Günün Tarihi:18 Nisan 2021

‘Serdivan HAYIR diyor’


Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Serdivan HAYIR diyor’ platformu tarafından düzenlenen panel, Serdivan Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Hak ve özgürlükler

Panelde konuşan Başkan Kazan, “200 küsur yıllık zengin bir Anayasal geçmişi olan bir milletin bir ferdi bir hukukçusu olarak hala kuvvetler ayrılığını anlatmak zorunda kaldığımız için, feshin ne demek olduğunu izah etmek zorunda kaldığımız için ve hala hukukun alfabesinden bahsediyor olduğumuz için gerçekten çok üzgünüm. Bu anayasa değişikliği demokrasiyi, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracak, milletin huzurunu hak ve özgürlüklerini yok edecek bir değişikliktir. Bu nedenle Türk Milleti olarak bizler bu referandumda ‘hayır’ diyeceğiz. Anayasaya elveda demeyeceğiz” diye konuştu.

‘Düşmanlaştırıldı’

Konuşmasında tarihte 16 Türk devleti kurulduğunu hatırlatan Baro Başkanı Kazan şöyle devam etti, “Bununla hep gurur duyarız. Doğrudur, 16 devlet kurmuş bir milletiz. Ama bu durum aynı zamanda 16 devleti yıktığımız anlamına gelir. Nasıl yıkılmış biliyor musunuz? Millet birbirine düşürüldüğü için. Düşmanlaştırıldığı için. Bugün hala neden kavga ediyoruz? Etrafımız ateş çemberi. Uğraştığımız işe bakın. Üstelik ‘hayır bu yanlış’ diyenler vatan haini ilan ediliyor, terörist ilan ediliyor ve daha neler neler. Bakınız dostlar ben size 16 Nisan’ın kesin sonucunu söyleyeyim; 17 Nisan sabahı birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Komşularımız değişmeyecek, arkadaşlarımız değişmeyecek, dostlarımız değişmeyecek, alışveriş yaptığımız esnaf değişmeyecek. Bu düşmanlık, öfke, kin nereden geliyor? Her şeyden önce sükûnete, barışa, huzura ihtiyacımız var.”

Ortak akıl

Başkan Kazan, “İşgal altındaki bir milletin kurtuluş yolu aradığı bir zamanda, en zor yıllarda bu ülkenin ne Cumhurbaşkanı vardı, ne parti vardı, ne de partili cumhurbaşkanı. Meclis vardı. Ortak bir akıl ve irade vardı. En zor günlerde emperyalist güçlere karşı egemenliğini savunan, özgürlüğünü ele alan, milletten aldığı güçle geleceğini inşa eden bu Meclisle bu Cumhuriyeti kurduk biz. En felaketli günleri tek bir adamın tek başına aldığı kararlarla değil, bir meclisin ortak aklıyla geride bıraktık” şeklinde konuştu.

‘Fesih yetkisi var’

Son günlerde Cumhurbaşkanı’nın Meclisi fesh yetkisi ile ilgili tartışmalara da esprili bir cevap veren Başkan Kazan, “Açıkça ortada olan bir madde var. Diyorlar ki Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi yok yenileme yetkisi var. Meclisi yenilemek ne demek? Mevcudun görevine son vermek. Eee neyi tartışıyoruz? Bu fesihtir” dedi. Konuşmasında yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen ortadan kaldıracak düzenlemelere de değinen Başkan Kazan, “Hangi tarafsızlıktan bahsediyorsunuz? Taraflı bir Cumhurbaşkanının atadığı bir yargıç tarafsız olabilir mi? Buna hakimler savcılar kurulu değil ‘taraftar takımı’ denir. Anayasa Mahkemesi değil ‘Başkanın adamları’ denir” dedi.

Boş kağıda imza

Anayasanın, vekâletname gibi bir yetki olduğunu vurgulayan Başkan Kazan, “Öyle bir yetki istiyorlar ki, malınıza el koyabilir, arabanızı alıp satabilir, ipotek koyabilir, kiraya verebilir. Boş bir kâğıdın altını imzala diyorlar. ‘Sen bana güvenmiyor musun’ diyorlar. İyi hadi sana vereyim de bu yetkiyi kimin kullanacağı bile belli değil. Yarın nerden bileyim hiç hazzetmediğim ve sakıncalı gördüğüm birinin benim ‘evet’ diyerek imzaladığım onay verdiğim bu vekâletnameyi kullanmayacağını?” diye konuştu.

‘Bu bir iflastır’

Başkan Kazan, sözlerini şöyle tamamladı, “Buradan bize dayatılan bu Anayasa değişikliğine ‘evet’ demeyi düşünen yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum; kimin kullanacağını bilmediğiniz bu vekâletnameye/yetkiye ‘evet’ derseniz, boş bir senedin altını imzalarsanız icraya verilip evindeki malları haczedilen bir vatandaş gibi çaresizlik içinde kalırsınız ama artık çok geç olur. Oysa bu bedeli ödemek zorunda değiliz. Kuvvetler ayrılığı yoksa Anayasa yoktur. Bu bir iflastır. Kapıya haciz gelmesidir. İktidarı sınırlandırmayan, denetlemeyen, vatandaşların hak ve özgürlüklerini teminat altına almayan bir metin anayasa değil, bir kâğıt parçasıdır. İşte bu nedenle biz bu kâğıt parçasına hayır diyoruz.” 

3 Nisan 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 113907 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 4 Nisan 2017 , Salı

timur

zamanında sızın yaptıgınız gıbı hakaret ederek bagırarak bos bır bır kagıda ımza atmamı zorlayan sen degılmıydın agır hıtamlarla bagırarak kafamı gozunu kıran sen degılmıydın zafer beyy o gunlerı unutma

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU