Günün Tarihi:21 Ocak 2021

‘Hepimiz O'na muhtacız’


Arifiye Müftülüğü’nce düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Programı’nda konuşan Arifiye Müftüsü Mehmet Türkoğlu, “Bugünün nesli Peygamberimiz’in nefesine muhtaç. Hepimiz O'na muhtacız” dedi.

Katılım

Arifiye Müftülüğü’nce düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programı büyük ilgi gördü. Programa, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Arifiye'de bulunan kurum ve kuruluşların temsilcileri, muhtarlar, imam hatipler ve vatandaşlar katıldı. Arifiye Merkez Camii İmam Hatibi İsmail Yayla Hoca Efendi’nin Kur'an tilavetiyle başlayan program, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Kutlu Doğum Haftası mesajının yayınlanması ile devam etti. Daha sonra Arifiye Müftüsü Mehmet Türkoğlu söz aldı. 

Sanat etkinlikleri

Arifiye Müftüsü Mehmet Türkoğlu, “Miladi 20 Nisan 571 Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (S.A.V) doğum günüdür. Kameri ay itibarı ile 12 Rebiülevvel yine, sevgili peygamberimizin doğum yıldönümü olarak kutlanmaktadır. Rebiülevvel ayında mevlit programı tertip ediyoruz. Nisan ayında da Kutlu Doğum Haftası olarak kutluyoruz. 1 haftalık bir zaman dilimi içerisinde, Mü'min kardeşlerimize Peygamberimizi anlatmak, O'nun değerli şahsiyetini tanımak üzere ilmi, kültürel programlarla, konferanslarla, seminerlerle, değişik sanat etkinlikleri ile Hz. Peygamberimizi tanımaya çalışıyoruz” dedi.

Bağlılığımızı tazeliyoruz

Türkoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Osmanlı'dan itibaren 600 yıl boyunca biz Müslümanların doğumunda, ölümünde, sünnetinde, düğününde okunuyor. Bu vesile ile Peygamberimizi hatırlıyor, O’na olan sevgimizi, O'na olan bağlılığımızı tazeliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu kutlamalara fikir, bilim ve kültürel yönden daha bir etkinlik kazandırabilmek, bu günün ve yarının nesline Peygamberimizi tanıtmak, O'nun sevgisini vermek için geniş bir kutlama programı tertip etmiş ve 1989 yılından itibaren 28 yıl boyunca dinimizi ve Peygamberimizi neslimize tanıtmak için Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatı olarak gayret göstermiştir. Bugün düzenlediğimiz programda onlardan biridir. Bugünün nesli Peygamberimiz’in nefesine muhtaç. Hepimiz O'na muhtacız.”

Güven toplumu

Türkoğlu, “Allah'u Zülcelal Kur'an-ı Keriminde, Allah'ın (c.c.) Resulünde sizin için güzel örnekler vardır buyuruyor. Allah (c.c) Resulünü güzel, ahlaki örnekle donatmış. O özelliklerden biri de güvenilir olmaktır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, düzenlediği programlarda her yıl bir temayı ele alıyor. Bu yılın teması da, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey; "Güven." Bu senede Hz. Peygamber ve Güven Toplumu oluşturmak için bu konuyu işliyoruz. Bu konuda sizleri bilgilendirmek için, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayati Yılmaz Bey Hocamızı sahneye davet ediyorum. Ben hepinize davetimize icabet edip, bizleri onurlandırdığınız teşekkür ediyorum. Kutlu Doğum Haftamız’ın hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum” diye konuştu. 

Örnek hayat

Hz. Peygamberin hayatı, tüm insanlara örnek olan ahlakı hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Hayati Yılmaz, “Mekke'de tüm insanlar özellikle ve müşrikler O'na güvenirdi. Yalan söylediğine, verdiği sözden caydığına hiç kimse şahit olmamıştır. Bu yüzden Peygamberimize Muhammed-ül Emin sıfatını vermişlerdi. Peygamberimiz İslam'ı tebliğe başladığında O'na deli, dediler, divane dediler, sihre uğramış dediler, ancak bir tek şey diyemediler. Neydi o? Yalancı, sahtekar diyemediler. Çünkü O'nun en güvenilir insan olduğunu hepsi biliyordu. Aslında O'nun tebliğlerinin de doğru olduğunu biliyorlardı. Mekkeli müşrikler sırf kurdukları düzen, zevk-i sefa içindeki hayatları değişmesin diye iman etmediler.  Bu gün ise sevgili kardeşlerim, bizler kasvetli, sıkıntılı hayatlarımızdan bir an olsun sıyrılmak, ruhsal olarak rahatlamak için Peygamberimize muhtacız. O'nun örnek hayatını model olarak almaya, yaşantımıza uygulamaya, birbirimizi sevmeye, gözetmeye muhtacız” ifadelerini kullandı.

Hayatımızın vesileleri

Bu programları sevgili peygamberimizi hayatımıza, işimize, evimize ocağımıza misafir etmemin bir vesilesi olarak görmemiz gerektiğini belirten Doç. Dr. Yılmaz, “Sevgili Peygamberimiz hayattayken bir gün gelecekte Yemen'den bir kadın,  tek başına devesine binecek, Mekke'ye gelip Haccını yapacak ve güven içerisinde evine dönecek. İşte o günü özlüyorum’ demiştir.     Allah, insanlığa yüzlerce, binlerce peygamber göndermiştir. Bu bile insanlık için büyük bir ihsandır, lütuftur. Eğer peygamberler gelmemiş olsaydı, belki de biz Allah'ımızı ve dinimizi tanıyamayacak. O'nun bizden ne istediğini bilemeyecektik. İşte Allah, peygamberler ve onları donattığı üstün vasıflarla bizlere örnek olmalarını sağlamış, hayatımızı düzeltmemize vesile etmiştir” dedi.  

22 Nisan 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 666 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU