Günün Tarihi:21 Ocak 2021

İnsan ya mümin ya münkirdir


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Sadettin Ökten tarafından bir konferans düzenlendi. Ökten, “Bir insan ya mümin ya münkirdir. İkisi beraber olamaz” dedi.

Ne için varız?

Medeniyet Tasavvurunda tatminin önemine değinen Prof. Dr. Sadettin Ökten, “Medeniyet tasavvurunda tatmin önemli bir yer tutar. Tatmin kalbin rahata kavuşması, doygunluğa erişmesidir. İçgüdü, akıl, duygu ve vicdan zamana ve zemine bağlı olmayan felsefi soruları insanın kendisine sorması ve cevap bulamaması neticesinde tatmin olmaz. En temel felsefi soru ‘Ben bu dünyada ne için varım?’ sorusudur. Aklımız ne diyor diye düşündüğümüz her zaman ölümle çatışırız. Tatmin kalbi bir duygudur. Çok büyük yoklukta olsanız bile kalben mutlu olabilmeniz mümkündür. Ölüm, kader, varlık, hayatın gayesi, ahlak, bilgi ve estetik sorularına cevap arar herkes. Bu sorulara cevap bulan insan mutmain olur” diye konuştu.

Topluma hedef gerekir

Toplumda hedef mecburiyeti olması gerektiğini söyleyen Ökten, “İnsan toplumsal bir varlıktır. İnsan seçer, değiştirir ve terkip yapar. Bunlar diğer varlıklarda yoktur. Toplum bazen geçimden vazgeçip huzuru tercih eder. Böyle bir topluma hedef gerekir. Toplum böylece sinerjiye kavuşur ve tek bir hedefe koşar. Her topluma bir hedef göstermek mecburiyeti vardır. Bireyin evrensel sorularına cevap veren ve topluma hedef gösteren kavrama biz medeniyet tasavvuru diyoruz. Medeniyet tasavvurunu anlamak, içselleştirmek ve ona inanmak gerekir. İnsan inanmadığı bir şeyi yapmak zorunda kalırsa en büyük işkenceye maruz kalmış olur” diye belirtti.

Değerler sistemi

Değerler sistemini anlatan Ökten, “Her medeniyet tasavvuru yapıları ve yapımları ile insan üzerinde görünür hale gelir. Maddi refah ve maddi üstünlük hiçbir zaman manevi ezikliğin üzerine çıkamaz. İnsanın iç dünyası her zaman başkadır. Neticede kültür dediğimiz olay değerler sisteminin dışa yansımasıdır. Değerler sistemindeki kurallara göre davranırsanız davranışlarınız da bunlarla çelişmez. Bir insan ya mümin ya münkirdir. İkisi beraber olamaz. Yememiz, içmemiz, konuşmamız hepsinin arkasında bir kültür ve değerler sistemi vardır. Medeniyet tasavvuru bir kimliktir. Kimliksiz insanların toplumlarda yaşama şansı yoktur” ifadelerini kullandı. 

26 Mart 2017 , Pazar Bu haber toplam 890 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU