Günün Tarihi:2 Temmuz 2020

Boşnaklar Çanakkale Savaşı’nı andı


Çanakkale Savaşı ve şehitleri 102. yıl dönümünde Kosova’nın Dragaş bölgesinden sonra bu defa Prizren’in Reçana beldesinde anıldı

 Boşnakların yoğun olarak yaşadığı yörede gerçekleştirilen bu anlamlı programa, Boşnak Bakan Rasim Demiri, Milletvekili Duda Balje, Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker, Çanakkale Savaşı hakkında akademik çalışmaları bulunan Boşnak Prof. Rasim Rama ve Boşnak şairler Rasim Kaplani, Miftar Acemi, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Emin Turpçu ve Kosova medyası yanı sıra Jupalılar, Kosova ve Türkiye’den gelenlerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

 

Balkanlardan aynı bayrak altında 15.000 kadar Boşnağın katıldığı Çanakkale Savaşı’nın yâd edildiği programda sözü alan Boşnak Bakan Rasim Demiri, bu savaşın yöre ve  ahalisi için öneminden bahsederken, savaşa katılanların vatanları ve inandıkları dini değerler uğruna şehit düştüğünü ifade etti. Demiri, "Gecikmeli de olsa yörelerinde ilk defa düzenlenen ve geleneksel haline dönüşmesini arzu ettikleri böyle bir törene ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade etti. Nesillerimiz geçmişini, tarihini ve atalarını unutmayıp hatırlaması için gelecekte kurulacak olan Reçana Belediyesinde Çanakkale Şehitleri abidesinin inşa edilmesinin zamanı olduğunu söyledi”.

 

Anma toplantısına katılan milletvekili Duda Balje, Boşnak ve Goralıların Çanakkale Savaşına sundukları katkının çok önemli olduğunu, ailesinde doğum yeri Zlipotok olan çok sayıda şehidin bulunduğunu, şehitlerini unutmadıklarını, bu önemli tarihin bu tür kültürel-tarihi toplantılarla yaşatılması gerektiğini söyledi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş adına konukları selamlayan Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker, Jupa yöresinde katıldıkları bir programda Çanakkale türküsünü dinlediklerinde olduğu gibi bugün de aynı duyguları yaşadığını,  kurum olarak bu yörede Türkçe kursları da düzenlediklerini ve bu bağlamda on dokuz kişilik bir öğrenci ve yönetici kafilesinin Türkiye’de ağırlanacağını; gerçekleşecek bu ziyaret için Türkiye ve Kosova arasında dostluk köprülerinin kurulmasına zemin hazırlayan Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a teşekkürü bir borç bildiğini ifade etti. Ülker, bu savaşın İslam dünyası açısından önemine değinirken gelecekte de bu tür etkinliklerin geleneksel hale dönüştürülerek Reçana’da düzenlenmesi için her türlü desteği sunmaya hazır olduğunu ifade etti. “Buradaki kardeşlerimiz bundan yüz yıl önce son kalelerini savunmak için Türkiye’ye gelmiş ve bu kaleyi birlikte korumuşuz. Ortak değerimiz olan Çanakkale türküsü bu dayanışmadan doğmuştur” diyen Ülker, sözlerini Neşet Ertaş’ın "Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur, çünkü kötü insanların türküleri yoktur." özdeyişi ile tamamladı. 

Tarih uzmanı Prof. Rasim Rama tarihi açıdan savaş üzerine konuşmada bulunurken, Boşnak şairler Rasim Kaplani ve Miftar Adžemi ise Çanakkale Savaşına adamış oldukları şiirlerini okudular.

Programın ikinci bölümünde, Çanakkale şehitleri için dualar okunurken, "Podgorski Biseri" Kültür Sanat Derneği üyeleri Çanakkale türküsünü ve halk dansları gösterilerini sunarken, saz sanatçısı Şefki Kazaz, Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça sevdelinkalar söyledi.

 

1 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 799 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU