Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Balkanlarda Türkçe Kongresi


Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi’nin üçüncüsü bu yıl 19-20 Mayıs tarihlerinde Arnavutluk’ta Tiran Üniversitesi’nde “Balkanlar’da Türkçe Öğretiminin Dünü, Bugünü ve Yarını” temasıyla gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi öncülüğünde düzenli olarak yapılan kongrenin ilki 2015 yılında Belçika Ghent Üniversitesi’nde, ikincisi 2016 yılında Almanya Münih’te yapılmıştı. Üçüncüsü bu yıl 19-20 Mayıs tarihlerinde Arnavutluk’ta Tiran Üniversitesi’nde “Balkanlar’da Türkçe Öğretiminin Dünü, Bugünü ve Yarını” temasıyla gerçekleşti. Katılımcıların daha çok Balkan ülkelerinden ve sunulan tebliğlerin de Balkanlardaki Türkçe öğretimi içerikli olduğu kongre, Sakarya Üniversitesi’nin yanı sıra Medeniyet Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dil Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Maarif Vakfı’nın da desteğiyle gerçekleşti. Kongre Düzenleme Kurulu adına konuşan Doç. Dr. Bekir İnce, her yıl farklı bir ülkede farklı bir tema ile Türkçe öğretiminin ele alındığı Kongre’de bu yıl ise Balkanlardaki Türkçe öğretiminin detaylı şekilde inceleneceğini, özellikle Türkiye’in yanı sıra Balkanlar’daki 5 ülkeden araştırmacı ve akademisyenlerin Kongreye ilgi gösterdiğini kaydetti.

 

24 Mayıs 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 969 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU