Günün Tarihi:20 Şubat 2020

‘Türkiye için alanlardayız’


Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Erzurum’da kutlayacaklarını söyledi.

Erzurum’da kutlama

Türkiye'nin işçileri, kamu çalışanları, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, engellileri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs'ta alanlarda olacaklarını vurgulayan Başkan Gökdemir, “1 Mayıs'ta, ‘Türkiye tarihinde önemli bir yeri olan, tarım ve turizm şehri, doğunun incisi Erzurum’dayız. 1 Mayıs’ı Erzurum’da hep birlikte kutluyoruz” dedi.

 

‘Çözüm istiyoruz’

Gökdemir, “Hak-İş olarak, 1 Mayıs kutlamalarında; taşeron işçilerine kadro istiyoruz, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün istiyoruz, yürütülmekte olan kamu sözleşmelerinin hızla, sosyal diyalogla ve taleplerimiz doğrultusunda sonuçlanmasını istiyoruz, teröre hayır, kardeşliğe evet diyoruz, referandum sonrası uyum yasalarının daha demokratik bir Türkiye için en geniş diyalogla hazırlanarak hızla hayata geçirilmesini istiyoruz. Bizler, haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, adil bir dünya düzeninin temeli olacak özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik Yeni Türkiye için, insanca hayat için birlikteyiz. Daha özgür, daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye için alanlardayız. Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınması için alanlardayız” diye konuştu.

 

‘Sosyal devlet için’

‘Hak-İş olarak bizler; sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için 1 Mayıs 2017’de Erzurum başta olmak üzere tüm yurtta alanlardayız’ diyen Gökdemir, açıklamanın devamında şunları kaydetti, “Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için alanlardayız. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'örgütlü ol, sendikalı ol, Hak-İş'li ol' diyoruz. Sendikasızlaştırmaya, taşeronlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya itiraz ettiğimiz için alanlardayız.”

 

‘Yoksulluk önlensin’

“İş kazası adı verilen iş cinayetlerinin son bulması için alanlardayız. İş kazalarının, güvencesiz, kuralsız çalışmanın sona erdirilmesini, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini istiyoruz. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz.

Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini istiyoruz. Özelleştirmeye, ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz.”

 

‘Terör son bulsun’

“Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada demokrasinin galip gelmesini ve barışın kazanmasını istiyoruz. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan her türlü terör saldırısını nefretle kınıyoruz. Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuz için buradayız. Türkiye, tarihte eşi benzeri olmayan hain bir 15 Temmuz'u yaşamıştır. Türkiye'nin devleti, milleti ve kurumlarıyla bir bütün halinde, terörle mücadele konusunda daha aktif ve etkin çalışmaları hayata geçireceğine olan inancımızı vurgulamak için Erzurum'dayız.”

 

‘Barış ve istikrar’

“FETO, PKK, DAEŞ, YPG, DHKP-C ve diğerleri hepsi terör örgütüdür; ülkemizin ve dünyanın bunlarla etkin mücadele etmesi çağrısı için alanlardayız. Türkiye'nin içerde ve sınırlarının ötesinde her türlü teröre karşı mücadelesini desteklemek için alanlardayız. Hükümetin kurduğu hak ihlalleri ve Mağduriyetleri Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını önemsiyoruz; etkin ve hızlı sonuçlar üretmesini istiyoruz. Bu çalışmaların, OHAL'in tekrar tekrar uzatılması nedenlerini hızla ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasını istiyoruz. Herkesin barış ve istikrar içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz.”

 

1 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 587 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU