Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Kervan Büyükşehirde


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Kervanı üyeleri ziyarette

Geçtiğimiz günlerde Sakarya Üniversitesinde yapılan panelin ardından kervan Toçoğlu’na konuk oldu.

 

Spor ulusların ortak dilidir

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu üyelerini makamında ağırladı. Buluşmaya Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Başkan Yardımcısı ve Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar, Dünya Şampiyonu Eski Milli Güreşçi Ahmet Ayık ve komisyon üyeleri katıldı. Komisyon, Fair Play Kervanı oluşumu ile ilgili yaptıkları çalışmalar ve Sakarya Üniversitesi’ndeki programları ile ilgili olarak Başkan Toçoğlu’na bilgi verdi. Komisyon ziyarette Başkan Toçoğlu’na anı şildi ile Fair Play hizmet madalyası takdim etti.

 

Yaşam biçimi

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin Türkiye’nin Dünya’da olimpiyat konusunda tanınan tek kuruluşu olduğunu söyleyen Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar, “1908’de kurulan kurumumuz devletten talimat almadan seçimleri yapılan bir kuruluş. Fair Play denilen kavram dünyada 1984’te başladı. Biz bu kavramı özellikle ileride spor hocası olacaklara anlatıyoruz ki onlar çocuklara en güzel şekilde bunu aşılasınlar.

Kervan kurduk

Bunun için bir kervan kurduk. 34 şehirde üniversitelerde bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Fair Play bir yaşam biçimi. Sakarya Üniversitesi’nde de Dünya’da sadece Türkiye’ye mahsus olan Fair Play Karikatür Sergisi’ni açıyoruz. Çocuklara dergi ve kitap hediyelerimiz de olacak. Fair play bizim kültürümüzde var. Ama son yüzyıllarda hırpalandı. Biz bunu geri kazandırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Çalışmalar

Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Çok kıymetli çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Spor hayatın olmazsa olmazlarındandır. Spor müsabakaları Dünya’da tüm ulusları barışçıl bir ortamda bir araya getirerek, tatlı bir rekabet ortamı oluşmasına vesile oluyor. Spor ile birlikte aynı spor dalında yarışan uluslar ortak dili konuşuyor. Bu etkinlikler gerçekleştirilirken oyunu kurallarına göre oynamak, saygılı olmak, centilmen olmak büyük önem arz ediyor. Spor kavganın, şiddetin yakışmadığı bir faaliyet. İnsanlar keyif almak, mutlu olmak, heyecan yaşamak, zinde kalmak için spor yapıyorlar.

Fair Play ruhu

Bunları tesis etmek için Fair Playe uygun davranmak çok önemli. Sizlerde bu noktada bizim toplumumuzun da temel taşlarından birisi olan fair play ruhunu yeniden tesis etmeye çalışıyorsunuz. Sizleri çalışmalarınız için kutluyor, Sakarya’ya hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı. (Kadir KIRDAR)

23 Nisan 2017 , Pazar Bu haber toplam 778 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU