeşlerimi, 8 bin 354 Müslüman kardeşimi katlettiniz, onu neyle ifade edeceksiniz? Bunları biz unutmuyoruz, bunların cibilliyetini biliriz. Orada Boşnak kardeşlerimizi şehit ettiler” dedi.

 

‘İzahı olmaz’

Erdoğan, “ Bunlar haçla hilal mücadelesini başlattılar. Başka bunun izahı olamaz. Açık söylüyorum, Avrupa hızla İkinci Dünya Savaşı öncesi günlere doğru yuvarlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.  Necip Fazıl Kısakürek'in "Sakarya Türküsü" şiirinden "Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir / Oluklar çift, birinden nur akar, birinden kir" dizelerini okuyan Erdoğan, "Sakarya kir akıtan olukların ağızlarını 16 Nisan'da tıkıyor mu?" diye alandakilere sordu.

 

‘Sakarya ders verdi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Sakarya devletiyle, siyasetçisiyle, medyasıyla Türkiye'ye karşı her türlü çirkinliği sergileyen Avrupalılara 16 Nisan'da dersini veriyor mu? Sakarya 'hayır' çıksın diye tüm güçleriyle çalışan terör örgütlerine 16 Nisan'da, 15 Temmuz'da verdiğimiz ders gibi bir dersi veriyor mu? Sakarya söylemleri ile artık cehalet boyutunu aşarak, ihanet çizgisine varan ana muhalefetin başındaki zata 16 Nisan'da dersini veriyor mu? Sakarya 16 Nisan'da ayağa kalkıyor mu? Bu ne kadar güzel bir tablo... 16 Nisan'da adım adım takip edeceğim. Saniye, saniye takip edeceğim. 'Bakalım Sakarya ne yaptı, sandıkları patlattı mı' diye izleyeceğim "dedi.

 

‘Güven ve istikrar’

Türkiye'nin 16 Nisan'da tarihi bir tercihte bulunacağını ifade eden Erdoğan, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde yeni bir yönetim sistemine geçileceğine vurgu yaptı.

Muhalefetin metni okumadığını ya da bilinçli olarak yalan söylediğini gördüklerini dile getiren Erdoğan, yeni sistemin özünde cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığın birleştirilerek hem yürütmenin güçlendirilmesi hem de mevcut sistemdeki iki başlılıktan kaynaklanabilecek muhtemel çatışmaların önlenmesi olduğunu kaydetti.

 

Kılıçdaroğlu’na yüklendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir radyo yayınındaki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatırken, "Cumhurbaşkanı başka partiden, başbakan başka partiden olursa kavga çıkar" sözlerini anımsatan Erdoğan, "Bu zat hayatında ilk defa doğru bir şey söylüyor." dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerini alandakilere de dinleten Erdoğan, böyle sıkıntılar yaşanmaması için sistemi değiştirdiklerini vurguladı.

 

‘Yalan söylüyorlar’

Kılıçdaroğlu'nun Meclisin kapatılacağı yönündeki sözlerinin de yalan olduğunu söyleyen Erdoğan,  “ Meclisin kapatıldığı filan yok, Kılıçdaroğlu. Tam tersine Meclis güçlendiriliyor. Eskiden hükümetlerin yönlendirmesi ile gerçekleşen kanun çıkarma faaliyetleri yani yasama faaliyetleri yeni sistemde tamamen milletvekillerine bırakılıyor. Çünkü cumhurbaşkanı bütçe dışında Meclise kanun teklifi bile veremiyor. Daha da ötesi Meclisin cumhurbaşkanını ve bakanları denetleme yetkileri güçlendiriliyor” dedi.

 

‘Korkuları millet’

Erdoğan, ana muhalefet partisinin asıl korkusunun millet olduğuna işaret ederek, "Biliyorlar ki 16 Nisan'dan sonra söz de karar da yetki de millete geçecek. Cumhurbaşkanını, hükümeti millet seçecek. Böylece yıllardır vesayet güçleri vasıtasıyla ülkeyi yönetenlerin devri sona erecek. Avrupa ülkeleri bu sistemi neden istemiyorsa bunlar da aynı nedenle istemiyorlar. İşte şu an bunun yasını tutuyorlar. Hakikatlere gözlerini kapatıp kulaklarını sadece bunlara verenler 16 Nisan'dan sonra Türkiye'nin batacağını, biteceğini, asırlarca geriye gideceğini sanıyorlar." ifadesini kullandı.

 

Gençlere seslendi

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye'yi gelecekte kişi başına milli gelir olarak bu imkanlara kavuşturacağını dile getiren Erdoğan, “ Bu seçim asıl gençler için önemli. 16 Nisan sizin gününüz gençler. Seçme hakkına sahip 18 ile 25 yaş arasındaki milyonlarca gencimiz, 8 milyon genç 16 Nisan'dan sonra seçilme hakkına da sahip oluyor. Anamuhalefetin başı ne diyor, yine bir yalan; neymiş efendim bizler 18 yaşındaki çocuklarımızı Meclise dolduracakmışız, böylece askerlikten kurtaracakmışız, üstüne bir de iki yıl sonra 10 milyar lira emekli maaşı bağlayacakmışız. Yalanın da bir haddi hududu olur, maalesef bunlarda sınır yok” dedi.

 

‘Omurga yok’

Erdoğan, “ Üstelik aynı zat 2015 yılında yine bir radyo programında seçilme hakkının 18 yaşına çekilmesi konusunda anayasa değişikliği teklifi verdiklerini, bu yaştaki bir gencin de milletvekili, belediye başkanı olabileceğini söylemişti. Dün öyle bugün böyle. Çünkü omurga yok" 18-25 yaş arasındaki gençlerin yarısı erkekse yarısının da kız olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Belki burada CHP'lilerden, MHP'lilerden olanlar da olacak, AK Parti'den olanlar da olacak, herhangi bir partiden olabilir. Niye bunu kalkıp da bir partiye mal ediyorsun, hepsi de milletin evladı” dedi.

 

Yatırımlar

Sakarya'ya eli boş gelmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya'da toplam yatırım bedeli 1 milyar 543 milyon lira olan 118 projenin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Sakarya ve ülke için büyük önem taşıyan yatırımlardan birinin de Karasu Limanı olduğunu belirten Erdogan, "22 yıllık bir maceranın ardından nihayet tamamlandı. Bugün burada resmi açılışını yapıyoruz” dedi.

 

‘Karasu Limanı’

Erdoğan, “ 270 milyon liralık bir yatırım olan Karasu Limanı için ilk kazma 1994 yılında vuruluyor. Kamu eliyle bu projenin tamamlanamayacağı görülünce limanın inşa ve işletmesi özel bir şirkete devredildi. Bu şirket 2 yılda limanı tamamlayıp hizmete hazır hale getirdi." şeklinde konuştu. Erdoğan, Sakarya'nın Türkiye'nin otomotiv başta olmak üzere ihracatçı şehirleri arasında en üstlere çıkma yolunda çok önemli adım attığını, liman demenin ihracat, ihracat demenin üretim, üretim demenin de istihdam demek olduğunu söyledi. Erdoğan, Karasu'nun bundan sonra da birçok yatırımın merkezi haline geleceğini ifade etti.

17 Mart 2017 , Cuma Bu haber toplam 953 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU