Kosova’dan Tuna’ya hizmet ödülü6 Mayıs 2017, Cumartesi

Tören

İki yıl boyunca Rumeli'deki Türk yazarların eserlerini yayımladığı Balkan Türküsü dergisini çıkartması, Kırcaali (2012), Gagauz Yeri (2013) ve Prizren'de (2014) düzenlediği Balkan Türk Şairleri Buluşması, Rumeli'nin 26 şehrinde eli kalem tutan Türk gençlerini on gün süreyle otuz yazarla buluşturduğu Akademi Rumeli gibi projeleriyle ödüle değer bulunan Tuna'ya ödülü, Prizren'de düzenlenen törenle verildi. Tuna’ya plaketini merhum Süleyman Brina’nın akademisyen kızı Elsev Brina takdim etti.

Ödüler

1994 yılında vefat eden ve Kosova Türklerinin efsane liderlerinden olan Yazar/Radyo Televizyon Yöneticisi merhum Süleyman Brina adına Balkanlar'da Türk Kültürüne hizmet edenlere verilen ödül bu sene Türkiye'den yazar olarak Fahri Tuna'ya verildi. Görsel sanatlarda ressam Gületekin Serbest'e, sinema-tiyatro alanında oyuncu yönetmen Zekeriya Hocalar'a, şiir alanında Makedonya Üsküp'ten Köprü Dergisi Genel yayın Yönetmeni Şair Leyla Şerif Emin'e ve Kosovalı Şair Bayram İbrahim'e, müzik alanında ise Kosovalı Keman Sanatçısı Daşni Veşal'a verildi.

Gençlerle buluştu

Hemşerimiz Yazar Fahri Tuna, ödül töreni için gittiği Kosova'da Prizren'de Mati Logoreci İlköğretim Okulu, Mamuşa Atatürk Lisesi ve Priştina Elena Gijki İlköğretim Okulu'nda ve Prizren İlkem Derneği'nde düzenlenen edebiyat söyleşileri ve imza günlerine katılarak Türk gençleriyle bir araya geldi. 

Bu haber toplam 798 defa okundu.