Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Adil Öksüz oradaydı!


15 Temmuz FETÖ'cü darbenin kilit isimlerinden eski Tümgeneral Mehmet Dişli'nin o gece Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo Gazinosu’nda firari imam Adil Öksüz'le birlikte olduğu ortaya çıktı.

1 kişi vardı

15 Temmuz gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı, kurtarıldıktan sonra Tümgeneral Mehmet Dişli ile birlikte Akıncı Üssü'nden Çankaya Köşkü'ne götüren Pilot Albay Uğur Kapan'ın Akıncı Üssü iddianamesinde bu bilgi yer aldı. Albay Uğur Kapan, darbe girişiminden 3 gün sonra 18 Temmuz'da serbest bırakılan FETÖ'nün ‘Hava Kuvvetleri İmamı' Adil Öksüz'le ilgili şu ifadeyi verdi, “Sabah 06.30 sıralarında kurşunum bitmişti. Bulunduğum yerden karargahın Akıncı Üssü'ndeki karargah binasına geçtim. Karargah binasında brifing salonu olarak kullanılan yere girdiğimde, içeride tüm ve tuğgenerallerden oluşan yaklaşık 10-12 kişilik bir grup vardı. Generallerden tanıdığım sadece 1 kişi vardı. Kendisi Tümgeneral Mehmet Dişli'dir. Mehmet Dişli'yi de daha sonra Genelkurmay Başkanımızı Çankaya Köşkü'ne götürürken kullandığım helikoptere bindiği için ismini orada öğrendim.”

Sivil kıyafetli

Dişli, Adil Öksüz'ü tanımadığını ve gazinoda sivil kimseyi görmediğini anlatarak, “143. Filo'nun gazino bölgesine girdiğim görünmektedir. Bu gazinoya girdiğimde yaklaşık 8-10 kişi vardı. Bunlar askeri kıyafetliydi. Sivil kıyafetli birini gördüğümü hatırlamıyorum. Ben genelde burada yukarıda da belirttiğim gibi Ömer Faruk Harmancık, Hakan Evrim ve ismini bilmediğim bir albayla muhatap oluyordum. Ben o akşam Adil Öksüz'ü görmedim. Evveliyatında da kendisini tanımıyorum.”

‘Konuşuyorlardı’

Yine kalkışmanın kilit isimlerinden Akıncı 4. Anajet Üs eski Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim ise ifadesinde şunları anlattı, “143. Filo'nun içerisine girip gazino bölgesine gittiğimde içeride yaklaşık 30 civarında sivil giyimli şahıs vardı. Adil Öksüz'ü önceden tanımam. 143. Filo'nun gazino bölgesinde ilk defa Adil Öksüz'ü gördüm. Çünkü resimlerini daha sonra basından takip ettim. Ben Adil Öksüz'ü gördüğümde yanındakiler ile konuşuyordu. Fakat neler konuştuğunu bilmiyorum. Yalnız dediğim gibi içeride yoğun şekilde sivil giyimli şahıslar vardı ve alışılmış TSK harekat merkezi görünümü yoktu.”

‘Tanımıyordum’

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı bombalayan pilot Müslim Macit de ifadesinde şunları anlattı, “Ben televizyonda Adil Öksüz'ü gördüm. Televizyonda görmeden önce kendisini tanımıyordum. Şu an hatırladığım kadarıyla Adil Öksüz'e benzeyen birini görmüştüm. Darbeden sonra yakalanıp cezaevine gittiğimizde Kurmay Yüzbaşı Mete Kaygusuz'la yaptığımız aramızdaki konuşmada, Kaygusuz bana Adil Öksüz'ün de orada olduğunu söyledi. 

10 Nisan 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 831 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU