Günün Tarihi:24 Ocak 2021

Fırıncılara hijyen eğitimi


Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü program kapsamında Sakaryalı fırıncılara hijyen eğitimi verildi.

Bakanlık ve Federasyon

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu iş birliğiyle Türkiye genelinde ‘Fırında Çalışanlara Hijyen Eğitimi Kursu’ dün ilimizde gerçekleştirildi. Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı İsmail Kaya, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Sekreteri Esra Yılmazer, Genel Koordinatör Necdet Çokhamur, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Doçent Doktor Arzu Çağrı Mehmetoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda Mühendisi Fatma Yalçın Kaya Fırıncılar Federasyonu Görevlisi Kenan Kalk ile fırıncılar ve fırın çalışanları katıldı.

 

Ekmek üretimi

Ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışanlara yönelik gerçekleştirilen eğitimlerde gıdalardaki zararlı maddeler, iş yeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı, ekmek üretiminde dikkat edilmesi gereken üretim teknikleri, el yıkama, maske ve bone kullanımı ile ekmek israfının azaltılması için alınacak tedbirler konularında eğitim veriliyor.

 

Belge alacaklar

Eğitimin ardından yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere ise “Hijyen Eğitim Belgesi” veriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yapılacak denetimlerde belgelerini ibraz edemeyenler cezai müeyyide ile karşılaşacak. Bakanlık genelgesine göre 5 yıl geçerli olacak belgenin alınması ise zorunlu.

 

Temel ihtiyaç

Sakaryalı fırıncılara yönelik yapılan programın açılış konuşmasını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı İsmail Kaya gerçekleştirdi. Kaya, “İnsanlığın temel fizyolojik ihtiyacını karşılamak üzere çalışan siz kıymetli fırıncılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Günümüzde üretilen gıdaların güvenilirliği çok önemli hale geldi. Sizlerin pratikteki tecrübesi ile teknik anlamda gıda üretimi ile ilgili eğitim alan arkadaşların teknik bilgileri bir araya gelerek yoğrulması çok önemli. Böyle bir eğitimde bizleri bir araya getirdiği için Fırıncılar Federasyonuna teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sınav yapıldı

Kaya’nın konuşmasının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda Mühendisi Fatma Yalçın Kaya ile Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Doçent Doktor Arzu Çağrı Mehmetoğlu fırın çalışanlarına yönelik eğitim verdiler. Eğitimin ardından salonda bulunan kursiyerlere sınav yapıldı. Yapılan bu sınav sonuçlarına göre başarılı olanlara “Hijyen Eğitim Belgesi” verilecek. 

13 Mayıs 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1375 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU