Hemşirelikte profesyonellik30 Mayıs 2017, Salı

Sempozyuma katılım

Profesyonellikle Bütünleşen Bilimin Aydınlığı Hemşirelik Sempozyumuna, Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hediye Aslan, İÜ Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Arzu Kader Harmancı Seren, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Dr. Sevim Şen, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nden Gülsüm Kaya Zengin, kamu ve özel hastanelerde görev yapan hemşireler, Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile ilimizde faaliyet gösteren sağlık meslek lisesi eğitimcileri ve öğrencileri katıldı.

Tüm guruplar

Geniş katılımla gerçekleşen sempozyumun ilk sunumu Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam tarafından “Sağlık ekibinde hekim gözüyle hemşire” konusuyla yapıldı. Sağlam, sağlık hizmetinin icrasında birçok alanda görev yapan personelin tanımının yapıldığına dikkat çekerek “Bir saatin içindeki cıvatalar, dişliler, çarklar ve her parça nasıl saatin doğru düzgün çalışmasını sağlıyorsa, sağlık hizmetlerinde de tüm gruplar ve elemanlar aynı şekilde sağlık hizmetinin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlar. Hemşirelerimiz bu sistemin vazgeçilmezidir. Hekimlik kadar kutsal bir meslektir hemşirelik” dedi.

Hekim yardımcısı

Sağlam, “Sağlık tesisine gelen hastaya ilk dokunan kişidir hemşire. O hastayı yatıran, iyileşmesi şifa bulması için inesini yapan, serumunu takan, hekimin söylediklerini yaparak tedaviyi gerçekleştiren kişidir. Hemşire hekimin yardımcısıdır. Benim için hemşire bir şefkat örneğidir, bir ekip elemanıdır. Sağlık ailesinin bir bireyidir.” diye konuştu.

Hemşirelik andı

Genel Sekreterlik Eğitim Birimi Sorumlusu Deniz De Asis önderliğinde sağlık meslek lisesi öğrencileri tarafından Hemşirelik Andı okunmasının ardından, Yrd. Doç. Dr. Arzu Kader Harmancı Seren “Hemşirelik Benlik Saygısı ve Meslektaş Dayanışması” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

İyileştirici gücü

“Hemşirelerin güçlenmesinde NLP tekniklerinin kullanımı” konusunda sunumda bulunan Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Sevim Şen’in ardından “Kurumsal kültürde hemşirelerin iyileştirici gücü” konusunda ise SAÜEAH Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi personeli Gülsüm Kaya Zengin bilgiler verdi. Sempozyumun sonunda konuşmacılara plaket takdiminde bulunuldu. 

Bu haber toplam 829 defa okundu.