Günün Tarihi:29 Ocak 2020

Sezaryene dur diyecekler


Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, doğumların büyük bir bölümünün sezaryenle yapılmasının önemli bir sorun haline geldiğini dile getirdi. Sağlam, normal doğumun yaygınlaşması ve anne adaylarının bilgilendirilmesi için ebelere büyük g

Katılım

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) ile Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Sen Otel’de beş gün süren “Ebelerin Güçlendirilmesi” konulu eğitim çalışması tamamlandı. Eğitim çalışmasının kapanış programında, Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem,  İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari Sorumlusu Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Serhan Cevrioğlu, eğitime katılan SAÜEAH, Karasu, Akyazı, Hendek, Sapanca ve Geyve devlet hastanelerinde görev yapan ebeler yer aldı.

Eğitim

Anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmesi, ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları, sahada gebe eğitimlerinin standardize edilmesi ve normal doğumun yaygınlaştırılması yönünde gerçekleştirilen eğitim çalışması hakkında bilgi veren Genel Sekreterlik Eğitim Biriminden Sibel Gedikoğlu’nun ardından, kapanış konuşmasını Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam yaptı. Sağlam, gereksiz antibiyotik kullanımını ortadan kaldırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında hekimlere önemli bir görev düştüğünü hatırlatarak, aynı durumun sezaryenle doğumu azaltmak ve normal doğumu yaygınlaştırmak için ebeler için geçerli olduğunu dile getirdi.

Sahada olacaklar

Ebelerin eğitimi aldığı işi yaparak sahada olmasının önemine vurgu yapan Genel Sekreter Sağlam, anne ve bebek sağlığı açısından sezaryenin yarattığı olumsuzlukları anne adaylarına iletilmesi gerektiğini belirtti. Sağlam “Tıbbi bir gereklilik olmadan keyfi olarak sezaryen yapılması sonucu doğumların büyük bir bölümü maalesef sezaryenle gerçekleşmektedir. Bu durum son derece yanlıştır. Sezaryenin anne ve bebek açısından yarattığı olumsuzluklar birçok araştırmayla artık ortaya konulmuştur. Hiçbir anne bebeğinin ömür boyu yaşayacağı sağlık sorunlarını göze alarak keyfi şekilde sezaryenle doğum yapmaz. Bunu anne adaylarına en iyi anlatacak, normal doğumun yaygınlaşmasını sağlayacak olanlarda ebelerimizdir. Tabi ki bu sadece ebelerimizin sorunu değil hepimizin sorunudur. Bu doğrultuda bizlerde yöneticiler olarak her zaman yanınızdayız” dedi.

29 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1503 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU