Günün Tarihi:1 Mart 2021

Şehir Plancıları endişeli


Sakarya Şehir Plancıları Odası Başkanı Oya Arapoğlu, Yüksek Hızlı Tren’in Doğançay ripajı ve demiryolu hattına ait endişelerini açıkladı.

Tünel girişleri                                                                 

Arapoğlu, “Yüksek Hızlı Tren güzergahının  Sapanca 'dan geçen bölümünde yapılan değişiklikler  bilimsel, teknik gerçeklerle uyuşmadığı gibi mevcut yerleşmenin dokusuna da zarar veren bir çok kararı içermektedir. Kağıt üzerinde belirlenen güzergah uygulama projeleri hazırlanmadan imar planlarına aktarıldı. Askı sürecinde olan Uygulama İmar Planlarına ait endişe ve görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bu konuda Sapanca halkı yeteri kadar bilgilendirilmedi projeyi anlatan ve tanıtan toplantılar nedense yapılmadı.

Sapanca-Doğançay arasında yapılması planlanan "tünel geçişi" nin belirlenmesinde yer bilimsel veriler (fay hatları, yer kaymaları, zemin yapısı,yer altı su kaynakları vs.) araştırılmadan tünel hattı kağıt üzerinde çizilmiştir. Doğançay'dan başlayan "Tünel girişi" Akçay mahallesinde çıkmakta Akçay deresini viyadüklerle geçerek tekrar tünele girmektedir. Akçay 1. derece sit alanı olmasının yanında hattın buradan geçmesi  "görüntü ve gürültü kirliliğine" neden olacaktır” dedi.

 

Otoyol güzergahı

Arapoğlu, “Akçaydan başlayan tünel Kuruçeşme mahallesinde  "Sarpdere yatağı"ndan çıkış almakta ve bir bölümü dere yatağı boyunca devam ermektedir."Tünel Geçişi" nin uygulama projeleri olmadığından tünelin kesin olarak buradan çıkış alabileceğini söylemek bilimsel olarak mümkün değildir. Örneklerini Bilecik ve Bursa kentlerinden geçen tünel geçişli demiryolu hattında yaşadık. Kentimizde tanık olduğumuz 3.otoyol güzergahında ve Karasu demiryolu güzergahında yaşadığımız gibi kamulaştırma işleminden sonra uygulama aşamasında geriye dönüşler yaşanmaması için yetkilileri bu konu üzerinde bir daha düşünmeleri gerektiğini hatırlatmak isterim. İleride telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşmaması ve kamu yararı ilkesinin doğru ve yerinde kullanılması nedeniyle YHT  güzergahının  bilimsel ve teknik  veriler altında yeniden değerlendirilmesi ve kamuoyunun bu konuda doğru bilgilendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

29 Nisan 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1102 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU