Günün Tarihi:29 Ekim 2020

Bilinmeyen projeleri paylaştı


‘Gençler soruyor’ programında üniversiteli öğrencilerle bir araya gelen Başkan Toçoğlu, öğrencilere şehir tiyatrosu ve uluslararası bir kitap fuarının açılabileceği müjdesini verdi.

Yoğun ilgi

Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğrenci katıldı. Programa kendisini tanıtarak başlayan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. Şehrin ve öğrencilerin kültürel hayatına katkı sağlayacak bir müjdeyi paylaşan Başkan Toçoğlu, yakın gelecekte Sakarya’da kitap fuarının düzenlenmeye başlanabileceğini söyledi. Programın açılış konuşmasını yapan Gençlik Meclisi Başkanı Alperen Şerifoğlu, “Vizelerden yeni çıkmış olmanıza rağmen, gösterdiğiniz bu yoğun ilgi için çok teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayıp, programımıza teşrif eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na çok teşekkür ederiz. Bizlere her zaman destek olan başkanımız, aynı zamanda hepimizin de ağabeyidir” diye konuştu.

Bugünün kıymeti bilinmeli

Öğrenciler tarafından sorulan ‘Belediye başkanı olmaya nasıl karar verdiniz?’ şeklindeki soruya ilişkin olarak Başkan Toçoğlu, “Herkeste bir takım meziyetler vardır. Ben çalışma hayatımda genel olarak idarecilik yaptım. O günün siyasileri bana teklif getirdiler. İlk belediye başkanlığım Fazilet Partisi’ndendi. O günün şartları biraz farklıydı. Bu işe kendi isteğimizle değil, değerlendirilme neticesinde geldik” dedi. Öğrencilik yıllarından da bahseden Başkan Toçoğlu, “Ülkemiz zor günlerden bugünlere geldi. Bizim öğrencilik yıllarımızda kamplaşma ve ideolojik çatışma çok yoğundu. Öğrenci kardeşlerimiz bugünlerin kıymetini bilmeli” ifadelerini kullandı.

Kafeterya müjdesi

Camili’de inşa edilen Adapazarı Meslek Yüksekokulu öğrencileri, okul binası ve bina önünde geçtiğimiz günlerde tamamlanan park için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederken, Başkan Toçoğlu’ndan ilave kamelya ve ikinci öğretim öğrencileri için ulaşım kolaylığı istediler. Bu talepler karşısında Başkan Toçoğlu, “Üniversite ile uyum içerisinde sizler için çalışıyoruz. Talebiniz doğrultusunda parkta kamelya sayısını arttırmak ve ikinci öğretim öğrencilerinin ulaşımına kolaylık getirmek için gerekenleri yaparız. Ayrıca Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi ve Adapazarı Meslek Yüksek Okulu arasına bir kafeterya kazandıracağımızı müjdelemek isterim” cevabını verdi.

‘Şehir tiyatrosu kurulabilir’

Sakarya’da devlet ve şehir tiyatrosu ile ilgili bir projeleri olup olmadığına yönelik olarak sorulan soruyu cevaplayan Başkan Toçoğlu, “Şehrimizde tiyatro organizasyonları gerçekleştiriliyor ama aslına bakarsanız şu anda nitelikli bir tiyatro sahnesine sahip salonumuz bulunmuyor. Biz şimdi bu sorunu ortadan kaldıracak ve modern çağın gerekliliklerine uygun bir kültür merkezi hazırlıyoruz. Ayrıca şehrimize yeni sanat merkezleri kazandırdık. Tarihi binaları restore ederek kullanıma sunduk. Aylık kültür sanat etkinliklerimiz büyük ilgi görüyor. Zaman içerisinde şehrimizde ihtiyaç duyulursa şehir tiyatrosu da kurulabilir” şeklinde konuştu.

Yeni sistem

‘16 Nisan referandumunda neden evet denilmeli?’ şeklindeki soruya ise Bakan Toçoğlu, “Şu anda ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi ile yönetiliyoruz. Karma bir sistemimiz var. Güçlendirilmiş bir başbakanlık ve güçlendirilmiş bir cumhurbaşkanlığı makamı var. Bu durum ülkemizde güç çatışmalarının önünü açıyor ve Türkiye’ye fayda getirmiyor. Sizlerin de kolay anlayabilmesi için cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin büyükşehir belediye başkanlığı sistemine çok benzediğini söyleyebilirim. Yeni sistemde kimi seçeceğimizi bileceğiz. Koalisyon pazarlıkları da yeni sistemde olmayacak. Sert güçler ayrılığı ve seçimlerin istikrarlı aralıklarla yapılması da referanduma neden evet denilmesi gerektiğine ilişkin diğer cevaplar.”

Sakarya yükselecek

Sakarya’nın güzel bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Toçoğlu, “İnşallah sizlerde burada olmaktan dolayı memnunsunuzdur. Büyükşehir Belediyesi olarak üniversitemiz ile sıkı ilişkilerimiz var. Sakarya’yı daha üst seviyelere çıkarmak için gayret gösteriyoruz. Amacımız sizler için en iyi ortamı hazırlamaktır. Benim açımdan çok iyi bir programdı. Bir başka programda buluşmak üzere sizleri sevgi ile selamlıyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Program sonunda Başkan Toçoğlu’na hediye takdim edildi.

3 Nisan 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 817 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU