Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Ette indirimli satışlar başladı


Et ve Süt Kurumu (ESK) Türkiye genelinde yemek sanayisine kilogramı 20,50 lira + KDV, kasaplara ise 22,50 lira + KDV fiyattan karkas dana eti satışına dün Sakarya kombinasında da başladı.

Sakarya kombinası

ESK dünden itibaren yemek sanayi ve şarküteri üretimi  alanında  fiilen faaliyet gösteren firmalara kilogramı 20,50 lira + KDV dondurulmuş karkas  dana eti  satışı için teklifler almaya başladı. Müracaatlar, Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüklerine yapılırken, satışlar peşin veya kredi kartı ile  gerçekleştirilebiliyor. Satışı yapılacak toplam ürün miktarı firma bazında 50 tonu geçemeyecek  ve işletme kapasite raporunun üzerinde satış yapılmayacak.

 

Kıyma 32 lira

Yemek sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin Türkiye Yemek  Sanayicileri Dernekleri Federasyonuna (YESİDEF) üye olmaları gerekiyor. Öte yandan, ESK, Kasaplar Federasyonuna üye kasaplara da bugünden  itibaren kilogramı 22,50 lira + KDV fiyatla taze karkas dana eti satışı  gerçekleştirmek için Sakarya, Sincan ve Yozgat Et Kombinası Müdürlüklerinde  teklifler alınmaya başlandı.

 

Satışlar durdurulacak

Kasaplar, kurumdan satın aldıkları karkas etleri, perakende olarak  geçen sene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in girişimleri ile  sektör tarafından belirlenen tarifeyle kıymada kilogramı 32 lira ve kuşbaşıda  kilogramı 34 liradan satışa sunacak. Kasaplar, çeyrek veya bütün karkas olarak piyasaya satış yapamayacak.  Böyle bir durumun tespiti halinde o işletmeye et satışı durdurulacak. Fiyatların spekülatif olarak tırmanmasını önlemek için adım atan ESK,  piyasanın ihtiyaçları karşılanıncaya kadar satışlarına devam edecek.

 

Sebepsiz tırmanış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, birkaç aydır karkas fiyatlarında sebepsiz tırmanış olduğuna  dikkati çekerek, buna bağlı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  yetkililerinin de gerekli adımları attığını ve ESK'nın piyasaya et satışına  başladığını söyledi.

 

Rahatsız ediyor

Yalçındağ, bir kasabın günde ortalama 50-60 kilogramlık satış  yapabildiğine işaret ederek, "Et fiyatları yükseldikçe vatandaşın alım gücü  azalıyor. Vatandaş kırmızı et alamayınca bizim de satışlarımız düşüyor.  Düşünülenin aksine kasaplar olarak bizi de et fiyatları artışları rahatsız  ediyor, çıkmasını istemiyoruz. Çünkü hem fiyat hem de oluşan algı sebebiyle  kırmızı et satışları olumsuz etkileniyor. Bu sebeple ESK'nın bu adımlarını çok  olumlu buluyoruz" diye konuştu.

 

Esnek hesap var

Piyasada karkas et satış fiyatının ortalama 26-27 lira civarında  olduğuna işeret eden Yalçındağ, şöyle devam etti: "ESK kasaplara 22,5 lira+KDV fiyattan karkas et satışı yapacak.  Bankalarda vatandaşlar için 'esnek hesap' var. ESK'nın bu adımı bizim için de  'esnek hesap' gibi. Bu imkândan kasaplar faydalanacaktır. Çünkü kasapların alım maliyetlerinde 2-3 liralık fark oluşuyor. ESK'nın bu satışları piyasada rahatlamayı temin eder. En azından etiketlere yansıyan fiyatların yükselmesini önler. Fiyatlardaki yükseliş trendi durur. Düşüş için net çözüm olarak KDV’nin yüzde 1'e indirilmesini önermiştik. Bu adımlarla birlikte KDV de indirilirse etiketlere 4-5 lira indirim yansır. Mübarek üç aylara giriyoruz, önümüz ramazan,  yaz sezonunda da ete talep artacaktır. Söz konusu tedbirleri bunun için de olumlu bir adım olarak görüyoruz."

 

İzin vermeyeceğiz

Ulusal Kırmızı Et Konseyi verilerine göre, sene başında (5 Ocak)  kilogramı ortalama 25,04 lira olan yağsız dana karkas etinin fiyatı 23 Mart  itibarıyla yüzde 3,6 artışla 25,95 liraya yükseldi. Bakan Çelik, söz konusu yükselişlerle ilgili son günlerde  spekülatörlerin boş durmadığını belirtmiş, "Kırmızı et piyasasında fiyatları  tırmandırma gayreti içinde olanları görmezden gelemeyiz. Piyasaları speküle edici  girişimlere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Et ve Süt Kurumumuz devreye girmiş  bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı. (AA)

28 Mart 2017 , Salı Bu haber toplam 856 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU