Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Mülteci çocuklara ziyaret


İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Suriyeli çocukların eğitim gördüğü Karaman Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.

286 öğrenci

Müdür yardımcıları Oğuzhan Özkan ve Engin Kahraman’ın da katıldığı ziyarette merkez müdürü Ali Çiydem’den eğitim çalışmaları hakkında bilgi alan Töre çocukların aileleri ile de sohbet etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, İHH (İnsani Yardım Derneği) ve Kadem işbirliğinde hazırlanan bir protokolle Suriyeli öğrencilerin hizmetine açılan Karaman Geçici Eğitim Merkezi’nde 4 yaştan 16 yaşa kadar ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul düzeyinde toplam 286 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor.

 

Türk okulları

26 Suriyeli, 11 Türk öğretmenin görev yaptığı Karaman Geçici Eğitim Merkezi’nde Suriyeli çocuklar haftada 15 saat Türkçe dil eğitimi, geri kalan 15 saatte de değişik branşlarda Arapça eğitim alıyorlar. Suriye’den ilimize gelen çocuklara Türkçe dil eğitimi vermek, ülkemize ve şehrimize adaptasyonlarını sağlamak, sonrasında eğitimlerini Türk okullarında sürdürmeleri için gerekli alt yapıyı hazırlamak amacıyla kurulan Karaman Geçici Eğitim Merkezi’nin ulaşım, donanım, temizlik, elektrik vb. tüm ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

 

Büyük çoğunluğu

İdari işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen merkezdeki öğrenci ve ailelerine yönelik sosyal yardımlar İHH (İnsani Yardım Derneği) tarafından organize edilirken, öğrencilerin ailelerine hobi ve meslek edindirme kursları Kadem tarafından yürütülüyor.  Öğretmen maaşları UNİCEF tarafından sağlanan Karaman Geçici Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerin büyük çoğunluğu, Suriye’deki savaştan dolayı eğitimlerine uzun süre ara vermiş çocuklardan oluşuyor.  

22 Mart 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 903 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU