Günün Tarihi:8 Nisan 2020

Çiftçilerin bayram coşkusu


14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü nedeniyle ülke genelindeki Ziraat Odaları, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin organizasyonuyla Ankara Tandoğan Meydanı’nda buluştu.

Meydana aktı

Birlik Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın isteği üzerine binlerce çiftçi 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutlamak amacıyla Tandoğan Meydanı’nı doldurdu. Bayraktar’ın konuşmasından önce Meydanı dolduran çiftçiler, Türk Halk Müziği Sanatçısı Sevcan Orhan okuduğu türkülerle bayrama katılan çiftçilere adeta bir Anadolu turu yaptırdı. İki saat sahnede kalan Sevcan Orhan’ın söylediği hareketli türkülere çiftçiler bir taraftan eşlik ederken, diğer taraftan da çalan müzik eşliğinde oynadı.

 

Bayraktar kürsüde

Bayraktar kürsüye geldiğinde Tandoğan Meydanı alkışlar ve atılan sloganlarla adeta inledi. Bayraktar’da sevgi yumağı haline gelen çiftçilere alkışlar eşliğinde selam vererek karşılık verdi. Konuşmasına da 14 Mayıs Anneler günü münasebetiyle tüm annelerin günlerini kutladı.

 

Aşarı tüketim

Bayraktar konuşmasında, “Dünya da açlığı bitirmek zorundayız. Bir kesim aşırı tüketirken, bir ekmek bile bulamayan yüz milyonlarca insanın olması asla kabul edilemez. Sürdürülebilir bir tarımla önümüzdeki 30-40 yılda üretimin en az yüzde 60 oranında arttırılması bir mecburiyettir. Ancak üretilmekte olan gıdanın üçte birinin tüketilmeden israf edilmesi kabul edilemez bir gerçektir. Dünya israfın önüne bir set çekmeli ve böylece dünyada aç insanın kalması önlenmelidir” dedi.

 

Gidecek yerimiz yok

Bayraktar, “Bölgemizdeki insanların başına gelen felaketler bizim başımıza gelse bizi kabul edecek başka bir ülke ve bizim gidebileceğimiz bir başka vatan yok. Şehit kanları ile sulanmış olan bu topraklar ve topraklarda üretim yaparak ülke insanı ile birlikte bize sığınanları doyuran çiftçimizin kıymeti bilinmelidir. Allah yüce milletimizi açlıkla imtihan etmesin.

Türkiye’de sanayici üretiyor da biz üretmiyor muyuz? Biz reel sektörün temeliyiz. Bunu bu ülkede bilmeyen ve idrak edemeyenler var” dedi.

 

Sahip çıkmalıyız

Bayraktar, “Ülkemizde her türlü ürünü yetiştirmekteyiz. Yetiştirdiğimiz ürünlerimizi satarken kazanan her zaman aracılar oluyor. O nedenle biz çiftçiler olarak önce ürettiğimiz ürünlerimize sahip ve kazanan taraf biz olmalıyız. Fındık üretiminde ve ihracatında dünyada tekeliz ama bir türlü fiyat istikrarını sağlayamıyoruz. Fiyatlar arz talep nedeniyle değil, spekülasyonlar sonucu düştü. TMO fındık alımına mutlaka devam etmeli ki fiyatlar yükselsin. Fındık üreticilerimiz sakın ha malınızı emanete bırakmayın” dedi.

 

Destekler sürmeli

Bayraktar, “Çiftçimize verilmekte olan desteklerin artarak sürdürülmesini istiyoruz. Mazot desteğinin en kısa zamanda uygulamaya konulmasını bekliyoruz. Gübrede ve yemde KDV indirimi oldu ama çiftçimiz bundan yararlanamadı. Biz KDV indiriminin doğrudan çiftçimize verilmesini istiyoruz ve bunu hükümetimizden bekliyoruz. Ayrıca mazot fiyatlarının da aşağıya çekilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

Mustafa Ceceli sahnede

Bayraktar buluşmaya katılan tüm çiftçilere teşekkür ederek katılamayanlara sevgilerini gönderdi.  Bayraktar’ın konuşmasını tamamlamasının ardından sahneye sanatçı Mustafa Ceceli çıktı ve çiftçilere unutulmaz dakikalar yaşattı.

 

Sakarya tam kadro

Tandoğan meydanında gerçekleşen Çiftçiler günü etkinliğine Sakarya’daki Ziraat Odaları tam kadro halinde katıldı. 20’si Akyazı Ziraat Odası tarafından olmak üzere, 50 otobüsle kutlamaya katılan Sakarya Ziraat Odalarının özellikle alana kalabalık bir şekilde girişleri dikkatlerden kaçmadı.

 

İlginç pankartlar

Mitingde açılan bazı ilginç pankartlar şöyleydi. “Toprak asla karşılıksız bırakmaz- Ucuz mazot istiyoruz- Tarım ürün ithalatına hayır- İthalat çiftçiye vurulan darbedir- Tohum eken eller kazansın- Benim sadık yarim kara topraktır- Biz üretmezsek Türkiye aç kalır- Doğduğum yerde doymak istiyorum- Aracı değil üretici kazansın- Çiftçiye destek boşa gitmez- Tarım uygarlığın temelidir- Sofrada yerli ürün kullanın, Çiftçi alın teri, emek, bilek ve yürek demektir- Tarım Hayattır.” 

16 Mayıs 2017 , Salı Bu haber toplam 795 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU