Günün Tarihi:31 Mart 2020

Dünya’ya örnek şehir


Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından, “Sakarya Turizminin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu bir etkinlik düzenlendi.

Turizm potansiyeli

SAÜ Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe, Sakarya Milletvekili Mustafa İsen konuşmacı olarak katıldı.  Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan İsen, Sakarya’yı çoklu kalkınmanın en dinamik şehirlerinden biri olarak değerlendirdiklerini, bu çerçevede Sakarya’nın tarım, sanayi, turizm, ticaret ve eğitimin en önemli merkezlerinden biri olmasını hedeflediklerini söyledi.

Yeni deneyimler

Turizmin dünyada enerjiden sonra en fazla yatırım yapılan sektör olduğunu dile getiren İsen, “2015'te 1 milyar 184 milyon kişi seyahat ederken, 1 milyar 237 milyon dolar gelir elde edildi. Türkiye’de turizm faaliyeti büyük ölçüde yaz turizmi üzerinden yürümekte. Dünya turizminde doğası bozulmamış destinasyonlara daha çok ilgi var. Yeni deneyimler kazandıracak geziler tercih ediliyor. Tüm bunlarda son dakika kararları oldukça önemli bir etken. Kültür turizmi ön plana çıkıyor” dedi.

Turizm eğrisi

Türkiye’de 2002’den 2016'ya kadar turizm rakamlarının sürekli artış gösterdiğini, ancak son dönemlerde ülkede ve coğrafyada yaşanan olayların bu oranı gerilettiğini belirten İsen, “Turizmde bir ülke kuş gibidir. Bulunduğu ortamdaki olaylardan hemen etkilenir ve buna göre kaçar gider. Tedbirler ona göre alınmalı ve ona göre dizayn edilmeli. Sakarya, insanların hafta sonları piknik yapmak, Sapanca’da doğal ve organik tarım alış-verişi yapmak için geldiği bir şehirdi. Yani ciddi bir turizm faaliyeti yoktu” diye konuştu.

Sürdürülebilir olmalı

İsen şöyle devam etti; “Sakarya özellikle doğal güzellikleri açısından sadece Türkiye’de değil, dünyada örneği az görülecek şehirlerden bir tanesidir. Müthiş bir flora çeşitliliğine sahip. Doğal kumsal plajları, su spor alanları, şelaleler var. Şenlik ve festival potansiyeli var. Termal turizm imkanı var. Yani bu haliyle de sağlık turizmine açık bir şehir. İstikrar, güvenlik denilince, bunun en kolay çağrışımlarından biri kaçınılmaz olarak turizmle ilişkilendirilebilir. Bu yüzdendir ki, Türkiye’nin daha istikrarlı bir ülke olarak konumunu devam ettirebilmesi, turizmle birlikte sürdürülebilir bir faaliyet olmasına bağlıdır.” 

14 Nisan 2017 , Cuma Bu haber toplam 642 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU