Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

SATSO’DAN NİTELİKLİ İSTİHDAM İÇİN ATAK


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya’daki nitelikli istihdam ihtiyacına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha iyi, gelişmiş bir sanayi sektörünün daha kalifiye ve nitelikli istihdamla mümkün olacağını ifade eden Başkan Kösemusul, SATSO olarak nitelikli istihdam başlığı altında yaptıkları çalışmaların geliştirdikleri projelerin kısa ve orta vadede meyvelerini alacaklarını dile getirdi. Kösemusul, “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale geldi. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanması 2017 yılı itibariyle başladı. Yine aynı tebliğde belirtilen 48 meslekte yapılan sınav ücretleri de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları, TOBB-SATSO işbirliğiyle Sakarya’mızda gerçekleştirilecek. Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi SATSO’dan alınabilecek. Odamız aracılığıyla ilimizde yapılacak sınavlar, TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek” dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Merkezi

Başkan Kösemusul, “Eğitim, nitelikli eleman ve ara eleman çalışmalarımıza değer katacak, MARKA’dan da 750 bin TL’lik hibe aldığımız Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Hizmet Binası’nı Odamız Hizmet Binasının yanında inşa edeceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Sakarya’mızdaki KOBİ’lerin global düzeyde rekabet edebilir hale gelebilmesi için Ar-Ge, inovasyon ve ürün geliştirme bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla, Sakarya Üniversitemiz ile çeşitli programları hayata geçiriyoruz. Üniversite-Sanayi İşbirliğinde arzu ettiğimiz başarılara ulaştık. Üniversite-İş Dünyası Omuz Omuza Projemiz, işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü iş dünyası ile birlikte yetiştirmeyi hedefleyen önemli bir projedir ve başarıyla yolumuza devam ediyoruz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak üyelerimizin sorunlarının çözümü noktasında gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Yönetim kurulumuzla karar alarak sorunları TOBB’a aktarıyor ve sıkı bir şekilde takip ediyoruz.

SATSO’nun yeni lisesi Tematik Lise oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tematik Lise uygulamasındaki 11 il arasında Sakarya da yer alıyor. Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırdığımız SATSO Endüstri Meslek Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi tematiğinde, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Otomotiv Şehri Sakarya sloganıyla yaklaşık 8 yıl önce başlattığımız çalışmalarımızın bugün meyvesini alıyor olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Yeni Tematik Lisemizde öğrencilerimizin hedeflerini iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturacağız. Yerli oto üretim üssü olma yolundaki çalışmalarımız kapsamında sektörün nitelikli istihdam ihtiyacının bu tür tematik liselerde yetiştirilen öğrencilerle karşılanması çok faydalı olacaktır. Bu liselerin bölgenin yükselen sektörlerinin ihtiyacına göre sayılarının arttırılmasını temenni ediyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Teknoloji eğitimleri vermeye başlıyoruz

Ayrıca Arifiye Halk Eğitim Merkezi ile de protokol imzaladık. Bilişim, Makine, Metal, Elektronik, Motorlu Araçlar ve Ahşap teknolojileri alanında teorik eğitimler odamızda, uygulaması atölyelerde yapılacak.

Hedefler ve ihtiyaçlar buluşuyor

Kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam ve yüksek ihracat için Türkiye’ye örnek projeleri, 2016 yılında da hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam konusunda Sakarya Üniversitemiz’le birlikte hayata geçirdiğimiz 3+1, 7+1 ve Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) projelerinde öğrencilerimiz iş tecrübesi ile mezun olurken, bu çalışmanın bir benzerini meslek liselerimizle de hayata geçirmek için bir çalışma başlattık. Milli Eğitim Müdürlüğümüz’le başlattığımız çalışmanın neticesinde öğrencilerimizin hayal ve hedeflerini, iş dünyamızın talep ve ihtiyaçları ile buluşturuyoruz. Türkiye’nin alanında en kaliteli eğitmenleri ile eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygulamalı Meslek Edindirme Merkezleri’nde (UMEM) Türkiye 1.’liğimiz var. Nitelikli istihdam gücümüzü arttırmak ve ara eleman sorununu ortadan kaldırmak temel hedeflerimizdir. İş dünyamız hangi alanda eleman sıkıntısı yaşarsa eğitim camiamız liselerimizde hemen çalışma başlatarak ilgili alanda istihdama yönelik eğitim gerçekleştiriyor.

İki Meslek Lisesi

Eğitim alanında şehrimize önemli hediyelerimiz var. SATSO olarak Sakarya’mıza endüstri meslek lisesi kazandırıyoruz. TOBB ise şehrimize yeni bir kız meslek lisesi hediye ediyor. 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’na yetiştireceğiz.

Nitelikli göç

Sanayi bölgelerimizde mevcut istihdamımız 18 bin. Çalışmalarımız sonuçlandığında bu rakam 90 binin üzerine çıkacak. Sakarya’mızı nitelikli göçe hazırlamak için paydaş kurumlarımızla hassasiyetle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İş dünyası olarak son yıllarda her fırsatta ifade ettiğimiz, ısrarla üzerinde durduğumuz iki husus vardı: güven ortamı ve ekonomik istikrar. Ülkemizin kalkınma ve gelişmesine kast eden içeride ve dışarıda tüm hain örgütlere karşı kararlı operasyonların devam edeceğini biliyoruz. İş dünyası ile istişare ederek ekonomide uygulanan reformların kapsamının genişletilip teşvik ve desteklerin süreceğine inanıyoruz.”

30 Nisan 2017 , Pazar Bu haber toplam 841 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU