Günün Tarihi:23 Kasım 2020

‘Ulaşımda dönüşüm şart’


Taksici esnafının sıkıntıları ve sorunları, Şoförler Cemiyeti Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Pistil, “Artık dönüşüm şart. Bunu defalarca esnaf ile konuştuk, ama nedenle ısrarla dönüşüme direniyorlar” dedi.

Durak sorunu

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Pistil ve Toplu Taşıma Şube Müdürü Metin Berberler ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şakir Feridun Canbaz ve esnaflar katıldı. Taksici esnafı, özellikle şehir merkezinde durak sorunu yaşadıklarını, diğer ticari araçlarla rekabet içerisinde olduklarını belirterek, korsan araçlara karşı tedbir alınmasını istediler.

Sistem yükü kaldırmıyor

Toplu taşımada araç yoğunluğunun yaşandığını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Pistil, “Bu karar 30 yıl önce doğru olabilirdi, ama artık sistem bu yükü kaldırmıyor. 200 aracın olması gereken halk otobüslerinin sayısı bini geçti. Zamanında bu plakalar verilmiş. Ticari faaliyette olmayan kişiler bile hat verin diyorlar. Siz iş yapamamaktan şikayet ediyorsunuz böyle talepler de geliyor” ifadelerini kullandı.

Değişime ayak uydurulmalı  

Toplu taşımada dönüşümün kaçınılmaz olduğunu belirten Pistil, “Artık dönüşüm şart. Bunu defalarca esnaf ile konuştuk, ama nedense ısrarla dönüşüme direniyorlar. Bu artık halledilmesi gereken bir konu. Bu dönüşümü başaran şehirlere bir bakın. Hep sorunlu bir şekilde çözmüş, ama çözmüş. Biz hala bir arpa boyu yol alamadık. Şehirde iki adımda bir taksi durağı var. Ne gereği var bu kadar taksi durağına? Sonra iş yapamıyoruz diyorsunuz. Nasıl yapacaksınız? Herkes bulunduğu yere durak istiyor. Bu yönetmeliklerle belirtilmiş. Artık şehir gelişiyor, sizler de bu gelişime ayak uydurmalısınız” diye konuştu.

Yeni düzenleme

Taksilere panik butonu ve kamera konulmasının yerinde bir uygulama olacağını dile getiren Pistil, “Buna esnafımız tamam diyorsa biz de bununla ilgili yönetmeliğimizi hazırlayalım. Esnafımız da kısa sürede buna uyum sağlayacağına inanıyoruz. Hem esnafımızın, hem de vatandaşımızın yararına olacak olan bir uygulama” dedi. Esnafın taksimetre açmadan kısa mesafe ücretlendirme isteğine de yanıt veren Pistil, “Bu konuyla ilgili odanızla birlikte çalışmamız var. Gelen taleplere bakarız. Sizin yararınıza olan vatandaşı da ekonomik olarak zorlamayacak bir düzenleme yaparız” diye konuştu.

‘Esnafın yanındayız’

Taksici esnafının sıkıntı ve sorunlarını çözmek adına Ulaşım Daire Başkanı ile birlikte uyum içerisinde çalıştıklarını belirten Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şakir Feridun Canbaz, sorunların çözümüne yönelik ortak çalışmamız bundan sonrada devam edecek. Esnafımızın her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.

5 Nisan 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 783 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU