Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Pamukova barajı yükseliyor


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ tarafından Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturmak amacıyla hayata geçirilen Akçay Barajı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

İshale hattı

SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’ten çalışmalar ile ilgili olarak bilgi alan Başkan Toçoğlu, “Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim olarak baraj inşa ediyoruz. Ekiplerimiz hem bin metre rakımlı Pamukova Eskiyayla havzasında hem de barajdan Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak çelik isale hattında 24 saat aralıksız bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak 100 milyon lira yatırımla bir taraftan Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturuyorken bir taraftan da şehrimizin enerji üretim kapasitesini arttırıyoruz” diye konuştu.

 

1 kilometre

Proje ile şehre yeni bir içmesuyu kaynağı kazandırmış olacaklarını belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Pamukova Eskiyayla havzasında baraj gövdemiz hızla yükseliyor. Gövde şuanda 36 metre yüksekliğe ulaştı. 350 bin metreküp kaya dolgu yaptık. Tamamlandığında baraj gövdesi 75 metre yüksekliğe ulaşacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla şehrimiz için toplamda 40 milyon metreküplük su potansiyeli oluşturmuş olacağız. Barajımızda su seviyesi maksimuma ulaştığında yaklaşık 860 dönümlük alanı kaplayacak. Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz içmesuyundan tasarruf sağlayacağız. Şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alacağız” ifadelerini kullandı.

 

Yeni HES’ler

Başkan Toçoğlu, “Gövdede devam eden çalışmaların yanı sıra ekiplerimiz Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak 47 kilometrelik çelik isale hattını da tamamlıyor. Yaklaşık 1,5 metre çapındaki hattın 39 kilometrelik kısmında montaj işlemleri tamamlandı. Çalışmaların devam ettiği hattın 3 farklı bölgesinde toplamda 12 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip HES’ler de inşa edeceğiz. İkramiye, Hacımercan ve Hızırilyas bölgelerinde kurulacak HES’ler ile şehrimiz için enerji üreteceğiz. Proje ile içmesuyu sağlamanın yanında şehrimizin enerji üretim kapasitesini iki katına çıkaracağız. Hem Sakarya’mız hem de ülkemiz kazanacak” dedi.

17 Mayıs 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 829 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU