Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Asırlık çınara vefa!


Erenler Belediyesi tarafından bugün 110 yaşında olan son yüzyılın canlı tanığı Büyükesenceli Hafız Hasan Hüseyin Avni Işık Hoca için 12. Şükran Programı yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Hastanede yatıyor

Erenler İlçesinin Büyükesence mahallesinde ikamet eden Hafız Hasan Hoca geçirdiği küçük bir rahatsızlık sonucu hastanede yatıyor olması nedeni ile programa katılamadı. Büyükesence mahallesi Orhan Cami Bahçesinde düzenlenen şükran programına; Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, İl Müftü Vekili Yusuf Akkuş, AK Parti Erenler İlçe Başkanı Resul Erdoğan Yılmaz, Erenler İlçesi Muhtarları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Hasan hocanın talebeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Hayat hikayesi

Açılış sunumunun ardından Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan program Hafız Hasan Hocanın öğrencilerinin anılarını paylaştıkları konuşmalarla ve kasideler ile devam etti.  İl Müftü Vekili Yusuf Akkuş günün önemi ve anlamı ile ilgili yapmış olduğu konuşmada; “Hasan hocamızı hepimiz iyi biliyoruz. Kendisi ile ilgili hayat hikâyesini anlatan bir kitabı da var. Öyle hayatlar var ki o hayatlardan ibret alınır, öyle hayatlar da var ki ha yaşanmış ha yaşanmamış. Hasan Hocamın da hayatından ibret almak lazım, ibret almak için de bu kitabı tekrar tekrar okumak lazım. Böyle bir çınarı anmak için buraya gelmek bile önemli bir meseledir. Bizler vefamızı ifade etmek üzere Hasan Hocamızı anmak için buraya geldik. Hasan Hocamıza ve hepimize hayırlı uzun ömürler ihsan eylesin” dedi.

 

Vefakar davranış

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut konuşmasında; “ Erenler Belediyesinin 12. tertip ettiği şükran programına hoş geldiniz. Cenabı Hak’tan Hasan Hocamıza acil şifalar diliyorum. Hasan Hocamız asırların da ötesinde son yıllara tanıklık etmiş, toplumun manevi dinamiklerinden sadece bir tanesi olan canlı bir tarihtir. Ömrünü hafız yetiştirmeye, Kuran öğretmeye ömrünü adamıştır. Allah ondan razı olsun. Bu manevi dinamiklerimize onlar hayattayken sahip çıkmalıyız. Bu anlamda bu vefakâr davranışından dolayı Erenler Belediye Başkanımız Sayın Cavit Öztürk’ü Hasan Hocamızın hayatını kaleme aldı, onu ölümsüzleştirdi, şükran programlarını geleneksel hale getirdi diye tebrik ediyor, minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum” dedi.

 

Değerini yitirmeden

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk de Hafız Hasan Hoca için düzenlenen şükran programına katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Akşam Hasan Hocamızı hastanede ziyarete gittim. Genel sağlık durumu iyi. Bana tüm cemaate selam söylememi iletti herkese Hocamızın Selamını iletiyorum. Kendisine Mevla’dan hayırlı uzun ömürler diliyorum. Değerlerimizi, değerini yitirmeden önce görmemizde bilmemizde fayda var” dedi.

 

Din hizmetlerine

Başkan Öztürk, “Büyükesence’li Hafız Hasan Hocamız bir asır boyunca Büyükesence’de ve Sakarya’nın her yerinde hafız yetiştirerek bu milletin çocuklarına Kuran öğreterek ve din dersi vererek ömrünü bu yola vakfetmiştir. Onun hayatına baktığımızda kendini hangi şartlar olursa olsun hizmete adadığını, evlatlarımızı Kur’an ile tanıştırmak için çaba sarf ettiğini görürüz. Hasan Hocamız yaşayan bir hazine. Onun için hayatını kitap haline getirdik. Herkese bu kitabı okumayı öneriyorum” dedi.

 

Yemek ikramı

Erenler Belediyesi Web TV’den canlı olarak yayınlanan programın sonunda tüm misafirlere Erenler Belediyesi tarafından yemek ikramında bulunuldu.

15 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1004 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU