Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

Uzaya yolculuk!


Özel Doğa Koleji görkemli bir programla gerçekleştirdiği Bilim Şenliği’nde, uzaya bilimsel amaçlı meteoroloji balonu gönderdi.

Geniş katılım

Erenler Kaymakamı’nın Salih Karabulut, Doğa Koleji Kurucusu Kenan Taçyıldız, Doğa Koleji Bölge Müdürü Tülay Çubukçu, Okul Müdürleri Büşra Sarıoğlu ve Nuray Obuz, Halkla İlişkiler Müdürü Murat Taçyıldız, misafir devlet okulları;  Dr. Nuri Bayar Ortaokulu,  Aykut Yiğit Ortaokulu,  Arifiye Fen Lisesi,  15 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

Balon gönderdiler

Öğrenciler yakın uzay gözlemi ve atmosferdeki ısıyı gözlemlemek için helyum gazıyla dolu lateks meteor balonunu hep birlikte uzaya gönderdi. İçerisinde özel kamera ve GPS ile uzay yolculuğuna çıkan balonu, içerisindeki GPS sayesinde düştüğü yerden alınarak balonun yakın uzayda gerçekleştirdiği yolculuk incelenecek. Şehrimizde ilk defa bir okul uzaya gönderdi. Balonun yaklaşık 30-40 km arasında yüksekliğe çıkarak genleşme sonucunda patlaması bekleniyor.

İlginç deneyler

5 Biyoloji Deneyi, 20 Kimya Deneyi, 41 Fizik Deneyi, 10 tane Fen ve Teknoloji Deneyi, 17 Bilişim Teknolojileri Deneyi ve Akıl Oyunlarını yer aldığı Bilim Şenliği birbirinden renkli ve eğlenceli anlara sahne oldu. Erenler Kaymakamı’nın tek tek gezdiği deney stantlarında öğrenciler deneylerini gerçekleştirerek sunum yaptı. 

Devlet okulları

İki farklı programda gerçekleştirilen Bilim Şenliği’nin ilk seansı Doğa Koleji öğrencileri için öğleden önce yapılırken, öğleden sonraki programda misafir devlet okulları ve katılımcılar için gerçekleştirildi. Öğrenciler büyük bir hünerle deneyleri gerçekleştirerek, derslerde teorik olarak işlenen çalışmaları bilim şenliğinde pratik uygulamasını gerçekleştirerek hünerlerini sergilediler.

Görsel şölen

Dr. Nuri Bayar Ortaokulu, Aykut Yiğit Ortaokulu, Arifiye Fen Lisesi, 15 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri ve çok sayıda velinin katıldığı Doğa Koleji Bilim Şenliğe ilgi ve katılım yoğun oldu.  Öğrencilerin birbirinden ilginç deney ve robotik çalışmalarının sergilendiği şenlik görsel bir şölene dönüştü. 

22 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 945 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU