Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

‘Ormanlarımızın geleceği’


Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2017 Yılı Silvikültür Eğitim Programı kapsamında düzenlenen ‘ormanlarda yapılması gereken silvikültürel çalışmalar ile ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmaları’na ait hizmet içi semineri Geyve Orman İşletme Müdürlüğü’nde g

Geniş katılım

Eğitime Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir başkanlığında, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Mühendisleri, Geyve Orman İşletme Müdürü Mustafa İşçioğlu, Müdür Yardımcısı Serdar Kabakcı, İşletme Şefleri, genç meşçere mühendisleri ve orman muhafaza memurları katıldı.

Bilgilendirme

Eğitimde kayın ormanlarında yapılacak olan tabii gençleştirme aşamalarından tohumlama kesimi, arazi hazırlığı, mini ekskavatör ile orman gülü temizliği, suni gençleştirme çalışmalarında mini ekskavatör ile buror teras yapımı, gençlik bakımı (boğulma tehlikesinin önlenmesi), kültür bakımı (ot alma çapası, teras tamiri), tabii gençleştirme ve suni gençleştirme sahalarında fidan sayımı, çıplak ve tüplü fidan dikimi,  meyve verimine ve kaliteye yönelik budama, sıklık bakımı, ilk aralama bakımı ve meşcere bakımı konuları uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Uygulamalı

Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, genç meşçerelerde öncelikli olarak geleceğe yönelik istikbal ve aday istikbal fertlerinde işaretleme yapılması, müdahalelerin istikbal ve aday istikbal fertlerine baskı yapan fertler üzerinde uygulanması gerektiğini belirterek, “Kayında ara ve alt tabakaya müdahale edilmemesi, uygulama sonucunda meşcere ortalama göğüs yüzeyinin düşürülmemesi gerektiğini ve uygulama yapılacak bölmelerde kontrol parseli bırakılacak” dedi. Ardından istikbal fertlerinin seçimi, istikbal fertlerine baskı yapan ağaçların tespiti ve bakım patikalarının açılma mesafesi ve genişlikleri buror teras yapım tekniği, fidan dikim tekniği ve tabii tensil sahalarında orman gülü temizliği konularında uygulamalı eğitim yapıldı.

Görüşler

Uygulama eğitiminde, orman işletme şefleri, orman muhafaza memurları ile birlikte gruplara ayrılarak belirlenen deneme alanlarında istikbal ve aday istikbal fert seçimi, istikbal fertlere baskı yapan diğer ağaçların çıkarılması amacıyla işaretleme yaptı. Yapılan işaretlemeler buror teras yapım tekniği, fidan dikim tekniği ve tabii tensil sahalarında orman gülü temizliği üzerinde diğer orman işletme şefleri ve muhafaza memurları yorumlar yaparak, uygulama hakkında görüşlerini aktardılar.

Teşekkür etti

Tatbikat sonunda Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, “Silvikültür ormanlarımızın geleceğidir. Ormanlarımızı gençleştirmek ve sağlıklı gelişimini sağlamak için çalışıyoruz. Başarılı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Teknik Ekibine hazırlıklarından dolayı, tüm teknik eleman ve muhafaza memurlarına eğitime etkin katılımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.​

 

16 Mayıs 2017 , Salı Bu haber toplam 854 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU