Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Büyükşehirden 100 yıllık proje


Taraklı ve Geyve'de 33 mahalleyi kapsayan içme suyu projesinde çalışmaların kısa sürede başlayacağını açıklayan Toçoğlu, “Projemizi 10 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırladık” dedi.

165 kilometrelik hat

Kentin birçok noktasında içme suyu, kanalizasyon, atıksu ve yağmur suyu çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Büyükşehir Belediye başkanı Zeki Toçoğlu, “Taraklı ve Geyve ilçelerine 45 milyon lira değerinde yeni yatırım yapacağız. Projemizi 10 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırladık. İki ilçemiz için toplamda 165 kilometre içme suyu hattı inşa edeceğiz. Güneyde inşa edeceğimiz 165 kilometrelik hat ve 8 içme suyu deposu ile ilçelerimizin en yüksek noktalarına, 750 metre rakımlı mahallelerimize daha sağlıklı ve daha bol içme suyu ulaştıracağız” diye konuştu.

Altyapı yenilenecek

Taraklı ve Geyve içme suyu projesinde hazırlıkların sürdüğünü, hazırlıkların tamamlanmasıyla hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacaklarını aktaran Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Taraklı ve Geyve ilçelerimizin yüksek kesimlerinde yer alan 33 mahallemize daha sağlıklı ve daha bol içme suyu ulaştıracağız. Projemizi iki etap halinde planladık. 1. etapta Taraklı'da 12 ve Geyve'de 21 mahallemizin tüm içme suyu altyapısını yenileyeceğiz. Şu anda söz konusu mahallelerimizde yaklaşık 6 bin nüfus yaşıyor. Geleceğe dönük olarak planladığımız proje ise 10 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırlandı” şeklinde konuştu.  

Sağlıklı su

Proje için kullanılacak yüksek kalitede, nitelikli borularla iki ilçede de içme suyu anlamında en az 100 yıl hiçbir sorun yaşanmayacağını belirten Keleş, “Doğal, arıtılmış ve el değmemiş yeraltı sularını vatandaşlarımızın musluklarına ulaştıracağız. Ayrıca projemizi Ballıkaya Barajı ve Akçay Barajı ile entegre olabilecek şekilde planladık. İlk etapta Taraklı’ya bağlı Avdan, Esenyurt, Mahdumlar, Alballar, Kemaller, Uğurlu, İçdedeler, Dışdedeler, Tuzla, Aksu, Harkköy, Hacıyakuplar mahalleleri ile Geyve'ye bağlı Doğancıl, Poydalar, Sabırlar, Çayköy, Südalan, Ilıcaköy, Aydınlar, Çamlık, Şehren, Demirler, Çine, Günhoşlar, Akdoğan, Karacaören, Çukurköy, Yaylak, Taşoluk, Hisarlık, Halidiye, Sekiharman ve Hacıosmanlar mahallelerinde çalışmalarımıza başlayacağız. SASKİ olarak söz konusu 33 mahallemize dünya standartlarında temiz, sağlıklı ve bol içme suyu ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.  

1 Haziran 2017 , Perşembe Bu haber toplam 680 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU