Günün Tarihi:25 Haziran 2022

‘Mücadeleyi bırakmayacağız’


Karasu Paralı Mahallesi halkı, mahallenin yakınında bulunan maden ocağından çektikleri sıkıntıları dile getirerek, maden ocağı önünde eylem yaptılar.

Eylem yaptılar

Mahalle sakinlerinden Özcan Albayrak, “Atalarımızdan bize kalanı emanet sayıyoruz. Bu emaneti çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak bizim asli görevimizdir. Bu nedenle biz geleceğimize göz koyulmasına, ambargo koyulmasına kesinlikle kabullenmiyoruz. 600 dönümlük alan için ÇED’siz maden diye ruhsat almışlar. Biz bu firmanın gayesini biliyoruz. Onların gayesi taş ocağı ve mıcır tesisi, daha önceki yıllarda da girişimde bulunmuşlardı. Geçtiğimiz yıl içinde ruhsatın iptali için mahkemeye başvurmuştuk, olay yargı sürecinde olmasına rağmen firma çalışmalarına devam ediyor. Bizde duruma tepki göstermek için eylem yaptık” diye konuştu.
 

20 yıldır

Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Uğur ise, “Biz, paralı köyü halkı olarak taş ve maden ocağı çalışmaları ile yaklaşık 20 yıldır mücadele ediyoruz. Sürekli kapımızı aşındıran ve bizi yok sayan rant odakları ile yalnız bırakılmış olarak mücadele veriyoruz ama yılmıyoruz. Geçmişte köyümüzde açılan taş ocağına göz yumduk çünkü yapılan iş kamu yararına idi. Başımıza taş düşmesine rağmen, kendi emeklerimizle yapılan yollarımızın bozulmasına rağmen, tarım alanlarımızın zarar görmesine, doğamızın bozulmasına rağmen sustuk, sabrettik, sineye çektik. Bugün ise durum farklı. Açılmak istenen ocağın kamu yararı ile ilgisi yok. Bir kaç kişinin kazanacağı para için bir köyün bu şekilde heba edilmesine, ne tahammül edebiliriz ne de müsaade ederiz ki yasal çerçevede mücadelemiz sürmektedir ama nedendir bilmiyoruz siyasi büyüklerimiz ve devlet yönetimimiz tarafından, paralı köyü halkı bu mücadelesinde taraf olarak hiç dinlenmemiş ve yalnız bırakılmıştır” dedi.

Cesurca

Uğur, “Atalarımızın bize miras bıraktığını çocuklarımıza bırakmak için, anılarımız ile hayallerimizi kavuşturmak için, bizi bugüne taşıyan toprağımıza, deremize, tepemize, bağımıza, bahçemize, suyumuza vefa borcumuzu ödemek için, doğada yaşayan bütün canlılar için, fındığımız için yani kısacası hayatımız için canla başla mücadeleye devam ediyoruz ve bu mücadeleyi de bırakmaya hiç niyetimiz yok. Köy halkına, bölgede yaşayan insanlara hiç bir şey sormadan, resmen işgalci gibi başımıza üşüşen, ekmeğimize balta vuran, geleceğimizi ipotek altına alan bu insafsız vaziyete karşı duruşumuz bütün kararlılığımız ile devam edecektir. Cesurca bu mücadeleye destek veren bütün paralı köyü halkına teşekkürlerimi ediyor ve bu haklı mücadelemizde vicdan sahibi olan herkesi yanımızda olmaya, bizimle birlikte omuz omuza vermeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

30 Mayıs 2017 , Salı Bu haber toplam 924 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU