Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Sanıklar hakim karşısında!


Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla açılan 4 ayrı davanın görülmesine başlandı.

 

Duruşma

Sakarya 4ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı yapılan duruşmalara, tutuklu sanık Şenol Ö., tutuksuz sanıklar Ümit U., Ayla B., Selim A. ve Rabia K. katıldı. Kimlik tespitlerinin yapılması ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen iddianamelerin özetinin okunmasının ardından sanıklar savunmalarını yaptı. Tutuklu sanık Ö., savunmasında ‘ByLock’ tespit edilen hattın kendisine ait olduğunu söyledi. ‘ByLock’u indirmediğini ve kullanmadığını öne süren sanık Ö., “ByLock tespit tutanağı mahkeme kararına dayanmamaktadır. Bu nedenle dosyadan delil olarak çıkarılmasını talep ediyorum” dedi. Sanık Ö., suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

 

Bank Asya

Tutuksuz sanık Ümit U. da savunmasında KHK ile kapatılan Özel Fatih Koleji’nde çalıştığını belirterek, “Her yıl KPSS'ye girdim fakat yeterli puan alamadım. Öğretmenlik yaptığım kurum Bank Asya ile çalışıyordu o yüzden hesap açtım. Çağrı üzerine para yatırmadım” diye konuştu. Sanık U., hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini talep etti. Tutuksuz Sanık Ayla B. da Kur'an kursu öğreticisi olduğunu, resmi görevli olarak 3 kez hacca, 2 defa da umreye gittiğini, hiçbir cemaat ve terör örgütüne üye olmadığını savunarak, “Cemaatler arasında ayrım yapmıyorum, hepsine eşit mesafede bakıyorum. Ben herhangi bir şekilde bu yapıyla ilgili zekat, yardım ve fitre toplamadım. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Boş zarf

Tanık F.O. ifadesinde sanık Ayla B.’nin çalıştıkları kurumda ‘Peygamber Efendimize kurban keseceğiz, öğrencilere yurt yapılacak’ şeklinde söylemlerde bulunduğunu, boş zarf getirdiğini ve içine para konulmasını istediğini iddia etti. Sanık Ayla B.’nin, 17-25 Aralık'tan önce Zaman Gazetesi’ne üye yapmak istediğini, kendisinin de bunu kabul etmediğini belirten tanık F.O., “Israr etti, 'parasını ben veririm.' dedi, ben de kabul ettim. Fakat 17-25 Aralık süreci başladığında gazete aboneliğinin iptalini istedim. Zaten gazete hiç gelmemişti” dedi.

 

‘Tesbis çektirdi’

Tanık A.K. de sanık Ayla B.’yi Kuran kursundan tanıdığını ifade ederek, “2014 yılı cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir teyze ders esnasında 'hükümet düşsün' diye sanık Ayla B.’nin tespih çektirdiğini söyledi ve bu nedenle derslere devam etmeyeceğini belirtti. Bu diyalogdan sonra teyzenin kursa geldiğini görmedim. Ben sanığın başka bir eylemine rastlamadım” diye konuştu. Tutuksuz sanık Selim A. da avukatıyla yeni anlaştığını ve avukatının dosyayı daha incelemediğini belirterek, daha sonra savunmak yapmak istediğini kaydetti. Diğer tutuksuz sanık Rabia K. da Kur'an kursu öğreticisi olduğunu ve halen görevine devam ettiğini kaydetti.

 

Karar

Yaklaşık 6 yıldır Serdivan’daki bir kuran kursunda görev yaptığını dile getiren sanık K., “Silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasını gerektirecek hiçbir eylemim yoktur. Gazete, dergi aboneliğim yoktur. Bank Asya hesabını 2011 yılında açtım. Eşimle farklı görevlerdeydik, birbirimize para havalesi yapmak adına bu bankayı kullandım. Talimatla bu bankaya para yatırmadım. 2016 yılı başlarında kapattım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” dedi. Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanık Şenol Ö.’nün tutukluluk halinin devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ö.’nün tutukluluk halinin devamına, ‘ByLock’ yazışma içeriğinin İl Emniyet Müdürlüğünden istenmesi için müzekkere yazılmasına, sanık Selim A. ve avukatına savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine ve eksikliklerin giderilmesini kararlaştırarak, duruşmaları erteledi.

 

 

30 Mayıs 2017 , Salı Bu haber toplam 868 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU