Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Sağlık sınır tanımaz


Yedirenk Akademide AID Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanı Dr. Mevlit Yurtseven Uluslararası Sağlık Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu sunumu gerçekleştirdi. Yurtseven, “Dünya coğrafyasında siyasal sınırlar tanımayan konu sağlıktır” dedi.

İlgilenme zorunluluğu

AID Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanı Dr. Mevlit Yurtseven, “Dünya coğrafyasında siyasal sınırlar tanımayan konu sağlıktır. Herhangi bir ülkede bir hastalık salgını komşu ülkelere ve hatta ulaşımın hızlı olduğu dünyamızda, daha uzak ülkelere gider. Sınır tanımaz. Bu nedenler Uluslararası Doktorların genel dünya sağlık sorunları ile ilgilenmeleri zorunluluğu ortaya çıkar. Sağlık sorunları soysal, ekonomik ve askeri faktörlerin bir etkisi olarak günümüzde yaygın bir şekilde önümüze çıkmaktadır” diye konuştu.

Yaşam süresi

Yurtseven, “Dünya insani yardım sıralamasında BM unsurlarının yeterli olmadığı bir gerçek önümüzde durmaktadır. Rusya ve benzeri ülkelerde alkolizm, Avrupa gibi ülkelerde ise obezite sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Yaşam süresi yoksulluğun göstergesi olarak yansımaktadır. 40’lı yaşlardaki insan ölümlerinin çoğunlukta olduğu yerler yoksulluğun baş gösterdiği akabinde sağlık sorunlarının hızla büyüyüp oraya çıkmasına neden olmaktadır. Temiz, kullanılabilir su kaynakların kullanılamaması, güvenli gıdaların olmaması, yetersiz beslenme, hijyenik ortamların yeterli olmaması, önlenebilir ölümlerin çoğalması, doğumdan kaynaklanan, çocuk hastalıkları, salgın hastalıklar, savaşlar gibi problemler sağlık sorunlarının başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Yapılması gerekenler

Yurtseven şöyle devam etti; “Dünya ya göz gezdirdiğimizde en zengin ülkelerde kişi başına gelir 150 doları tekabül etmekte, en fakir ülkelerde kişi başına gelir 3 doları göstermektedir. Yoksulluğun olduğu yerlerde gizli bir zenginlik görülmektedir. Bu zenginlik birilerin tekelinde olan yolsuzluğu ifade etmektedir. Bu sorunların ortadan kalkması öncelikli olarak güçlü bir siyasi irade organların işleyişi ile ortadan kaldırılıp sağlık sorunlarına etki etmesi gerekmektedir. Uluslararası sorunların doğal olarak sağlık sorunlara yansıdığını görmekteyiz. Bunların giderilmesi için insan kaynaklarını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Nitelikli her alanda insanlar yetiştirilmesi, bilgi ve tecrübe aktarımı sorunların hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için yapılacak öncelikli çözümlerdendir.” 

16 Nisan 2017 , Pazar Bu haber toplam 909 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU