Günün Tarihi:12 Nisan 2021

Çanakkale şehitleri anıldı


18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla dün Serdivan ve Yogalar şehitliklerinde anma töreni düzenlendi.

Anma programları

Serdivan ilçesindeki Sakarya Şehitliği'nde düzenlenen törene, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Garnizon Komutanı Sebahattin Kalkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Sertaç Kesler, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş,Baro Başkanı Zafer Kazan, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Hayrettin Kaplan, vali yardımcıları, kaymakamlar, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

 

Dualar edildi

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan öğretmen üsteğmen Ayşegül Erdoğmuş, 18 Mart'ın Türk ulusunun ve kutsal Türk topraklarının gerçek sahipleri olan şehitlere ithaf edilmiş tarihi bir gün olduğunu söyledi. Ardından Vali Coş, şehitlik anı defterini imzaladı.

 

Çanakkale geçilmez

Vali Coş, “Yedi düvelin beraberce saldırdığı devletimizi, milletimizi, mukaddes değerlerimizi korumak için yüzbinlerce kahramanımızın kanları, canları pahasına tarihe yazdırdığı Çanakkale Zaferi’ni büyük bir kıvanç ve coşkuyla kutluyoruz.  “Bir gül bahçesine girercesine” toprağa düşen kınalı kuzular, tüm dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, tıpkı Bedr’in Aslanları gibi inanç ve kararlılıklarıyla düşmana karşı kendilerini siper ederek “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe altın harflerle kazımışlardır” dedi.

 

Mustafa Kemal anlatıyor

Vali Coş, “Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Zaferini kazandıran “yüksek ruh halini” bize şöyle anlatır: “Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Bu iman ve kararlılık Çanakkale’de zaferi beraberinde getirmesinin yanı sıra Kurtuluş Savaşı’na giden yolda bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için yakılan bir meşale olmuştur” dedi.

 

Yeniden Büyük Türkiye

Vali Coş, “Dün Çanakkale’de ordusuyla, donanmasıyla milletimizi, devletimizi yok etmek için saldıran düşmanlar, bugün terör örgütleriyle, içeriden dışarıdan devşirdikleri işbirlikçileriyle saldırmaktadır. Milli birlik ve bütünlüğümüzü, istiklalimizi, hürriyetimizi, yeniden büyük Türkiye hedefimizi, Milli İradeyi yok etmek isteyen küresel güçlerin taşeronu FETÖ terör örgütünün gözünü kan bürümüş asker kıyafetli teröristleri vasıtasıyla 15 Temmuz 2016 gecesi başlattığı kanlı, vahşi darbe kalkışması bu saldırıların en yeni ve en kapsamlısıdır” dedi.  

 

Diz çöktüremeyeceksiniz

Vali Coş, “Aziz Şehitlerimizin müsterih olmaları ve rahat uyumaları için tüm düşmanlarımıza en gür sâdâ ile haykırıyoruz; Milletimizi bölemeyeceksiniz, Bayrağımızı indiremeyeceksiniz, Vatanımızı parçalayamayacaksınız, Devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. Bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.

 

Örnek olmasını diliyoruz 

Vali Coş açıklamasının sonunda, “Bu duygularla, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü ve Şehitler Gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bizlere yurt olmasını, yurt olarak kalmasını sağlayan tüm Türk Büyüklerini, Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden fedakâr Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Onların destansı kahramanlıklarının, eşsiz fedakârlıklarının tüm gençlerimize örnek olmasını diliyoruz. Ruhları şad olsun. Milletimiz ebediyen var olsun” diye konuştu.

 

Beyaz karanfil bırakıldı

Şehitler için saygı atışı yapılan etkinlikte, Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Vali Coş ve beraberindekiler, daha sonra şehitlerin mezarlarına kırmızı ve beyaz karanfil bıraktı.

Vali Coş ve protokol üyeleri daha sonra Yorgalar Şehitliğinde düzenlenen anma programına katıldılar.

 

Mezarlık ziyaretleri

Şehitlikte yapılan duanın ardından Vali Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ve protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktılar. Şehitlikteki programın ardından da Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ziyaret edildi.

 

Öğrenciler hazırladı

Vali Coş ve beraberindekiler daha sonra da Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma günü nedeniyle gerçekleştirilen programa katıldılar. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başlayan programda öğrenciler hazırladıkları tiyatral gösteriyi sundular. Öğrencilerin gösterisi izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. 

19 Mart 2017 , Pazar Bu haber toplam 970 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU